Już w najbliższą sobotę, 20 maja w elbląskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym czeka nas Noc Muzeów 2017 – noc, a w zasadzie wieczór, na który czekają liczne rzesze elblążan. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, w organizację tego wydarzenia włączył się Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.
Tegorocznej Nocy Muzeów będzie towarzyszyło hasło „Za mundurem panny sznurem”. Aktorzy Teatru Sewruka zaprezentują się w budynku wschodnim muzeum - zagrają, zaśpiewają i przeczytają o mundurze „teatralnie”. Będą to fragmenty spektakli, w których bohaterowie występują w mundurach. Zobaczyć będzie można wybrane sceny z „Zemsty” i „Dam i Huzarów” Aleksandra hr. Fredry, a zaprezentują je Marta Masłowska, Irena Adamiak, Lesław Ostaszkiewicz oraz Krzysztof Bartoszewicz.
Najmłodsi, ale i starsi uczestnicy Nocy Muzeów usłyszą bajki „Niebieskie światełko” Braci Grimm oraz „Dzielny żołnierz cynowy” Hansa Christiana Andersena, a czytać będą Aleksandra Wojtysiak, Piotr Boratyński i Piotr Szejn. Usłyszeć będzie można także piosenki o tematyce „mundurowej” ze spektakli „Nie wszystko czerwone – Wysocki i Okudżawa”, „Edith i Marlene”, „Czarodziejskie krzesiwo”, „Dziewczynka z zapałkami” i „Koziołek Matołek”.
Piosenki śpiewać będą aktorzy Teatru Sewruka - Beata Przewłocka i Aleksandra Wojtysiak oraz Piotr Boratyński, Krzysztof Kolba, Mikołaj Ostrowski, Jerzy Przewłocki, Piotr Szejn i Marcin Tomasik. W muzeum zabrzmi słynna „Piosenka o żołnierskich butach” Bułata Okudżawy, „Ten Który Nie Strzelał” Włodzimierza Wysockiego czy „Gdzie są kwiaty z tamtych lat” ze spektaklu „Edith i Marlene”. Wszystko to będzie można zobaczyć i usłyszeć w sobotę, 20 maja w Muzeum Archelogiczno-Historycznym w Elblągu w czasie tegorocznej Nocy Muzeów.
Janusz Salmonowicz, rzecznik prasowy Teatru Sewruka
Andersen i bracia Grimm są autorami BAŚNI, nie bajek. BAŚNI! Proszę zapoznać się z definicjami tych gatunków literackich.