Likwidacja kierunków, wprowadzenie kursów kwalifikacyjnych i ujednolicenie programu nauczania to niektóre ze zmian, jakie wprowadzone zostaną od września tego roku w szkolnictwie zawodowym.
- W myśl nowej reformy niektóre kierunki giną w formie kształcenia w szkołach policealnych – mówi Krystyna Grochowska, wykładowca w Zespołe Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. Mikołaja Kopernika w Elblągu - System nie likwiduje nauczania w technikach dziennych, 4-letnich. Zmiany dotyczą szkół zawodowych tj. wszystkie będą miały system 3-letni. – Likwidacja kierunków to przejaw głębszych przemian, jakie czekają szkolnictwo zawodowe.
Technik budownictwa, kucharz małej gastronomii, technik logistyk, fryzjer, technik architektury i krajobrazu, technik elektryk – to kilka kierunków, na które od września nie będzie już rekrutacji kandydatów do szkół policealnych prowadzących kształcenie w tych zawodach.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2011 roku mówi także o innych zmianach. Kształcenie zawodowe zastąpią zawodowe kursy kwalifikacyjne. - W sprawie kursów, które mogą być realizowane w szkołach publicznych, dyrektorzy powinni podjąć współprace z Powiatowymi i Wojewódzkimi Radami Zatrudnienia aby mieć rozeznanie, jaki kurs jest niezbędny dla danego rejonu, chodzi tu głównie o zapotrzebowanie – informuje Krystyna Grochowska.
Każdy zawód zostanie podzielony na kwalifikacje, które po kolei trzeba będzie zdobywać, zdając odpowiednie egzaminy. - Wniosek jest prosty – podkreśla Krystyna Grochowska - fachowcy będą lepiej przygotowani do pełnienia swojego zawodu.
Program nauczania w technikach i zawodówkach zostanie połączony z tym w gimnazjach. - W technikum i zasadniczej szkole zawodowej uczniowie będą mieli do opanowania te same zagadnienia z kształcenia ogólnego na poziomie podstawowym co uczniowie w pierwszej klasie liceum – informuje J. Ksieniewicz, redaktor naczelny portalu www.ksztalceniemodulowe-kowieziu.pl. - Dzięki takim zmianom absolwenci zasadniczych szkół zawodowych w nowym modelu, aby uzyskać wykształcenie średnie mogą kontynuować naukę w liceach ogólnokształcących dla dorosłych bezpośrednio od klasy drugiej. Nauka w liceum ogólnokształcącym i zasadniczej szkole zawodowej ma trwać 3 lata, w technikum 4 lata, a w szkole policealnej od 1 do 2,5 roku.
Moim skromnym zdaniem skoro likwiduje się niektóre szkoły zawodowe i zastępuje tzw. kursami kwalifikacyjnymi to jak zwykle chodzi o jakieś oszczędności budżetowe. Czyli w miejsce likwidowanych bezpłatnych szkół będą w płatne kursy kwalifikacyjne. Nie chcę siać paniki, ale jak ktoś myśli o darmowej szkole w celu zdobycia kwalifikacji zawodowych to radziłbym, już teraz zapisać się do jakiejś szkoły dla dorosłych typu Żak, Profesja, Cosinus itp. We wrześniu będzie już mniej darmowych szkół do wyboru, więc nie ma, co czekać.
Z tego artykułu trudno co kolwiek zrozumieć czy ktoś może to opisać bardziej przystępnie.
Proszę się nie obawiać,nikt nikomu nie blokuje dostępu do zdobycia zawodu za darmo.Kwalifikacyjne kursy zawodowe w różnych zawodach bezpłatnie będzie prowadzić Centrum Kształcenia Ustawicznego w Elblągu.Centrum jest szkołą państwową i nauka w liceum, szkole policealnej i na kursach kwalifikacyjnych jest i będzie bezpłatna. Chcesz wiedziedzieć więcej wejdź na stronę: www.ckuelblag.neostrada.pl oraz na stronę www.men.gov.pl zakładka "wykształć swoją karierę".
