Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Elblągu zaprasza dzieci na ferie zimowe do Biblioteki Elbląskiej, gdzie mogą uczestniczyć w przygotowanych dla nich zajęciach pod wspólnym tytułem „Siedmiomilowe buty. Podróż do krainy bajek."
W każdej z placówek odbywają się tematyczne zajęcia edukacyjne i plastyczne, związane z motywem podróżowania. Można spotkać się z podróżnikiem, zapoznać się z różnymi krajami, przenieść się do krainy bajek i wziąć udział w różnych praktycznych zajęciach. Zajęcia są nieodpłatne i odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 14 we wszystkich oddziałach dziecięcych Biblioteki Elbląskiej. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży ul. św. Ducha 3-7
-W krainie opowieści - blok głośnego czytania
-.„Jak się sójka za morze wybierała” - przewodnik podróżnika
- „Zdobywcy siedmiomilowych butów”:
- spotkanie z przedstawicielem PTTK
- zajęcia plastyczne
- „Wędrówki od miasta do miasta’’- blok zajęć edukacyjnych i plastycznych zakończony konkursem
- „Atramentowy zamęt”- blok zajęć pisania gęsim piórem zakończony konkursem
- „Czym możemy podróżować?” – zajęcia plastyczno-techniczne zakończone konkursem
- „Jak wygląda daleka wyprawa?” – spotkanie z podróżnikiem
- „Harcerskie opowieści” –zajęcia edukacyjne i ruchowe
- „Rap siedmiomilowy ” – blok zajęć muzyczno-ruchowych
- Podróżnicze poranki filmowe.
- Turniej gier stolikowych o „Nagrodę dnia” i „Złoty puchar”
Filia nr 1 ul. Brzeska 5
- Konkurs plastyczny na ilustrację wiersza Jana Brzechwy pt. „Siedmiomilowe buty”
-„Podróż do krainy bajek” – konkurs literacko-plastyczny polegający na napisaniu krótkiej bajki i jej zilustrowaniu.
Ponadto każdego dnia ferii zimowych w bibliotece odbywać się będą gry i zabawy edukacyjne, zajęcia plastyczne pobudzające zmysły i wyobraźnię dzieci. Na zakończenie ferii odbędzie się rozstrzygnięcie konkursów, wręczenie nagród i wystawa prac pokonkursowych.
Filia nr 2 ul. Grunwaldzka 89 A
W czasie ferii zimowych zaproponujemy dzieciom podróże w siedmiomilowych butach po sąsiadujących z Polską krajach: Rosji, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Czech i Niemiec.
Codziennie warsztaty, a w nich:
- głośne czytanie bajki z wybranego kraju
- zajęcia plastyczne – ilustrowanie czytanej bajki
- konkurs plastyczny na projekt nowoczesnych siedmiomilowych butów
- zajęcia edukacyjne : ciekawostki ze zwiedzanych krajów, zapoznanie z literaturą dla dzieci zwiedzanego kraju
- gry i zabawy
- ekspozycje książek przedstawiających zwiedzany kraj i autorów piszących dla dzieci
Filia nr 3 ul. Piłsudskiego 17
-„Podróż po bajkowej Europie” – warsztaty edukacyjno-plastyczne (głośne czytanie wybranej bajki, rozmowa o kraju, z którego pochodzi bajka) zakończone konkursem na przygotowanie dowolną techniką plastyczną ilustracji do czytanej bajki
- „Nie tylko siedmiomilowe buty…: o bajkowych środkach transportu” warsztaty edukacyjno-plastyczne zakończone konkursem polegającym na wykonaniu oryginalnego bajkowego pojazdu
- „Bajkowe kalambury” konkurs polegający na pokazywaniu za pomocą gestów i mimiki tytułów bajek
- „Bajkowa zgaduj zgadula”
- „Kolory krainy Bajki" - warsztaty edukacyjno-plastyczne ( wspólne wykonywanie pracy plastycznej)
- „Bajki na planszy” warsztaty plastyczne polegające na wykonywaniu gry planszowej do wybranej bajki zakończone konkursem
Filia nr 4 ul. Ogólna 59/1
- Bajki z Kraju Kwitnącej Wiśni –warsztaty literacko-plastyczne:
„Kwiatek do kwiatka - moja ikebana”- warsztaty plastyczne polegające na wykonaniu kompozycji z suszonych kwiatów zakończone konkursem na najładniejszą kwiatową kompozycję.
„Zaczarowany wachlarz” – warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy wykonają papierowe wachlarze.
