W niedzielne popołudnie (19.02.), na Małej Scenie Teatru im. Aleksandra Sewruka, odbyło się szczególne przedstawienie. Setnej odsłony doczekał bowiem spektakl „Dzieła wszystkie Szekspira… w nieco skróconej wersji”, w reżyserii Lesława Ostaszkiewicza.
Jak w półtorej godziny przedstawić prawie 40 utworów największego dramaturga wszechczasów, najwybitniejszego pisarza literatury angielskiej i reformatora teatru, którego dzieła weszły do kanonu lektur i repertuaru wszystkich teatrów świata? O to zadbali kilkanaście lat temu trzej amerykańscy studenci - Adam Long, Daniel Singer i Jess Winfield, którzy wpadli na pomysł skondensowania dzieł Szekspira do jednego spektaklu. Czy im się to udało?
Dla jednych świętokradztwo, dla większości śmiech do łez, tak można podsumować reakcje publiczności podczas spektaklu. Na scenie pojawia się biały Otello w wersji rap, Makbet po góralsku, Romeo i Julia rodem z telenoweli czy Hamlet, którego zdominowała Ofelia i analiza jej stanów emocjonalnych. Na mecz piłki nożnej przenieśli nas z kolei komentatorzy jednej z „Kronik królewskich”.
Publiczność dała się wciągnąć w tę obłąkaną chwilami podróż przez twórczość Szekspira, i to dosłownie. Chociaż wszystkie role w spektaklu odegrali mężczyźni (Marcin Tomasik, który zagrał we wszystkich stu spektaklach, Piotr „Borat” Boratyński i Piotr Szejn), to Ofelię zagrała kobieta zaproszona na scenę z widowni. Publiczność też otrzymała zadania do wykonania. Podzielona na sektory, słowem i gestem zaprezentowała chaos emocjonalny bohaterki.
Dramaty Szekspira zamienione w kabaretowe skecze wymagają od wykonawców nie lada zręczności. By aktorzy mogli bawi publiczność żonglerką cytatami i streszczeniami fabuł dzieł Szekspira, muszą cały spektakl współgrać z publicznością, która jest integralną częścią przedstawienia. To jej współpraca i reakcje dopełniają całości.
Adam Long, Daniel Singer i Jess Winfield zaprezentowali tę sztukę w Edynburgu, a potem przez kilkanaście lat grali z powodzeniem "Dzieła wszystkie Szekspira" w teatrze Criterion przy Piccadilly Circus w Londynie. Doczekali kilkunastu setek tego spektaklu. Elbląski teatr ma na razie pierwsze sto odsłon, co (biorąc pod uwagę proporcje widowni) jest ogromnym sukcesem. Życzymy kolejnych, okrągłych jubileuszy, a publiczność zapraszamy do teatru.
„Dzieła wszystkie Szekspira… w nieco skróconej wersji”
Reżyseria: Lesław Ostaszkiewicz
Realizatorzy:
Przekład i adaptacja - Włodzimierz Kaczkowski
Reżyseria - Lesław Ostaszkiewicz
Scenografia i kostiumy - Zygmunt Prończyk
Muzyka - Wojciech Karpiński
Inspicjent/sufler - Dorota Pietrusińska
Obsada:
Piotr Boratyński
Piotr Szejn
Marcin Tomasik
Byłem na tym spektaklu już dosyć dawno, i zdecydowanie polecam. Humor wyższych lotów od tego w telewizji na kabaretach, co zdecydowanie liczy się jako plus
God save the Piotr Boratyński! Wspaniały.... Jego solówki były najlepsze!.