Gdy Parlament Europejski zatwierdzał rezolucję w sprawie wprowadzenia szachów do szkół, w SP 18 już realizowane były idee zawarte w projekcie „Szachy w szkole”.
13 marca 2012 roku Parlament Europejski zatwierdził rezolucję w sprawie wprowadzenia szachów do szkół w ramach projektu „Szachy w szkole”. Deklaracja zachęca do wprowadzenia szachów do szkół w całej Unii Europejskiej, zwrócenia przez rządy uwagi na ten projekt oraz zarezerwowania na niego funduszy.
Większość polskich europarlamentarzystów, łącznie z byłym przewodniczącym PE Jerzym Buzkiem, w ogromnej większości podpisali się pod uchwałą ze względu na szczególny wpływ projektu na rozwój dzieci. Przyjęcie uchwały oznacza, że już od tego roku szachy zyskają także wsparcie finansowe od Unii Europejskiej.
Badania naukowców, uhonorowane Nagrodą Nobla z ekonomii w roku 1994 r, pokazały, że taktyka w takich grach, jak szachy, brydż czy poker, może być stosowana przez analogię w ekonomii i biznesie, a nawet w polityce. Od tego czasu na świecie do programów nauczania w szkołach wprowadza się naukę tych gier. Największą popularnością cieszą się szachy.
Już dziś, 19 marca, obowiązkowe zajęcia z „królewskiej gry" są prowadzone w szkołach w ponad 30 krajach (m.in. w Chinach i Rosji). Na Węgrzech szachy na razie testowo wprowadzono do części szkół. Podobnie jest w Polsce, gdzie obowiązkowo uczy się grać w szachy już ponad tysiąc uczniów, a kilkadziesiąt tysięcy – dobrowolnie.
W Elblągu nauka szachów odbywa się obecnie przede wszystkim w ramach popołudniowych zajęć dla chętnych: w szkołach, w Młodzieżowym Domu Kultury, w Osiedlowym Domu Kultury „Zakrzewo”, w Osiedlowym Domu Kultury „Jar”, w Miejskim Ośrodku Sportu. W każdej z tych placówek z zajęć korzysta około 10-15 uczniów.
W Szkole Podstawowej nr 18 w Elblągu dzieci uczą się podstawowych zasad gry w szachy w ramach zajęć świetlicowych. Każdy, kto czeka na lekcje lub na rodzica, może nie tylko zagrać partię z kolegą, koleżanką czy nauczycielem, ale także doskonalić swoje umiejętności. Dzięki szachom uczą się nie tyle sztuki wygrywania, ale przede wszystkim logicznego myślenia, koncentracji i panowania nad swoimi emocjami.
Dodatkową motywacją dla małych szachistów są spotkania z mistrzem szachowym, partie szachów symultanicznych, a także rozgrywki rankingowe o medale i nagrody.
Od października 2011 liczba szachistów w SP18 wciąż rośnie i wynosi już ponad 35 graczy. W Świetlicowym Turnieju Szachowym, który odbędzie się 19 marca w SP18, zgłosiło się aż 25 uczestników z klas 0-III.
Wzbogacenie tematyki zajęć na świetlicy o naukę gry w szachy nie generuje dodatkowych kosztów dla samorządu lokalnego. Warunkami skuteczności wprowadzenia szachów w szkole na świetlicy była odpowiednia ilość i kwalifikacje kadry pedagogicznej, przychylność kadry zarządzającej szkołą, chęć współpracy ze strony środowiska szachowego z Młodzieżowego Domu Kultury i Klubu Szachowego „Start” Elbląg oraz dobre chęci dzieci i rodziców.
Monika Łącka-Martuszewska, nauczycielka SP18