Wszystkie 10 elbląskich liceów profilowanych, a także VI Liceum Ogólnokształcące z dniem 1 września 2008 r. przejdzie już do historii. Miasto zdecydowało się zlikwidować licea z powodu coraz mniejszego zainteresowania młodzieży kształceniem w tego typu szkołach.
Od 2 lat w elbląskich liceach profilowanych nie dokonuje się rekrutacji do większości planowanych oddziałów. W roku szkolnym 2006/2007 z planowanych 21 utworzono zaledwie 6 oddziałów, natomiast w tym roku szkolnym z planowanych 8, tylko 3. Podobnie sytuacja ma się w liceach ogólnokształcących. W poprzednim roku szkolnym utworzono 29 oddziałów z planowanych 31, a w obecnym roku 27 z planowanych 28.
Jak wyjaśnia Anna Korzeniowska, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego badania rynku pracy oraz trendy międzynarodowe w popycie na pracę, wskazują potrzebę wprowadzenia zmian w strukturze szkolnictwa zawodowego. Dlatego też samorząd miasta proponuje zwiększenie liczby zawodów i oddziałów w technikach i zasadniczych szkołach zawodowych w Elblągu. Miasto chce by elbląskie szkoły kształciły szczególnie w dziedzinach związanych z nowymi technologiami i formami funkcjonowania nowoczesnej gospodarki tj. w przemysłach wysokiej techniki, usługach społeczeństwa informacyjnego, budownictwie, gastronomii, przemyśle drzewnym itp.
- Likwidacja liceów profilowanych i VI LO w żaden sposób nie ograniczy liczby miejsc przygotowanych dla tegorocznych i przyszłych absolwentów gimnazjów - uspokaja naczelnik Wydziału Edukacji.
Jednym z likwidowanych liceów profilowanych będzie te w Zespole Szkół Gospodarczych. W popularnym „Gastronomiku” od dwóch lat, z powodu braku chętnych nie utworzono żadnego oddziału LP. Dlatego przestanie ono istnieć już 31 sierpnia tego roku. Uczniowie nadal będą tu mogli kształcić się w technikum i zasadniczej szkole zawodowej w zawodach: technik żywienia i gospodarstwa domowego, technik technologii żywienia, technik organizacji usług gastronomicznych, kucharz, krawiec, cukiernik, kelner, kucharz małej gastronomii.
- W tym roku nie mieliśmy żadnych chętnych osób do podjęcia nauki w Liceum Profilowanym – mówi Maria Dobosz, dyrektor ZSG. - W czerwcu swoją naukę zakończy ostatnia, trzeci klasa. Młodzież wybiera szkolenie w klasach technicznych lub zawodowych, niż w Liceach Profilowanych. Rozwijamy za to kierunek gastronomiczny. Wciąż istnieje kierunek krawiec, jednak tutaj też brakuje chętnych podczas rekrutacji.
Jeszcze gorzej sytuacja ma się w Zespole Szkół Technicznych. Tu w ostatnich czterech latach też nie stworzono żadnego oddziału liceum profilowanego. Z roku na rok tendencja zniżkowa dopada również istniejące przy ZST VI Liceum Ogólnokształcące, gdzie w 2006 roku powstały 2 klasy, a w 2007 r. już tylko jedna. Nie ma się więc co dziwić, że pomysł likwidacji obu szkół popiera dyrektor Zespołu Szkół Technicznych Hanna Mierzejewska.
- Licea Profilowanie nie miały przed sobą przyszłości. Nie dawały one żadnego wykształcenia zawodowego. VI Liceum Ogólnokształcące powstało w 2002 roku, gdy było spore zapotrzebowanie na miejsca w liceach ogólnokształcących. Decyzję o likwidacji liceów skonsultowaliśmy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miejskiego. Chcę by nasza szkoła wróciła do lat świetności, gdzie z powodzeniem kształciliśmy w zawodach technicznych – przyznaje Hanna Mierzejewska.
VI LO likwidowane będzie stopniowo począwszy od roku szkolnego 2008/2009. Pozwoli to uczniom ukończyć tę szkołę, a ostatni jej absolwenci opuszczą mury placówki w 2010 r. W ZST rozwijane będą kierunki techniczne w zawodach: technik budownictwa, architektury krajobrazu, drogownictwa.
Pozostałe szkoły, które przestaną istnieć (w kolejności likwidacji):
Liceum Profilowane w Zespole Szkół Turystyczno-Hotelarskich przestanie istnieć 31 sierpnia 2008 r. Szkoła kształcić będzie w technikum i zasadniczej szkole zawodowej w zawodach: technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej, cukiernik, piekarz, kaletnik, tapicer, fotograf, zegarmistrz, kuśnierz, złotnik-jubiler, rzeźnik-wędliniarz.
Liceum Profilowane w Zespole Szkół Mechanicznych przestanie istnieć 31 sierpnia 2008 r. Szkoła kształcić będzie w technikum w zawodach: technik mechatronik, pojazdów samochodowych, logistyk, informatyk.
Liceum Profilowane w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 przestanie istnieć 31 sierpnia 2008 r. Szkoła kształcić będzie w technikum i zasadniczej szkole zawodowej w zawodach: technik mechanik, odlewnik, technik pojazdów samochodowych, monter-mechatronik, operator urządzeń przemysłu chemicznego, mechanik pojazdów samochodowych, ślusarz, elektromechanik, elektromechanik pojazdów samochodowych, mechanik automatyki przemysłowej, operator obrabiarek skrawających, blacharz samochodowy, lakiernik.
Liceum Profilowane w Zespole Szkół Handlowych przestanie istnieć 31 sierpnia 2009 r. Szkoła kształcić będzie w technikum i zasadniczej szkole zawodowej w zawodach: technik handlowiec, logistyk, sprzedawca, operator urządzeń przemysłu szklarskiego.
Liceum Profilowane w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych przestanie istnieć 31 sierpnia 2009 r. Szkoła kształcić będzie w technikum w zawodach: technik informatyk, elektronik, elektryk, teleinformatyk.
Liceum Profilowane dla Dorosłych w Centrum Kształcenia Ustawicznego przestanie istnieć 31 sierpnia 2009 r. Szkoła kształcić będzie w technikum dla dorosłych i zasadniczej szkole zawodowej dla dorosłych w zawodach: technik technologii drewna, technik agrobiznesu, mechanik pojazdów samochodowych, ślusarz-spawacz, elektromechanik, monter-elektronik.
Liceum Profilowane w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług przestanie istnieć 31 sierpnia 2010 r. Szkoła kształcić będzie w technikum w zawodach: technik technologii drewna, usług fryzjerskich, fryzjer, murarz, monter instalacji i urządzeń sanitarnych, stolarz, elektryk, monter-elektronik, malarz-tapeciarz, cieśla, zbrojarz-betoniarz.
Liceum Profilowane w Zespole Szkół Ekonomicznych przestanie istnieć 31 sierpnia 2010 r. Szkoła kształcić będzie w technikum w zawodzie technik ekonomista.
Ostateczną decyzję o likwidacji wspomnianych szkół podejmą radni miejscy podczas sesji 21 lutego.
Fot. Milan / w Zespole Szkół Technicznych oprócz Liceum Profilowanego zniknie też VI LO