Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu po raz IV jest organizatorem już IX Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Uczelnia w tym roku przygotowała 30 stoisk, które będzie można odwiedzić w piątek 27.05.11 r. w godzinach od 10.00 do 15.00 na placu przed budynkiem Uczelni przy Al. Grunwaldzkiej 137. Misją Festiwalu Nauki jest popularyzacja, upowszechnianie i propagowanie nauki oraz sztuki w przystępnej, atrakcyjnej, zrozumiałej dla przeciętnego odbiorcy formie.
Współorganizatorami imprezy jest Komenda Miejska Policji w Elblągu, elbląska Komenda Państwowej Straży Pożarnej, Żuławski Ośrodek Badawczy, Stadnina Koni Narusa, ‘Projektor – wolontariat studencki’.
Misją Festiwalu Nauki jest popularyzacja, upowszechnianie i propagowanie nauki oraz sztuki w przystępnej, atrakcyjnej, zrozumiałej dla przeciętnego odbiorcy formie. Festiwal to nie tylko wykłady czy warsztaty, ale także konkursy, zawody sportowe, wycieczki. Większość imprez jest przeznaczona dla każdej grupy wiekowej. Tylko niektóre stoiska wymagają wcześniejszej rezerwacji.
Najmłodsi będą mogli uczestniczyć w warsztatach muzycznych, pobawić się ze zwierzętami w zagrodzie, wpaść w ręce ‘Projektora’, podejrzeć starą sztukę kowalstwa użytkowego, zapoznać się problemem bobrów i bobrowych tam lub aktywnie włączyć się w budowanie wieży z gazet. Nieco starsze dzieci będą miały okazję, by choć przez chwilę pouczyć się języka angielskiego, dowiedzieć się, jak odróżnić prawdziwe banknoty od fałszywych, odtajnić praktyczne wykorzystanie wiedzy z geometrii w sztuce użytkowej. Przewidziana jest także pogadanka „Bądź bezpieczny- zagrożenia i prewencja”. Będzie też okazja do bezpłatnego oznakowania rowerów przed kradzieżą. Chętni będą mogli sprawdzić się w indywidualnych zawodach na orientację po budynku, czy też poznać „Oryginalne produkty turystyczne świata”.
Młodzież, będzie mogła pobawić się w energię czerpaną z wody, zbadać czystość środowiska, w którym żyjemy, czy własności okrywy glebowej, a także poddać beton próbie wytrzymałości. Zainteresowani aspektami socjologicznymi porozmawiają z prowadzącym o zagrożeniach związanych z migracją i zastanowią się, czy handel ludźmi to problem tylko w krajach Azji i Afryki.
Przewidziane są także ciekawe atrakcje dla pasjonatów żeglarstwa, informatyki, czy sportu.
Można także, po uprzedniej rejestracji, zapisać na wycieczkę. Do wyboru jest czterogodzinna przejażdżka autokarem na dystansie około 100 km po Żuławach Wiślanych lub spacer do stacji Meteorologicznej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej celem zgłębienia zasad rządzących powstawaniem pogody oraz poznania przyrządów i urządzeń pomiarowych wykorzystywanych do jej prognozowania.
Na wielu stanowiskach czekają na uczestników drobne nagrody bądź upominki. Fundatorem prezentów jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu, Grupa Energa S.A. oraz Siemens.
Szczegółowy program dostępny jest na stronie PWSZ http://www.pwsz.elblag.pl/festiwal.html lub http://www.festiwal.gda.pl.
Mgr inż. Marzanna Skowrońska, Koordynator Festiwalu
oprac.JO