Tydzień temu abiturienci rozpoczęli zmagania z egzaminami maturalnymi. Dzisiaj o godzinie 9.00 swoją wiedzą mogły pochwalić się osoby, które zdawały wiedzę o społeczeństwie. Już za chwilę, o godzinie 14.00, do ławek zasiądą fizycy. Co znalazło się we wspomnianych arkuszach z WOS-u?
Arkusz podstawowy, na którego rozwiązanie uczniowie mieli dwie godziny, obejmował m.in. napisanie wypracowania o Polakach mieszkających za granicą. Według niektórych elbląskich uczniów, egzamin był „w miarę prosty”. Przystąpili do niego nie tylko uczniowie klas humanistycznych. – Dla moich znajomych to było zaskoczenie, gdy pół roku temu powiedziałem im, że będę zdawać WOS – mówi jeden z uczniów klasy biologiczno-chemicznej. – Rozważałem złożenie papierów do Akademii Marynki Wojennej w Gdyni, a tam oprócz biologii liczy się m.in. WOS. Pytania nie były trudne dla osób, które się do niego przygotowały.
Poziom rozszerzony, trwający trzy godziny, jak co roku nie należał do łatwych. Ubiegłoroczny średni wynik uzyskiwany z tego egzaminu wynosił niecałe 50%. – Punktacja na WOS-ie jest bardzo sroga – uważa Marta, uczennica I LO. – Tak więc pierwsza część, w której były głównie szczegółowe pytania sprawdzające naszą wiedzę, była najtrudniejsza. Wybrałam wypracowanie drugie, dotyczące demokracji, tego jak walczono o nią w XX wieku. Opisałam Polskę, Białoruś, Turcję, państwa arabskie –dodaje. Z kolei pierwsze wypracowanie dotyczyło mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce.
Fizyka, podobnie jak WOS, również należy do przedmiotów, z których przeciętny zdający nie otrzymuje więcej niż 50% wszystkich możliwych punktów. Warto dodać, że w poniedziałek uczniowie przystąpią do napisania biologii oraz historii.