Jak głoszą legendy i baśnie, w wigilię świąt Bożego Narodzenia zdarzają się rzeczy niezwykłe i tajemnicze. Zwierzęta przemawiają ludzkim głosem, zaciera się granica między rzeczywistością i zaświatami, czasem nawet duchy odwiedzają ludzi, by zdradzić im tajemnice Boskich wyroków, pocieszyć lub udzielić przestrogi. Opowiadanie Karola Dickensa jest moralitetem w stylu wiktoriańskim.
Pokazuje głębokie doświadczenie i przemianę skąpca Ebenezera Scrooge'a w noc wigilijną. Scrooge jest samotnikiem, nie lubiącym ludzi, a dbającym jedynie o pomnażanie swojego majątku. W noc wigilijną ukazuje mu się duch Jakuba Marleya - jego zmarłego partnera w interesach, cierpiący pod ciężarem łańcucha win który wykuł sobie za życia.
Jego wizyta ma uchronić Scrooge'a przed podobnym losem. Początkowo nieufny, Ebenezer zmienia zdanie pod wpływem wizyt kolejnych duchów: Ducha Dawnych Świąt Bożego Narodzenia, Ducha Obecnych Świąt i Ducha Świąt Przyszłych. Duchy pokazują bohaterowi sceny z jego życia przeszłego, teraźniejszego i przyszłego.
Karol Dickens - jeden z najbardziej popularnych pisarzy angielskich XIX wieku, autor m.in. "Klubu Pickwicka" i "Dawida Copperfielda" - napisał także cykl opowiadań związanych z kultem Bożego Narodzenia. Otwiera go wydana w 1843 roku "Opowieść wigilijna", wciąż bardzo popularna i czytana na całym świecie.
Opowieści o duchach były w Anglii czasów Dickensa bardzo popularne. On sam, jako mały chłopiec z zachwytem chłonął każde słowo z historyjek o zjawach i czarach. Po latach przetworzył te opowieści z dzieciństwa w formie literackiej, a historia starego egoisty Scroogea, któremu w noc wigilijną ukazują się duchy i doprowadzają do jego przemiany moralnej, spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.
"Opowieść wigilijna" - 4 grudnia 2016 roku - godz. 16:00
Teatr im. Aleksandra Sewruka