To już trzecie spotkanie z cyklu „Środa z Przyrodą i Krajoznawstwem”, które do Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK przyciągnęło dzieci i opiekunów ze Szkół Podstawowych nr 1, 6 i 19 z Elbląga. W dniu 14 marca br. kol. Leszek Marcinkowski opowiadał przybyłym o „Skrzydlatych mieszkańcach naszego miasta”.
Opowieść podzielona była na cztery pory roku: zimę, wiosnę, lato i jesień. Poznawaliśmy nie tylko jak wygląda wrona, sroka, czapla, gil, wróbel czy jastrząb, ale również mieliśmy okazję posłuchać ich głosów. Dzieci mogły również poznać ptaki, które rzadko są spotykane takie jak: dzięciołek, raniuszek, krogulec, trznadel, rudzik, mazurek czy kwiczoł. Dowiedziały się, które ptaki przebywają cały rok w Elblągu, które odlatują, a które przylatują na zimę. Wysłuchały opowieści, czym się żywią, gdzie gniazdują, jak również jak należy dokarmiać ptaki zimą. Na koniec prelekcji kol. Leszek Marcinkowski otrzymał pamiątkowego aniołka z piórami od uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Elblągu.
Po prelekcji kol. Barbara Krajnik rozpoczęła warsztaty orgiami, czyli tworzenie z kolorowego papieru ptaków. Dzieci tworzyły trzy rodzaje składanek. Okazało się, że to nie takie proste, bo nie wystarczy tylko zagiąć papier, trzeba wiedzieć gdzie i jak to zrobić. Każde z dzieci mogło zabrać swoje prace do domu.
Podczas spotkania został rozstrzygnięty konkurs na legendę związaną z Kamieniem Złotego Wina. Kamień ten leży w Rezerwacie „Buki Wysoczyzny Elbląskiej”. Konkurs został ogłoszony na pierwszym spotkaniu w styczniu. Do biura PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej w Elblągu wpłynęło 6 opowieści napisanych przez dzieci: Alicję Żachowską (SP Nr 6 w Elblągu), Zuzannę Skórka (SP Nr 6 w Elblągu), Stefanię Styrańczak (SP Nr 1 w Gronowie Górnym), Huberta Maczugę (SP Nr 6 w Elblągu), Paulinę Kobus (SP nr 12 w Elblągu) oraz Natalię Ruszczyńską (SP Nr 12 w Elblągu). Komisja, w której skład wchodzili krajoznawcy, przyrodnicy i turyści po długich oraz burzliwych obradach wybrała jedną legendę, która wszystkim najbardziej przypadła do gustu. Była to legenda Huberta Maczugi ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Elblągu o dwóch braciach - smokach, pozostałe pięć osób zostało wyróżnione. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrodę książkową.
Zapraszamy na kolejne z cyklu „Spotkań z przyrodą i krajoznawstwem”, które odbędzie się 11 kwietnia 2012 r., które jako pierwsze ze spotkań będzie miało formę spaceru, a jego tematem będzie „Nasze niezwykłe Stare Miasto”. Wszelkich informacji o kolejnych spotkaniach udziela Biuro Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej ul. Krótka 5 tel. 55 641-12-96, mail: bort-pttk_elblag@wp.pl
Alicja Gronek