Elbląskie Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy Osobom Chorym Psychicznie Ich Rodzinom i Opiekunom „ PRO –FAMILIA” prowadzi kampanię edukacyjno - informacyjną od kwietnia 2011r. w ramach realizacji zadania dofinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Celem kampanii jest przybliżenie problematyki związanej z funkcjonowaniem psychospołecznym osób chorujących psychicznie w miejscu zamieszkania, szkole i w pracy. Organizowana przez stowarzyszenie po raz pierwszy w Elblągu Kampania Edukacyjno – Informacyjna jest kontynuowana przez okres od kwietnia do września 2011r. poprzez spotkania z pracodawcami, przedstawicielami szkół i uczelni oraz przedstawicielami władz miasta Elbląga, celem podniesienia jakości życia osób z problemami psychicznymi. Partnerem w realizacji Kampanii są media lokalne oraz placówki działające na rzecz osób chorych psychicznie. Od kwietnia stowarzyszenie zorganizowało wiele spotkań edukacyjno – informacyjnych, których odbiorcami byli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych, osoby z problemami psychicznymi, ich rodziny, znajomi, wolontariusze, opiekunowie oraz osoby zainteresowane. Jeden raz w miesiącu organizowane są Drzwi Otwarte w Środowiskowym Domu Samopomocy przy ul. Winnej 9 , podczas których prezentowane są metody pracy z osobami mającymi problemy psychiczne.
Kampania ma na celu zmienić wizerunek osób z niepełnosprawnością psychiczną postrzeganych dotąd jako niezaradne i wymagające szczególnej pomocy w podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących m.in. podjęcia ponownie nauki, pracy czy też założenia rodziny. Celem jest również zachęcenie przedsiębiorców do przełamywania lęków przed ich zatrudnieniem.
Ideą Kampanii jest hasło:
„Pomimo niepełnosprawności jestem pełnowartościowym człowiekiem”
W trakcie kampanii pokazujemy życie osób niepełnosprawnych w typowych dla osób pełnosprawnych sytuacjach życiowych aby potwierdzić, że w podobny sposób je przeżywają. Główny cel to przełamanie stereotypowego obrazu o osobach niepełnosprawnych psychicznie.
Spotkania z młodzieżą gimnazjalną i licealną pomagają przełamać bariery strachu i zakłopotania w kontaktach z niepełnosprawnymi psychicznie kolegami.
Kampanię zakończy festyn integracyjny w dniu 11.09.2011r., który od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej, jest to zawsze okazja do integracji osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi, to czas do wspólnej zabawy i pokazania iż osoby niepełnosprawne chcą być zauważone , mają takie same potrzeby jak wszyscy. Festyn organizowany jest w ramach X Ogólnopolskich Obchodów Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. Szczegółowy program obchodów już wkrótce.