Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu od 2005 roku posiada Kartę Erasmusa przyznaną przez Komisję Europejską, która upoważnia do wnioskowania o fundusze europejskie na studia i praktyki zawodowe studentów oraz wyjazdy pracowników w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” Erasmus. Jak w tym roku będzie funkcjonować wspomniany program?
Jak informuje Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą PWSZ, na początku stycznia prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk (rektor uczelni) podpisał kolejną umowę bilateralną w ramach europejskiego Programu „Uczenie się przez całe życie” ERASMUS z Uludag University w Bursie w Turcji. Umowa dotyczy wymiany studentów oraz kadry dydaktycznej kierunków neofilologicznych z Instytutu Pedagogiczno-Językowego PWSZ w Elblągu i Wydziału Edukacyjnego z Uludag University w tureckiej Bursie. Uczelnia obejmuje 11 wydziałów, 1 szkołę zawodową kształcącą na studiach I stopnia, 12 szkół zawodowych, 1 konserwatorium, 3 instytuty, 11 ośrodków badawczych. Uniwersytet powstał w 1975 roku. Jego podstawę stanowiły: Wydział Lekarski İstanbul University, który powstał w 1970 roku oraz Wydział Gospodarki i Nauk Społecznych, który powstał w 1974 roku. Uludag University na początku nosił nazwę Bursa University, obecną nazwę przyjął w 1982 roku. Na Uniwersytecie funkcjonują m.in. takie wydziały jak: Wydział Medycyny, Wydział Ekonomii i Nauk administracyjne. Centralnym campusem Uniwersytetu jest Görükle Campus, który został zbudowany na 6.000 akrów ziemi 18 km od centrum miasta Bursa.
Uczelnia kształci rocznie ok. 35 000 studentów. Na Uniwersytecie pracuje blisko 1800 pracowników dydaktycznych.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu od 2005 roku posiada Kartę Erasmusa przyznaną przez Komisję Europejską, która upoważnia do wnioskowania o fundusze europejskie na studia i praktyki zawodowe studentów oraz wyjazdy pracowników w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” Erasmus.
Uczelnia może się poszczycić realną współpracą z partnerami międzynarodowymi. Współpraca ta została wypracowana poprzez przygotowywanie Uczelni i całego procesu dydaktycznego do procedury walidacyjnej, która umożliwiła rozszerzenie i zacieśnienie międzynarodowych kontaktów Uczelni.
Władze PWSZ w Elblągu bardzo cenią sobie współpracę międzynarodową, dlatego w podejmowanych działaniach kładą szczególny nacisk na podtrzymywanie istniejących kontaktów zagranicznych i pozyskiwanie nowych relacji z partnerami zagranicznymi.
Podstawą uczestnictwa PWSZ w Elblągu w Programie Erasmus są umowy bilateralne podpisywane na każdy rok akademicki z europejskimi uczelniami partnerskimi, z którymi prowadzona jest wymiana studentów, kadry dydaktycznej oraz pracowników administracji. Umowy te precyzują zarówno liczbę studentów i pracowników biorących udział w wymianie oraz czasokres ich pobytu za granicą.
Obecnie w ramach Programu Erasmus PWSZ w Elblągu posiada 17 umów partnerskich, m.in. z uczelniami niemieckimi, hiszpańskimi.
W bieżącym roku akademickim w PWSZ w Elblągu studiują studenci zagraniczni:
- na kierunku Ekonomia - studentka z Károly Róbert Főiskola na Węgrzech,
- na kierunkach: budownictwo, mechanika i budowa maszyn - 5 studentów z Universidad de Castilla-La Mancha oraz student z Universidad de Oviedo z Hiszpanii
- na kierunku Informatyka – 2 studentów z Liepaja University na Łotwie.
W zeszłym roku PWSZ gościła gościła również profesorów z Hochschule Bremen z Niemiec oraz z Oviedo University z Hiszpanii. W marcu w celu prowadzenia przyjedzie nauczyciel z Wurzburg University z Niemiec.
oprac.AR