Za miesiąc, dokładnie 1 kwietnia uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej przystąpią do sprawdzianu szóstoklasisty. W bieżącym roku szkolnym 2014/2015 uczniów czeka jednak nowa formuła testu. Co się zmieniło?
Sprawdzian szóstoklasisty został podzielony na dwie części. Podczas pierwszej części zostaną sprawdzone wiadomości ucznia z języka polskiego oraz matematyki, a także umiejętność ich wykorzystania w zadaniach w kontekście przyrodniczym oraz historycznym. Natomiast druga część sprawdzianu sprawdzi wiadomości oraz umiejętności ucznia z języka obcego nowożytnego, z którego uczeń miał zajęcia w szkole.
Uczeń może zdawać egzamin tylko z tego języka obcego nowożytnego, którego uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego. Do wyboru jest: angielski, francuski, niemiecki, rosyjski i włoski. Jeżeli uczeń uczy się w szkole, więcej niż jednego języka obcego nowożytnego jako przedmiotu obowiązkowego , rodzice zobowiązani byli do 30 września złożyć deklarację dyrekcji szkoły z którego języka obcego uczeń przystąpi do egzaminu.
Sprawdzian jest w formie pisemnej. Część pierwsza trwa 80 minuty, a część druga 45 minut. Przerwa pomiędzy nimi wynosi 85 minut. Zadania z języka polskiego i matematyki są w formie zadań otwartych i zamkniętych. Natomiast z języka obcego tylko w formie zadań zamkniętych.
Przystąpienie do sprawdzianu jest warunkiem do ukończenia szkoły podstawowej, ale nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń musi uzyskać. Ponadto sprawdzianu nie można nie zdać! Na zakończenie roku uczniowie otrzymają zaświadczenie o szczegółowych wynikach uzyskanych ze sprawdzianu.
Uczniowie, którzy są laureatami w konkursach przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponad wojewódzkim z zakresu przedmiotów, które znajdują się na sprawdzianie (j.polski, matematyka lub język obcy nowożytny) wówczas jest zwolniony z pisania tej części sprawdzianu. Jednocześnie uzyskuje najwyższy wynik, z tej części egzaminu.
oprac.
cyt."80 minuty" i jedynka!!!
Heheh rozbawiło mnie stwierdzenie w artykule "sprawdzianu nie można nie zdać" to jak to się ma w takim razie uczeń może usiąść i nic nie robić oddać czystą kartke i też zda? No to już chyba lepiej nie może być a do tego oferty pracy nauczyciele włoski w Gdańsku też zapewne znikną http://preply.com/pl/gdansk/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-włoskiego