Po raz ostatni w tym roku Elbląskie Towarzystwo Kulturalne i Teatr im. Aleksandra Sewruka zaprosili elblążan na „Scenę przy stoliku”. Tym razem odczytano sztukę „Do wyjaśnienia”.
Kolejna „Scena przy stoliku” i kolejna sztuka skłaniająca do refleksji. Tym razem organizatory zdecydowali się na dzieło „Do wyjaśniania”. Barrie Keefee skupił się w niej na opisie stosunku społeczeństwa brytyjskiego do zmieniającego się przekroju rasowego Brytyjczyków.
Barrie Keefe urodził się w 1945 r. Sztukę „Do wyjaśnienia” napisał w latach 70-tych, gdy odsetek niebiałych Brytyjczyków wynosił 3,5 procent. Autor skupił się nad uprzedzeniami rasowymi.
„Do wyjaśnienia” to kryminał społeczny. Leon Derloy zostaje zatrzymany przez policję. Podczas przesłuchania dowiaduje się, że jego żona została zamordowana, gdy on pił w pobliskim barze.
Publiczność była świadkami przesłuchania Leona, który został zatrzymany... do wyjaśnienia.
Refleksje? - ostatnio nasz Teatr w swoim repertuarze jest bardzo aktualny. Zarówno "Czarownice z Salem", późniejszy "Cabaret" no i spektakl "Do wyjaśnienia"
– stwierdziła Teresa Wojcinowicz, prezes Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego.
„Scena przy stoliku” odbyła się na dużej scenie, a po odczytaniu sztuki nie było dyskusji.
Wyjątkowo nie było dyskusji w sali teatru, ale ta miała miejsce w kuluarach i jeszcze na ulicy. Choć jest to sztuka napisana w latach 70-tych XX wieku, to dziś jest chyba nawet bardziej aktualna. W tamtych latach innością był w Anglii kolor skóry, dziś nikogo już nie dziwi, to dziś "innością" są poglądy, preferencje towarzyskie, przynależność do... ale tak jak przed laty tak i dziś nie akceptujemy tych "innych"
– zaznaczyła Teresa Wojcinowicz.
Tekst przeczytali: Artur Hauke, Piotr Boratyński i Mariusz Michalski.
elbląscy kodomici, czyli żeby było jak było
brawo, precz z faszyzmem !