W tym roku przedstawiciele Klubu Herbertowskich Szkół gościli na Śląsku. Od trzech lat do tego zaszczytnego grona 20 szkół należy również Gimnazjum nr 4 (przy Zespole Szkół nr 1) z Elbląga. Gospodarzem XVI Zjazdu, który odbył się w dniach 18-19.09.2014r., był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych „COGITO” w Siemianowicach Śląskich.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele św. Michała Archanioła. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych i wszystkich delegacji szkół do Parku Tradycji. Pochód ulicami miasta poprowadziła orkiestra górnicza.
Podczas oficjalnych uroczystości z udziałem przedstawicieli władz miasta odczytano listy od p. Katarzyny Herbert - żony poety i p. Haliny Herbert-Żebrowskiej- siostry Zbigniewa Herberta. Obie panie z powodu problemów zdrowotnych nie mogły osobiście uczestniczyć w tegorocznym spotkaniu, ale wyraziły swoje zadowolenie z faktu, iż szkoły noszące imię Zbigniewa Herberta kultywują tradycję corocznych zjazdów i podejmują działania służące popularyzacji twórczości poety.
Podczas uroczystości rozstrzygnięto konkursy związane z twórczością Zbigniewa Herberta oraz wręczono nagrody laureatom. Miło nam poinformować, że elblążanka- Weronika Czajkowska (tegoroczna absolwentka Gimnazjum nr 4) zdobyła wyróżnienie w Konkursie Literackim „Pan Cogito wobec wyzwań XXI wieku”.
Dużą przyjemnością dla zgromadzonych był wykład prof. Rafała Żebrowskiego- siostrzeńca poety-poświęcony utworowi Zbigniewa Herberta pt.: „Modlitwa Pana Cogito podróżnika”. Cytat z tego wiersza był mottem tegorocznego zjazdu.
(…) żebym rozumiał innych ludzi
inne języki inne cierpienia (…)
Z. Herbert
Nauczyciele i dyrektorzy szkół mieli również okazję poznać się bliżej i wymienić doświadczeniami podczas spotkania przy kawie w zabytkowej Willi Fitznera w Siemianowicach Śląskich. Gospodarze zadbali też o atrakcje dla młodzieży: przejazd kolejką linową nad kompleksem parkowo-rekreacyjnym, dyskoteka i spotkanie „Bliżej gwiazd” w Planetarium Śląskim.
Największą jednak atrakcją dla gości z całej Polski było zwiedzanie kopalni „Guido” w Zabrzu. Wąskie, niskie korytarze, pył, hałas i oczywiście świadomość zagrożeń czyhających na człowieka pracującego kilkaset metrów pod ziemią wywarły na uczestnikach wycieczki ogromne wrażenie. Była to niewątpliwie cenna lekcja dotycząca historii i teraźniejszości górnictwa w Polsce, ale przede wszystkim dobra lekcja wychowawcza- ucząca pokory wobec sił natury i szacunku dla pracy górników.
Uczestnicy zjazdu podkreślali, iż dodatkową wartością ich corocznych spotkań, oprócz wymiany doświadczeń i pogłębiania wiedzy na temat twórczości poety, jest poznawanie kultury i tradycji regionalnych panujących w miejscach, w których Herbertowskie Szkoły funkcjonują.
Kolejny zjazd już za rok- tym razem w Lublinie! Podczas XVI Zjazdu Klubu Herbertowskich Szkół nasze gimnazjum reprezentowali:
- nauczyciele: Bożena Balbuza, Dorota Gościńska, Roman Nakonowski,
- uczniowie: Karolina Kozłowska (III B), Marta Strzelczyk (III D), Dawid Rybski (III E) i Julia Olszewska (II B).
informacja nadesłana