„W Kraju Kwitnącej Wiśni’ – warsztaty plastyczne polegające na wykonaniu ilustracji z wykorzystaniem ryżu, herbaty oraz przypraw. Warsztaty zostaną zakończone konkursem na najciekawszą ilustrację przedstawiającą japoński krajobraz.
- Za Chińskim Murem – warsztaty literacko-plastyczne:
„Bajkowy chiński smok” – warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy wykonają model chińskiego smoka z pudełek po jajkach. Warsztaty zakończą się konkursem na najładniejszego smoka.
„Chiński lampion” – warsztaty plastyczne polegające na wykonaniu papierowego lampionu.
„Malujemy chińskie znaki” – warsztaty plastyczne z wykorzystaniem tuszu.
- Bajkowa Europa – warsztaty literacko-plastyczne:
„Tęczowa rybka” – warsztaty plastyczne polegające na wykonaniu rybki metodą orgiami z kółek.
„Zabawki świata – matrioszka” – warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy wykonają przestrzenną kartkę okolicznościową w formie matrioszki.
„Czerwony Kapturek czy Kopciuszek” – warsztaty plastyczne polegające na wykonaniu ilustracji ulubionego bajkowego bohatera. Warsztaty zakończą się konkursem na najładniejszą pracę.
Filia nr 6 ul. Słoneczna 29
- „Oto nasza bajka”– codzienne głośne czytanie bajek pobudzających wyobraźnię, rozwijających intelektualnie, kształtujących krytyczne myślenie i wrażliwość emocjonalną.
-. „Przypadki bajkopisarza” – zajęcia wspierające kreatywność i twórcze myślenie, polegające na stworzeniu wspólnej bajki, która będzie inspiracją do wykonania prac plastycznych.
- „W zakątku wyobraźni” – zajęcia plastyczne, w trakcie których dzieci rozwijają swoje umiejętności manualne i twórcze myślenie, wykonując elementy dekoracji i wystroju (np. kukiełki, lalki ilustracje, scenografię), które wykorzystane zostaną do stworzenia „bajkowego zakątka” (– miejsca, w którym eksponowane będą efekty pracy dzieci w bibliotece).
- „Bajeczny quiz” – konkurs wiedzy bajkowej, to zajęcia rozwijające refleks, spostrzegawczość, zachęcające do czytania (zagadki, skojarzenia, rebusy, fanty, itp.)
- „W Bajkolandii” – zajęcia (w formie konkursu) kształtujące umiejętność pracy w grupie oraz rozwijające wyobraźnię dzieci, polegające na przygotowaniu i prezentacji teatrzyku cieni.
Filia nr 7 ul. Hetmańska
- „Palcem po mapie” – podróż marzeń dookoła świata - zajęcia edukacyjno-plastyczne zakończone konkursem, polegającym na narysowaniu trasy wymarzonej podróży, opisaniu miejsc, które będą odwiedzane i określenie środka transportu.
- „Guliwer wśród liliputów” – zajęcia edukacyjno-plastyczne zakończone konkursem na wykonanie rysunku do bajki „Podróże Guliwera” za pomocą farb plakatowych i plasteliny.
- „Pachnąca kartka z Orientu” – zajęcia edukacyjno-plastyczne zakończone konkursem na wykonanie widokówki z podróży i ozdobienie jej orientalnymi przyprawami.
- „Polska na ferie” – zajęcia edukacyjno-plastyczne zakończone konkursem polegającym na układaniu z puzzli mapy Polski, naklejenie na kartkę i zaznaczenie na tak powstałej mapce najbardziej atrakcyjnych miejsc.
- „Z Dalekiego wschodu” – zajęcia edukacyjno-plastyczne zakończone konkursem na wykonanie z krepiny i kolorowego papieru chińskiego węża i smoka.
- „Balonem dookoła świata” – zajęcia edukacyjno-plastyczne zakończone konkursem na wykonanie przestrzennego modelu latającego balonu.
- „Rusz głową” – krzyżówki, łamigłówki, rebusy, zagadki.
Filia nr 8 ul. Mielczarskiego 22/24
- Wystawa książek Jana Brzechwy.
- Konkurs plastyczny – nasze ptaki.
- Głośne czytanie bajek.
- Miasta i rzeki w utworach Jana Brzechwy – zajęcia przy mapie Polski w oparciu o utwory: „Siedmiomilowe buty”, „Sójka”, „Globus”, Kłótnia rzek”.
Zadanie dofinansowane ze środków Urzędu Miejskiego w Elblągu.
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida