Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego stworzy katalog usług, za które uczelnie nie będą mogły pobierać opłat. Zlikwidowane zostaną stypendia naukowe, które zastąpione będą roczną nagrodą rektora. Obrona pracy magisterskiej będzie jawna. Ponadto ministerstwo chce likwidacji papierowych indeksów, a w ich miejsce wprowadzania systemu zarządzania elektronicznego procesem kształcenia oraz elektronicznych legitymacji. To tylko niektóre z proponowanych przez ministerstwo zmian w szkolnictwie wyższym.
„Partnerstwo dla wiedzy” jest pierwszą częścią gruntownych zmian systemowych przygotowywanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zmierzających do unowocześnienia polskich uczelni i wzmocnienia ich pozycji w światowej przestrzeni edukacyjnej.
Koniec z papierowymi indeksami
Resort nauki skierował do konsultacji społecznych projekt nowelizacji rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 2 listopada 2006 r. w sprawie dokumentacji przebiegu studiów (Dz.U. nr 224, poz. 1634). Umożliwi ono uczelniom rezygnację z prowadzenia indeksów, jeżeli podejmie taką decyzję i zapisze to w regulaminie studiów. Zamiast tego wprowadzony zostanie system zarządzania elektronicznego procesem kształcenia. Ponadto mają zostać wprowadzone elektroniczne legitymacje, jako kryterium oceny jakości zarządzania uczelnią.
Jawność egzaminu magisterskiego
Ministerstwo chce również wprowadzić jawność egzaminu magisterskiego, tzw. publiczne obrony, a także stworzyć katalog usług edukacyjnych na uczelniach publicznych i niepublicznych, za które nie będą pobierane opłaty. Znajdą się w nim m.in. rejestracja na kolejny rok lub semestr studiów, egzaminy poprawkowe, egzamin dyplomowy, wpisowe czy suplementy do dyplomów.
Roczne nagrody rektora zamiast stypendium naukowego
Studenci nie będą mogli liczyć na wypłatę stypendium naukowego. Zamiast niego przyznawana będzie roczna nagroda rektora. Jej wysokość będzie wyższa niż dotychczasowe stypendium, ale jednocześnie otrzyma ją mniejsza liczba najlepszych studentów.
Kredyt na legitymację
Wprowadzone mają być też zmiany w systemie pomocy materialnej dla najuboższych studentów poprzez podniesienie wysokości minimalnego dochodu na osobę w rodzinie gwarantującego studentom i doktorantom stypendium socjalne (do wysokości równej 1,25 dochodu określonego w art.8 ust.1 pkt.2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej). Ponadto podniesiona będzie w analogicznym stopniu, górna granica dochodu na członka rodziny uprawniającej studentów i doktorantów do ubiegania się o stypendium socjalne.
Ministerstwo chce także, aby kredyty przyznawane były studentom za okazaniem legitymacji studenckiej. Ponadto ministerstwo proponuje odstąpienie od określenia przez MNiSW progu dochodowego upoważniającego do ubiegania się o kredyt, a tym samym - zmniejszenie kosztów operacyjnych banku i zwiększenie dostępności kredytów.
Proponowane przez Minister Barbarę Kudrycką zmiany zmierzają zmierzają do stworzenia w uczelniach środowiska bardziej sprzyjającego studentom poprzez nadanie im większej podmiotowości w relacjach z administracją akademicką oraz budowanie bardziej partnerskich relacji z kadrą akademicką.