Na ich twarzach zdziwienie, zakłopotanie, entuzjazm. W sercach pewnie trochę zazdrości. W głowach plany na przyszłość. Mowa tu o uczniach Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym, którzy uczestniczyli w zajęciach z rysunku i rzeźby w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Cel po części został osiągnięty. Nie jest sztuką bowiem uczyć poprzez wykład, teorię a nawet zajęcia praktyczne. Sztuką jest pokazać młodzieży, że to, co robią, czego się uczą jest ważne dla ich przyszłości, dalszej nauki i kariery zawodowej. Ten właśnie prozaiczny cel przyświecał organizatorom zajęć dodatkowych z technik graficznych dla uczniów Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. Po ośmiu miesiącach warsztatów w linorycie i drzeworycie przyszedł czas na „skok w przyszłość”. 5 maja młodzież na zajęcia zaprosiła firma Pujan.
- Pokazano naszym uczniom, w jaki sposób projektowanie i techniki graficzne wpływają na efekt końcowy – czyli gotowy wyrób ze szkła. Skomplikowane maszyny do cięcia materiału i technologia robienia witraży zrobiły na młodzieży ogromne wrażenie – informuje Dominika Lewicka-Klucznik z Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym.
Ponadto uczniowie z Liceum Plastycznego wybrali się w podróż do Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Profesjonalnie wyposażone pracownie rzeźby, rysunki, omawianie technik graficznych i fotografii na każdym zrobiły wrażenie.
- Prace porozwieszane na korytarzach i w salach pozwoliły poczuć się jak w jednej wielkiej galerii sztuk wielu. Ta przestrzeń i możliwości, które mają studenci budziły w uczniach nutkę zazdrości. Prace starszych kolegów wpędzały w kompleksy, ale uważam, że to wspaniała motywacja – wskazuje Dominika Lewicka-Klucznik.
Zbliżająca się wielkimi krokami adaptacja budynku na pracownie artystyczne pozwoli uczniom na pracę w komfortowych i nowoczesnych warunkach. A tylko od ich zapału, chęci pracy i motywacji zależeć będą postępy artystyczne.
- Już w czasie pobytu w Olsztynie wykładowcy akademiccy traktowali naszych licealistów jak przyszłych studentów. Nie trzeba mówić, że to wielka nobilitacja – dodaje Dominika -Lewicka.
Zajęć na Uniwersytecie to oczywiście nie koniec. 29 maja uczniowie po raz drugi pojadą do Olsztyna – tym razem na praktyczne zajęcia pracowni technik graficznych, gdzie będą mogli wykorzystać materiały, do których nie mają dostępu w szkole.
-Myślę, że takie dodatkowe zajęcia pozwalają uczniom przede wszystkim uwierzyć w to, że to, co robią, ma sens, że w późniejszym życiu będzie potrzebne. Budzą także ambicje do sięgania wyżej, do studiowania na kierunkach artystycznych, czy wykorzystywania talentu w późniejszym życiu zawodowym – podsumowuje Dominika-Lewicka.
Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Młodzi, ambitni, atrakcyjni zawodowo - szansą rozwoju regionu”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Wrażeń artystycznych młodzieży w tym roku szkolnym jeszcze nie zabraknie – pomijając udział w akcji Street-Art. - uczniowie pod koniec czerwca wyjadą na tygodniowy plener artystyczny do Tolkmicka, współfinansowany przez Powiat Elbląski, Gminę Tolkmicko i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Szkoły. Pełni wrażeń, zapału z teczkami nowych prac pojadą na wakacje, by we wrześniu spotkać się z nowymi uczniami Liceum Plastycznego. Wszystkich chętnych do nauki w Liceum Plastycznym zapraszamy do placówki i na stronę internetową www.zs-gronowo@elblag.com.pl. Podania można składać do 29 maja 2009 roku.
Właśnie w takim celu coś w rodzaju Centrum Edukacji Artystycznej mogłoby powstać na terenie Elbląga. Niekoniecnzie aż za tak wielkie pieniądze jak robi to Gorzów, ale tereny Elzamu przy Grunwaldzkiej i Lotniczej, idealnie nadałyby się do tego celu - połączenia galerii, pracowni sztuk wielu, hal wystawowych i rozrywkowych. To byłoby coś naprawdę godne uznania.