Podczas tegorocznych egzaminów maturalnych wiele kontrowersji wśród nauczycieli wzbudził fakt, że nauczyciele prowadzący egzaminy ustne nie dostawali za nie wynagrodzenia. W marcu tego roku Sąd Najwyższy zdecydował, że nauczyciele przeprowadzający ustne egzaminy maturalne, realizują zajęcia dydaktyczne w ramach tygodniowego pensum. Samorząd Elbląga na ostatniej sesji Rady Miejskiej zgodnie z tą uchwałą, dokonał odpowiedniej modyfikacji poprzednich uchwał w tej sprawie.
Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego, jeżeli ustne egzaminy maturalne są prowadzone przez nauczyciela w czasie przekraczającym obowiązkowy wymiar zajęć dydaktycznych (tzw. pensum), stanowi to pracę w godzinach ponadwymiarowych, za którą przysługuje wynagrodzenie.
Do obowiązujących przepisów dostosował się także samorząd miejski, który na wrześniowej sesji Rady Miejskiej przedstawił radnym pod głosowanie projekt „uchwały zmieniający uchwałę w sprawie tygodniowego obowiązującego wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli oraz zasad zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w kształceniu zaocznym”.
Zgodnie z tą uchwałą do obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych nauczycieli zatrudnionych w kształceniu zaocznym zalicza się: godziny wykładów, konsultacji, ćwiczeń, zajęć praktycznych i konwersatoriów, faktycznie zrealizowane godziny poprawiania i oceniania pisemnych prac kontrolnych i egzaminacyjnych (z wyjątkiem egzaminów: z nauki zawodu, przygotowania zawodowego, dyplomowych i maturalnego) oraz godziny przeprowadzania egzaminów ustnych (z wyjątkiem egzaminu z nauki zawodu, z przygotowania zawodowego i dyplomowych).
Uchwała, która przyjęta została jednogłośnie, reguluje również wynagrodzenie nauczycieli przeprowadzających egzaminy ustne.