W poniedziałek, 15 czerwca odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Akademia Przyszłości”, realizowanego od sierpnia 2008 r. przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Elblągu. W projekcie udział wzięło 588 uczniów klas 4-6 z 13 szkół podstawowych.
W projekcie brali udział uczniowie - osiągający słabe wyniki w nauce oraz posiadający trudności w uczeniu się – z 4 elbląskich podstawówek tj. szkoły nr 4, 8, 19, 23 oraz ze szkół podstawowych z Żurawca, Milejewa, Zwierzna, Nowakowa, Tolkmicka, Pogrodzia, Gronowa Elbląskiego, Pomorskiej Wsi i Rychlik.
Zajęcia pozalekcyjne
W ramach projektu w każdej szkole zrealizowano 54-godzinne bloki zajęć pozalekcyjnych w 4 blokach tematycznych: matematyka, informatyka, język angielski, edukacja przyrodniczo – ekologiczna. Zajęcia prowadzili nauczyciele, którzy ukończyli szkolenie z zakresu nowoczesnych metod i technik nauczania i uczenia się, przygotowane przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli TPD.
- Ukończenie szkolenia przez nauczycieli było pierwszym ważnym krokiem w realizacji celów projektu – mówi Łukasz Dembiński, dyrektor biura TPD w Elblągu. Poznali oni metody i techniki prowadzenia zajęć w sposób aktywizujący twórczą aktywność uczniów i optymalnie wykorzystujący możliwości ich umysłu. Przekazaliśmy im wskazówki, jak organizować zajęcia, by maksymalnie wykorzystać możliwości ucznia, jednocześnie dbając o to, by nauka była przyjemnością.
Zajęcia pozalekcyjne realizowane były przez 52 nauczycieli w okresie od października 2008 do czerwca 2009. Odbywały się one w małych grupach, maksymalnie 12-osobowych w wymiarze 6h miesięcznie. Łącznie zrealizowano 2808 godzin zajęć.
Jak mówi Urszula Zajko-Olejniczek, kierownik projektu, udało się osiągnąć założone efekty. Wyniki ewaluacji pokazują, że uczniowie uzyskali wyższe oceny na koniec roku szkolnego. Zaczęli też lepiej funkcjonować w roli ucznia, mając na uwadze nie tylko wyniki w nauce, ale również motywację do zdobywania wiedzy i kontakty z rówieśnikami. Cieszy nas bardzo fakt, że zarówno uczniowie, jak i nauczyciele bardzo pozytywnie odebrali projekt i chcieliby, żeby był on kontynuowany w przyszłym roku szkolnym.
Łączny koszt projektu wyniósł ponad pół miliona złotych. Z jego budżetu sfinansowane zostały zarobki nauczycieli, realizujących zajęcia, zakup atrakcyjnych pomocy dydaktycznych i warsztatowych do szkół, biorących udział w projekcie oraz bogato wyposażone teczki dla uczniów.
Projekt „Akademia Przyszłości” finansowany był przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.