60 osób przyjętych zostanie na pierwszy rok studiów dziennych na kierunku budownictwo, który elbląska PWSZ otwiera już w październiku. Jego absolwenci nie będą musieli bać się o pracę. Wiele elbląskich firm budowlanych już teraz narzeka na niedobór wykwalifikowanej kadry technicznej.
Sytuację ma poprawić uruchomienie studiów na kierunku budownictwo w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. W jego tworzenie włączyły się cztery firmy budowlane z Elbląga: Mytych, Elzambud, Przemysłówka.03 i Hanbud.
Przedstawiciele tych firm podkreślali, że w ich przedsiębiorstwach występuje duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników w tej branży. - W chwili obecnej zatrudniamy 9 inżynierów, a potrzebujemy prawie dwa razy tylu - 15-16 – przyznaje Ryszard Mytych, właściciel znanej w mieście firmy budowlanej.
W ostatnich latach zawód budowlańca został nieco zdegradowany w oczach społeczeństwa – zauważa Antoni Klecha, właściciel Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego Przemysłówka.03. - Uruchamiany przez PWSZ kierunek ma szansę to zmienić i podnieść prestiż tego zawodu.
Przedsiębiorca przyznał, że nachodzi czas by odmłodzić kadry, a te starsze dokształcać. - Mam tu na myśli studia zaoczne, które z pewnością też by się przydały na tym kierunku – mówi Klecha.
Rektor PWSZ prof. dr hab. Halina Piekarek-Jankowska poinformowała jednak, że na razie nie jest planowane uruchomienie studiów niestacjonarnych. - Być może za jakiś czas o ile będzie odpowiednia liczba chętnych pomyślimy nad ich otwarciem, ale już mogę powiedzieć, że nie będą one tanie. Związane jest to z wysokimi kosztami wyposażenia pracowni i laboratoriów na tym kierunku – mówi rektor PWSZ.
Wszystkie wspomniane firmy zatrudniać będą studentów kierunku budownictwo na praktykach. - Oferujemy studentom dłuższe praktyki niż przewiduje to program – mówi doc. dr inż. Jarosław Niedojadło, Dyrektor Instytutu Politechnicznego PWSZ w Elblągu.
W toku studiów przewidziane są dwie praktyki zawodowe, na semestrze czwartym – 3 tygodniowa praktyka ogólnobudowlana oraz na semestrze siódmym – 12 tygodniowa praktyka przeddyplomowa. Na semestrze siódmym studenci będą zatrudniani w przedsiębiorstwach i będą mogli zapoznać się z realiami ich funkcjonowania oraz pogłębić wiedzą zdobytą w toku studiów poprzez praktyczne rozwiązywanie zadań technicznych i organizacyjnych. Ponadto studenci, przy współpracy z przedsiębiorstwem, będą podejmować tematykę pracy dyplomowej.
Studia inżynierskie na kierunku budownictwo w Elblągu trwać będą siedem semestrów i obejmą 2505 godzin zajęć dydaktycznych. Podstawowe wykształcenie inżynierskie studenci będą zdobywać w ramach bloków przedmiotów: kształcenia ogólnego, podstawowych i kierunkowych. Na semestrze trzecim studenci rozpoczynają zdobywanie specjalistycznej wiedzy technicznej w ramach przedmiotów kierunkowych.
Studia pozwolą studentom PWSZ w Elblągu na zdobycie wszechstronnej wiedzy oraz umiejętności z zakresu: wykonawstwa obiektów budownictwa mieszkaniowego, komunalnego, przemysłowego i komunikacyjnego, projektowania podstawowych obiektów i elementów budowlanych, wytwarzania, doboru i stosowania materiałów budowlanych oraz technik komputerowych i nowoczesnych technologii w praktyce inżynierskiej, technologii i organizacji budownictwa oraz kierowania zespołami i firmą budowlaną.
Absolwenci kierunku budownictwo w PWSZ w Elblągu będą przygotowani do kierowania wykonawstwem wszystkich typów obiektów budowlanych, współudziału w projektowaniu obiektów użyteczności publicznej, przemysłowych i komunalnych, organizowania produkcji elementów budowlanych oraz nadzoru wykonawstwa budowlanego. Będą mogli podejmować pracę w różnych gałęziach przemysłu materiałów budowlanych. Zostaną przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach nadzorze budowlanym oraz przedsiębiorstwach jednostkach administracji państwowej i samorządowej związanych z budownictwem i architekturą. Absolwenci zdobędą wiedzę pozwalającą na podjęcie studiów drugiego stopnia (magisterskich) na każdej uczelni prowadzącej tego rodzaju studia.
- Mamy już odpowiednią kadrę i zakupiony odpowiedni sprzęt. Teraz mamy nadzieję, że maturzyści chętniej niż zwykle spojrzą okiem na kierunki techniczne – mówi Dyrektor Instytutu Politechnicznego PWSZ w Elblągu.