Sobota, 2.11.2024, Imieniny: Bozydar, Tobiasz, Bohdan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii TEATR

Od jakiego momentu jesteśmy ze sobą z przyzwyczajenia? Za nami "Scena przy stoliku"

29.04.2019, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Od jakiego momentu jesteśmy ze sobą z przyzwyczajenia? Za nami "Scena przy stoliku"
fot. Majka Brejdak
Ona – kobieta ok. czterdziestki. On również. Można rzec kobieta z przeszłością i mężczyzna po przejściach. Żyją w pojedynkę od lat, lecz wciąż starają się stworzyć z kimś związek. W końcu trafiają na siebie. O ich relacjach, rolach i zasadach, z udziałem których usiłowali żyć wspólnie, opowiadał spektakl przedstawiony w ramach „Sceny przy stoliku”.
 
 
Dzięki współpracy Teatru im. Aleksandra Sewruka i Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego w tym roku wznowiono cykl bezpłatnych spotkań w ramach „Sceny przy stoliku” dofinansowanych ze środków Marszałka woj. warmińsko-mazurskiego Gustawa Marka Brzezina.

Każde spotkanie to inna, intrygująca opowieść. W czwartek, 25 kwietnia, na małej scenie zagościła sztuka na motywach książki Shlosha sipurej ahava autorstwa Yael Hedaya - „Pies, Kobieta, Mężczyzna”.
 
Kobieta (rolę odczytała Marta Masłowska) robiła dobrą minę do złej gry, ale nie była szczęśliwa. Szukała mężczyzny, partnera, towarzysza życia. W jej wyobrażeniach to on miał zapewnić jest szczęście, a życiu nadać sens. Mężczyzna (Artur Hauke) po wielu próbach zwątpił czy w ogóle nadaje się do życia w związku.
 
Spotkali się i … coś zaskoczyło. Tuż po pierwszej randce przygarnęli błąkającego się po ulicy psa (Alan Bochnak), który stał się narratorem opowieści.
 
W kwietniowej "Scenie przy stoliku" udział wzięło ok. 70 widzów. Po odczytaniu sztuki publiczność oraz aktorzy brali udział w dyskusji. Słuchając spostrzeżeń widzów nasuwało się pytanie, na ile trudno nam, ludziom (bez względu na płeć), żyć z drugim człowiekiem? Kiedy to jeszcze „docieranie się”, a od jakiego momentu jesteśmy ze sobą z przyzwyczajenia, strachu przed samotnością?
 
„Pies: Nie odnaleźli się tego dnia, pierwszego dnia ich wspólnego życia, i można by zadać pytanie, dlaczego się nie rozstali, Żeby wrócić, każdy do swojego życia. Odpowiedź jest prosta: było już za późno”.
 
Dla każdego granica, po której już nie warto się starać, zapewne będzie gdzie indziej. Jedni cenią sztukę kompromisu, inni walczą o „władzę”, a jeszcze inni wolą, gdy w związku jest podział ról, gdzie jedna osobę planuje i decyduje, a druga się podporządkowuje.
 
Bez względu na to, jakie zasady uważamy za słuszne, warto byśmy je ustalili. Sami dla siebie, zgodnie w własnymi potrzebami, by żyć i funkcjonować w zgodzie przed sobą. Udany związek o wiele łatwiej jest stworzyć, gdy wiemy czego chcemy, a na co zgodzić się nie możemy. Wtedy bez żalu, pretensji, złości i rozczarowań możemy z drugą osobą stworzyć coś wspólnie. A jeśli nie poznamy siebie? Nie pokochamy? Czy możemy oczekiwać, że ktoś inny nas pokocha? Czy będziemy potrafili miłość przyjąć?
 
„Kobieta: Zawsze myślałam, że do szczęścia potrzebny mi mężczyzna. Jakbym ciągle miała o jedną czwartą za mało. A teraz, kiedy go mam, jestem niemal jeszcze bardziej nieszczęśliwa niż przedtem. Smutno mi już od rana, kiedy spotykam go w łazience, dech mi zapiera ze strachu, że odejdzie, tak mocno czuję, że przez niego jestem niczym, i zagubiłam się. Dlaczego tak się boję, że mnie opuści, skoro lepiej mi było samej?”
 
Czy odmienne przyzwyczajenia, niejednokrotnie odmienne zdania powinny szybko i kategorycznie kończyć związek? A może związek z drugim człowiekiem, z innym niż nasze bagażem doświadczeń, inną historią życiową, wymaga pracy, wyrozumiałości, chęci wzajemnego zrozumienia i cierpliwości?
 
"On: Zastanowiło mnie, dlaczego tak dobrze się czuję. I doszedłem do wniosku, że to stąd, że nie muszę już niczego udawać. Tak mało potrzeba.”
 
 
 
 
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Galeria / Scena przy stoliku - "Pies kobieta mężczyzna" ( zdjęć 49 )
Dodano: 2019-04-29 | fot. Majka Brejdak
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ Zacytuję
    Poniedziałek, 29.04

    A kiedy następne spotkanie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


3.1154360771179