Poniedziałek, 23.12.2024, Imieniny: Dagna, Wiktoria, Slawomir
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii OŚWIATA

Zespół Szkół Ekonomicznych na międzynarodowym szkoleniu o Edukacji Globalnej

18.10.2011, 13:45:08 Rozmiar tekstu: A A A
Zespół Szkół Ekonomicznych na międzynarodowym szkoleniu o Edukacji Globalnej
fot. nadesłane

Edukacja globalna jest obecnie coraz częściej poruszanym tematem dotyczącym wszechstronnego kształcenia na płaszczyźnie edukacji formalnej i nieformalnej. Edukacja globalna obejmuje typy edukacji związanej ze zmianami społecznymi, lokalnymi i globalnymi, które podzielają perspektywę budowy sprawiedliwego świata.

To przede wszystkim edukacja rozwojowa, edukacja o  prawach  człowieka, edukacja dla społeczności zrównoważonej, edukacja dla pokoju i zapobiegania konfliktom, edukacja międzykulturowa, które są globalnym wymiarem edukacji obywatelskiej. Ten rodzaj edukacji jest niezmiernie ważną metodą służącą zwiększeniu demokratycznego zaangażowania ludzi w szkołach, organizacjach młodzieżowych, związkach zawodowych oraz w innych sposobach, które ludzie wybierają, aby zorganizować się jako społeczeństwo obywatelskie.

Od 7 do 15 października w Bustenii,  w Rumunii,  odbyło się szkolenie dotyczące form i metod edukacji globalnej stosowanych na płaszczyźnie międzynarodowej. Międzynarodowe spotkanie „Be part of world’s future” zostało zorganizowane przez A.R.T Fussion Association w ramach programu Grundving Lifelong Learning. Program Grundtvig dotyczy szeroko rozumianej edukacji ogólnej (niezawodowej) osób dorosłych. Dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej rozwija współpracę na poziomie europejskim w tym obszarze. Skierowany jest on do różnego typu organizacji zajmujących się ogólną edukacją dorosłych - ich słuchaczy i pracowników.  

Uczestnikami zajęć w Rumunii byli przedstawiciele 7 krajów europejskich tj. Bułgarii, Litwy, Portugalii, Rumunii, Turcji i Wielkiej Brytanii. Z Polski do szkolenia zostały zakwalifikowane dwie osoby: Edyta Januszewska z Akademii Pedagogiki Specjalnej z Warszawy i Agnieszka Hauer z Zespołu Szkół Ekonomicznych z Elbląga. Podczas spotkania zostały przedyskutowane problemy dotyczące zrównoważonego rozwoju, umów o partnerstwie gospodarczym, wolnym handlu, globalnej współzależności państw, konsumpcjonizmu oraz polityki zadłużenia państw członkowskich.

Znaczna część szkolenia poświęcona była Milenijnym Celom Rozwoju ( MDGs – Millenium Development Goals). Milenijne Cele Rozwoju zostały przyjęte w Deklaracji Milenijnej przez przywódców 189 państw na szczycie Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2000 roku. Osiem milenijnych celów stanowi wymierne zobowiązanie społeczności międzynarodowej , w tym Polski, do redukcji ubóstwa, głodu, zapewnienia równego statusu kobiet i mężczyzn, poprawy stanu zdrowia, poprawy stanu edukacji, walki z AIDS, ochrony środowiska naturalnego, a także zbudowania globalnego partnerstwa między narodami na rzecz rozwoju. Zobowiązania te dotyczą wszystkich celów do 2015 roku zarówno, przez kraje rozwijające się , kraje w okresie transformacji oraz państwa wysoko rozwinięte. 

Intensywna praca uczestników spotkania zaowocowała stworzeniem międzynarodowego projektu w sferze edukacji globalnej: „Myśl globalnie, działaj lokalnie”, który stał się mottem i alternatywą dla ich regionalnej działalności. Zróżnicowane narzędzia i metody stosowane podczas zajęć przez uczestników będą w przyszłości wykorzystane w ich pracy, życiu oraz w wymiarze społecznym.   

 

Agnieszka Hauer, Zespół Szkół Ekonomicznych

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 2 )


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1498379707336