Arteterapia to forma pracy terapeutycznej, korzystająca - zarówno do celów leczniczych, jak i rozwojowych czy edukacyjnych - z różnych metod: technik plastycznych, muzycznych, literackich i teatralnych. PWSZ w Elblągu uruchomiło w roku akademickim 2009/10 studia podyplomowe z Arteterapii. Studia te nadają kwalifikacje do prowadzenia arteterapeutycznych zajęć z dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi oraz osobami niepełnosprawnymi.
Studia podyplomowe z Arteterapii ruszą w listopadzie i będą trwały 3 semestry. Płatność za nie wynosi 960 złotych za semestr.
Studia skierowane są do absolwentów studiów nauczycielskich, pedagogicznych, psychologicznych, kulturoznawczych, bibliotekoznawczych, filologii polskiej, muzycznych, plastycznych, nauk o zdrowiu, pracowników placówek edukacyjnych, opiekuńczo-wychowawczych, kulturalno-oświatowych, a także terapeutycznych oraz studentów ostatniego roku w/w kierunków.
Proponowana specjalizacja nadaje kwalifikacje do prowadzenia arteterapeutycznych zajęć z dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi oraz osobami niepełnosprawnymi.
Program studiów obejmuje szeroko pojętą arteterapię z uwzględnieniem muzykoterapii, choreoterapii, ergoterapii, bajkoterapii, filmoterapii, psychodramy, plastykoterapii.
Absolwenci zdobędą wiadomości i umiejętności dotyczące metod pracy związanych z organizacją zajęć arteterapii w zakresie: dostarczania doświadczeń kompensujących zaburzenia emocjonalne i społeczne, rozładowywania napięć emocjonalnych, wykorzystania znajomości mechanizmów procesu grupowego w bezpośredniej pracy z dziećmi i młodzieżą, stosowania aktywnych metod i technik w pracy z grupą.
Super :) W jakich dniach zajęcia??
3 miesiące?? szanowni Redaktorzy zechcieliby poprawić tą pomyłkę, która wprowadza czytelników w dosc powazny błąd, 3 miesiące to znacznie krócej, niz 3 semestry,czyli 1,5 roku...
do aaa.aaa.aaa: A od kiedy studia podyplomowe trwają 3 mieisące?
Arteterapia w Elblągu to przecież powrót do źródeł polskiej arteterapii!! .Pracownicy Zakładów Mechanicznych w Elblągu w latach 1986 - 1991 podczas organizowanych dla nich obozów rehabilitacyjnych w Krynicy Morskiej uczestniczyli w zajęciach pod nazwą \"Kulturoterapia\". Program tych zajęć odpowiadał szerokiemu pojęciu arteterapii (określenie to pojawiło się po raz pierwszy w polskim piśmiennictwie w roku 1988) i polegał na wykorzystaniu sztuki i różnych form aktywności kulturalnej w celach leczniczo - rehabilitacyjnych. Szczegółowy opis tych zajęć i ich efektów, zweryfikowanych naukowo oraz wykaz wszystkich dziedzin terapii przez sztukę znajduje się w książce pt. \"Kulturoterapia. Wykorzystanie sztuki i działalności kulturalno - oświatowej w lecznictwie. (Akad. Med. w Poznaniu, 19940)a w formie bardziej syntetycznej w książce pt. \"Arteterapia. Narodziny idei, ewolucja teorii, rozwój praktyki\" Warszawa, 2011. Wyd. Difin.