Voyager albo nie potrafisz czytać ze zrozumieniem albo uprawiasz kryptoreklamę CKU;) Nie rób ludziom wody z mózgu, w artykule jest wyraźnie określone, że od września 2012 nie będzie kształcenia w pewnych zawodach i dotyczy to także CKU!;) Nigdzie w Polsce nie zapiszesz się na pierwszy semestr technika budownictwa, logistyka, fryzjerstwa, elektryka, architektury krajobrazu, gastronomii itp. Kształcenie w tych zawodach będzie się odbywało za pomocą tzw. kursów kwalifikacyjnych. Przykładowo żeby zostać technikiem usług fryzjerskich, musisz skończyć kilka kursów kwalifikacyjnych np. kurs kwalifikacyjny strzyżenie męskie, kurs kwalifikacyjny strzyżenie damskie, kurs kwalifikacyjny strzyżenie dziecięce. Dopiero po skompletowaniu tych kursów dostaniesz dyplom technika usług fryzjerskich. Zaznaczam to był przykład, nie wiem dokładnie jak te kursy będą się nazywać, ale dalej uważam, że bardzo prawdopodobne jest to, że będą one płatne. Zupełnie inna sprawą jest to, że kształcenie w części szkół zawodowych także tych dla dorosłych będzie dalej bezpłatna. Przykładowo bezpłatnie będzie można się dalej kształcić w zawodach technik BHP, Administracji, Kosmetyki, Informatyki, Opiekunka Środowiskowa itp. Bezpłatne pozostaną także gimnazja i licea dla dorosłych. W Elblągu mamy do wyboru szkoły Żak, Profesja, Cosinus i CKU. Zainteresowanych radziłbym jednak dokładnie przed wyborem upewnić się czy oferowane szkoły są na pewno za darmo i w jakim trybie pracują. Bo można chodzić do nich w trybie wieczorowym kilka dni w środku każdego tygodnia, a jak ktoś nie ma czasu to w trybie zaocznym np. tylko, co drugi weekend. Jak są jakieś pytania to odpowiem wieczorem;)
Dokładnie wystarczy czytać ze zrozumieniem jak POinformowany. Nie będą już kształcić bezpłatnie w tych zawodach, zastąpią je kursami kwalifikacyjnymi i pewnie za gruby szmal, żeby nie było przesytu w danych zawodach.
Niestety artykuł nie przedstawia wszystkich aspektów reformy w szkole zawodowej ,tylko w bardzo dużym skrócie przekazuje wycinek informacji. Zawody nie są likwidowane tylko włączane w inne. Kwalifikacyjne kursy bezpłatnie będą mogły prowadzić wszystkie państwowe szkoły zawodowe, więc odpłatność nie dotyczy CKU, bo to szkoła państwowa. Zawodów w szkole policealnej zostało trochę więcej niż podaje POinformowany .Proszę nie straszyć innych, nie zarzucać kryptoreklamy, jeśli samemu się taką uprawia. Odsyłam wszystkich do informacji na temat szkół zawodowych umieszczonych na stronie MEN. Proponuję również odwiedzić państwowe szkoły zawodowe w Elblągu.
Pamiętajcie jeszcze o Medyku ... Oni też kształcą dorosłych. A tak w ogóle to mają być zmiany, a tak naprawdę nikt nic dokładnie nie chce mówicie na ten temat.
@Voyager: nie państwowa, tylko samorządowa :)
zdjęcie z super szkoły i w tle ta super pani wicedyrektor :)
Dla mnie to jest chore, w ogóle niech zostawia tak jest jest teraz. glupota... cala edukacje idzie w zla strone moim zdaniem. Tylko płać, płać... a porządnej roboty i tak w PL nie ma. Tak, tak... masz szkole i zawod.. to otrzymasz robote w tym zawodzie - gowno prawda. No chyb,a ze masz ladne znajomosci.