We wtorek, 10 stycznia, w Ośrodku przy ul. Polnej 8A odbyła się konferencja szkoleniowa z udziałem neurologa dziecięcego na temat: „Trudne zachowania u dzieci”. Tematem konferencji było postępowanie wobec problemowych zachowań u dzieci, w tym z zaburzeniami ADHD, ze spektrum autyzmu oraz niepełnosprawnością intelektualną.
Spotkanie adresowane było do dyrektorów, nauczycieli, specjalistów i rodziców. Dużo uwagi poświecono umiejętności skutecznego reagowania na zachowania trudne u dzieci. Uczestnicy obserwowali zajęcia z dziećmi, co dało im możliwość refleksji na temat skuteczności określonych metod wychowawczych. Obserwowano m.in. zajęcia muzykoterapii, zajęcia z wykorzystaniem technik Integracji Sensorycznej, metody Porannego Kręgu, metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne, metody Dobrego Startu, Programu Aktywności M. Ch. Knillów, metody Mobilnej Rekreacji Muzycznej wdrażanej w ramach innowacji pedagogicznej.
Zajęcia prowadzili nauczyciele specjaliści. Podczas konferencji zebrani mieli okazję zapoznać się z kategoriami zaburzeń zachowania oraz ich diagnozą. Rozważano aspekt leczenia farmakologicznego, które może pomóc w terapii. Dr M. Szatanik neurolog dziecięcy podjął interesujący temat leczenia zaburzeń zachowania środkami farmakologicznymi. Zwrócił uwagę, że może być to terapia wspomagająca wykorzystywane przez nauczycieli specjalistów metody. Konferencja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem środowiska.
Wzięło w niej udział ponad 80 osób. Organizatorzy wyszli naprzeciw potrzebom elbląskich pedagogów dostrzegających konieczność doskonalenia w zakresie nowatorskich form pracy z dzieckiem o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Obie placówki mają w tym bogate doświadczenie. Tego typu konferencja jest pierwszą z szeregu zaplanowanych spotkań nauczycieli poświęconych ważnym problemom edukacyjnym osób z niepełnosprawnością i promujących nowoczesne i skuteczne metody pracy.
Marzena Żachowska
Wychowawczyni klasy integracyjnej SP.6 w Elblągu, powinna wybrać się na te zajęcia. Mając w grupie dzieci z takimi schorzeniami (widocznymi często "gołym okiem" nie potrafi ich zauważyć!!! O odpowiednim postępowaniu z takimi dziećmi nie wspominając ...