Wyobraźmy sobie szczęśliwe małżeństwo Państwa Słowików. Pani Słowikowa oczekuje na męża z kolacją, „wszystko stygnie (...) motyl z rożna, przyprawiony gęstym cieniem z lasku, A na deser – tort z wietrzyka w księżycowym blasku". Pana Słowika nie ma. Głowę Pani Słowikowej nachodzą najróżniejsze myśli, co się mogło stać ze spóźniającym się mężem. Jednak nie ma nic gorszego, jak grasujący w mieście, postrach wszystkich postrachów – Skowronek.
Być może to właśnie Skowronek odpowiada za zniknięcie Pana Słowika. Całą sprawę komplikuje fakt, że w mieście pojawiła się... lokomotywa. To łakomy kąsek dla Skowronka, ale bardzo prawdopodobne, że i Pan Słowik uległ pokusie szybkiego wzbogacenia się i teraz wszyscy planują „skok".
Pani Słowikowa postanawia wziąć sprawy we własne ręce i jako funkcjonariusz „ptasiej milicji" wkracza do akcji! Zrobi wszystko, aby odnaleźć Słowika i udaremnić planowany napad. Czy jej się to uda?
Odpowiedź w produkcji Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Familijny spektakl lalkowy, gdzie oprócz aktorów pojawi się pełna galeria rozmaitych lalek (m.in. pacynki, jako członkowie gangów Słowika i Skowronka, muppety, jako zwariowane małżeństwo sąsiadów Państwa Słowików, ogromnych rozmiarów kot i wiele, wiele innych). Sensacyjna fabuła „Gangu Słowika" napisana została tylko i wyłącznie z wierszy Juliana Tuwima, jednak niekonwencjonalne odczytanie tych tekstów, pozwoliło spojrzeć zupełnie innym okiem, na znaną wszystkim twórczość poety.
19 lutego (niedziela), o godz. 12:00, na dużej scenie, po raz ostatni będzie można zobaczyć „Gang Słowika” w reżyserii Krzysztofa Grabowskiego. Podczas „zielonego spektaklu”, bo tak mówi się na spektakl grany po raz ostatni, może zdarzyć się wszystko. Wśród aktorów jest niepisana zasada, która upoważnia osoby nie biorące udziału w spektaklu do robienia „psikusów”. To prawo ma również publiczność. Trzeba pamiętać jednak, że wszelkie „nowości” muszą wpasować się w fabułę spektaklu. Na scenie mogą pojawić się dodatkowe osoby, wprowadzające nowe dialogi, muzyka może zostać zmieniona, rekwizyty mogą ożyć. Najciekawsze w tym jest to, że aktorzy grający w przedstawieniu nie są informowani o tym, co się zdarzy, dlatego muszą być przygotowani na wszystko, jednocześnie nie wychodząc z roli. Jest to świetna okazja na sprawdzenie swojego refleksu i pomysłowości. To również nie lada gratka dla teatromanów, którzy widzieli już spektakl. Ciekawe czy bez problemu wyłapią różnice?
Podczas zielonego spektaklu przyjęło się również, że każdy z publiczności ma coś zielonego. Może to być szal, sukienka, paznokcie. Tu pole do popisu ma widownia.
"Gang Słowika”
Realizatorzy:
Reżyseria, opracowanie tekstu, opracowanie muzyczne - Krzysztof Grabowski
Reżyseria scen lalkowych, asystent reżysera - Hanna Świętnicka-Grabowska
Scenografia oraz kostiumy - Joanna Siercha
Choreografia - Ewelina Ciszewska
Wykonanie lalek - Ilona Szurkowska i Jerzy Makowski
Obsada:
Słowikowa/Śledcza - Anna Suchowiecka
Słowik/Lolo/Lele - Leszek Andrzej Czerwiński
Skowronek/Tralaleczka/Tralalątko - Marcin Tomasik
Kot/Plotkarka - Hanna Świętnicka-Grabowska
Tuwim/Gaduła - Krzysztof Grabowski
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Konkurs:
Aby wziąć udział w konkursie i wygrać podwójne zaproszenie na spektakl wystarczy wysłać swoje zgłoszenie (wraz z numerem tel) na adres konkurs@info.elblag.pl w tytule wpisując "Gang Słowika". Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 17 lutego (piątek).
Podwójne zaproszenie wygrała pani Katarzyna Szatewicz. Gratulujemy!