Już dzisiaj (26 lutego) o godz. 10:00 Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1 w Elblągu przy ul. Kopernika serdecznie zaprasza na Dzień Promocji, w ramach którego odbędzie się spotkanie pn. "Formy wspierania kariery edukacyjnej dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym". Wezmą w nim udział dyrekcja oraz nauczycieli szkoły i przedstawiciele Warmińsko - Mazurskiego Oddziału Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu z psychologami oraz pedagogami szkolnymi z terenu powiatu Elbląskiego.
O realizowanych formach edukacji przez Ośrodek opowie dyrektor - Bogumiła Rudoman. Psycholog szkolna - Urszula Łopaciuk przybliży procedury poradni psychologiczno - pedagogicznej odnośnie orzekania i kwalifikowania uczniów do poszczególnych typów kształcenia. Wicedyrektor - Grażyna Jędrzejczak udzieli informacj nt. naboru uczniów w roku szkolnym 2009/2010 do klas gimnazjum, szoły zawodowej i szkoły przysposabiającej do pracy.
Goście będą mieli także okazje zwiedzić placówkę z jej pracowniami i gabinetami. Odbędą się fragmenty prezentacji wybranych zajęć z zakresu terapii i rewalidacji, m.in.: Sala Doświadczenia Świata, ktora jest doskonałym miejscem, umożliwiającym koncentrowanie się na bodźcach i odbieraniu ich poszczególnymi zmysłami.
Zaprezentowane zostanie także przedstawienie teatru integracyjnego - Grupy Warsztatowej "SUPEŁ" pt. "Ulotne szczęście", gdzie uczniowie biorący udział w projekcie występują wraz ze swymi opiekunami i nauczycielami. Grupa Warsztatowa „SUPEŁ” działa od września 2005 roku przy Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 1 w Elblągu oraz przy Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Skupia młodzież upośledzoną intelektualnie w stopniu znacznym i umiarkowanym. Jest to formacja integracyjna, na scenie wspólnie występują uczniowie ze swoimi nauczycielami. Zespół bierze udział w licznych festiwalach i przeglądach ogólnopolskich oraz międzynarodowych, gdzie zdobywa nagrody i wyróżnienia.
Przedstawienie pt. "Ulotne szczęście" miało premierę 5 maja 2007 roku w Rostoku w Niemczech, gdzie grupa przebywała na międzynarodowym festiwalu i warsztatach teatralno - cyrkowych. Spektakl mówi o dążeniu każdego człowieka do szczęścia, choć ona dla każdego z nas może być czymś innym. Gonimy, szukamy, dążymy do szczęścia, a gdy nam się już zdarzy, na ogół bywa krótką chwilą i znika jak bańka mydlana. I na nowo zaczynamy dążyć do szczęścia… Opiekunowie i reżyserzy: Anna Hatle, Małgorzata Sierek, Kinga Kacperska oraz Tomasz Walczak.
Ośrodek poza opieką wykwalifikowanej i doświadczonej kadry pedagogów specjalnych, oraz doskonałą bazą dydaktyczną, gwarantuje uczniom zespoły klasowe 6-8 osobowe, a w wypadku klas dla dzieci z autyzmem, zespoły klasowe 2-4 osobowe. Prowadzona jest pełna indywidualizacja nauczania w oparciu o indywidualne programy edukacyjno - terapeutyczne. Na terenie Ośrodka działają koła zainteresowań: ekologiczne, turystyczne, teatralne, żeglarskie, muzyczne, plastyczne i sportowe. Odbywają się zajęcia na krytej pływalni.
Ponadto prowadzony jest szereg szereg indywidualnych działań w zakresie rewalidacji, m.in.: gimnastyka korekcyjna - dla dzieci z wadami postawy oraz trudnościami w poruszaniu się; hipoterapia - zajęcia takie prowadzone sa w naszej szkole od 4 lat; kynoterapia (dogoterapia) - zajęcia, gdzie terapeutami są dwa psy, odbywają się w szkole oraz w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kasprzaka; logopedia i komunikacja alternatywna - stymulacja mowy werbalnej i niewerbalnej, zajęciami tymi objęte są dzieci nie mówiące, autystyczne oraz dzieci mające trudności w komunikowaniu się.