Stare polskie filmy kryminale inspirują do dyskusji na temat historii PRL-u. Przekonają się o tym gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich, którzy 2 kwietnia wezmą udział w lekcji historii z filmem kryminalnym "Ostatni kurs" z 1963 roku. Tło historyczne filmowej fabuły omówi przedstawiciel Biura Edukacji Publicznej IPN Gdańsk.
"Ostatni kurs" w reżyserii Jana Batorego krytyka komplementowała określeniami: "rasowy kryminał", "kryminał z biglem". Reżyser wzorował się na klasycznych kryminałach brytyjskich, w których suspens i makabra łagodzone bywają odpowiednią dawką czarnego humoru. Autorem scenariusza "Ostatniego kursu" jest Maciej Słomczyński (Joe Alex) - twórca sensacyjnych widowisk "Kobra". W role głównych bohaterów wcielili się: Barbara Rylska, Stanisław Mikulski i Emil Karewicz.
Film opowiada historię porucznika Szymańskiego, który próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczych morderstw trójmiejskich taksówkarzy. W projekcji weźmie udział przedstawiciel IPN Gdańsk, który zapozna widzów z kulisami powstania filmu oraz omówi tło historyczne akcji filmowej.
"Ostatni kurs" jest trzecim z kolei obrazem prezentowanym w ramach cyklu edukacyjnego "Państwo, które czuwa" adresowanego do uczniów szkół gimnazjalnych, średnich i studentów. W ramach trwającego do czerwca przeglądu, którego organizatorami są CKiWM "Światowid" w Elblągu oraz Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN Gdańsk, zobaczymy jeszcze "Zamknąć za sobą drzwi" - fabularną wersję popularnego serialu "07 zgłoś się", "Brylanty pani Zuzy", "Bicz boży" oraz "Przepraszam, czy tu biją?".
Najbliższa lekcja historii odbędzie się 2 kwietnia o godz. 12.00 w kinie "Światowid". Uczestnictwo klas w Lekcji historii z kryminałem można zgłaszać telefonicznie w Centrum Kultury "Światowid" do Jędrzeja Rusińskiego, tel. 055 611 20 83.