Najlepszy czeski dramat wydany w 2001 roku. Filmowa adaptacja wyróżniona sześcioma nominacjami do prestiżowej nagrody Czeskiego Lwa w 2005 roku. Sztuka oklaskiwana w teatrach na całym świecie. Hit sceniczny współczesnego dramaturga Petra Zelenki.
Absurdalna pogoń bohaterów za szczęściem. Indiańskie rytuały, nietypowe formy uwodzenia, szalone pomysły erotyczne. Wszystko z ogromnym poczuciem humoru. Zapraszamy na szaloną tragikomedię przeznaczoną wyłącznie dla widzów dorosłych. Po raz pierwszy w Elblągu Katarzyna Deszcz w roli reżysera.
„Opowieść o zwyczajnym szaleństwie” to historia 33-letniego Petra, który popada w obłęd, odkąd pół roku temu rozstał się ze swoją ukochaną Janą. Stacza się – stracił pracę kontrolera lotów, teraz jest zwykłym robotnikiem w terminalu towarowym na lotnisku. Źle dzieje się także w małżeństwie jego rodziców. Ojciec popadł w skrajną apatię, co matka uważa za przejaw groźnych chorób, a ona sama niezdrowo ekscytuje się tragicznymi wydarzeniami w dalekich krajach i za wszelką cenę próbuje pomóc ich mieszkańcom. Petr przypadkowo spotyka parę, która jest gotowa płacić za to, by patrzył, jak uprawiają seks. Jego ojciec poznaje tymczasem dużo młodszą od siebie rzeźbiarkę.
Bohaterami tej tragikomedii są młodzi ludzie uwikłani w dziwne związki emocjonalne. Jana wydzwania do kochanków z budki telefonicznej pod swoim domem; Mucha porzucony przez kolejną dziewczynę wiąże się z odkurzaczem i manekinem; Piotr, aby zatrzymać dziewczynę, sięga po indiańskie rytuały; Alicja i Jerzy płacą postronnym ludziom, aby ich obserwowali w łóżku, bo inaczej nie mogą się kochać. Wszyscy składają się na portret zbiorowości, w której samotność stała się normą, a miłość ma coś z fast foodu - nie może trwać zbyt długo, bo następni wygłodzeni klienci czekają w kolejce.
Absurdalna pogoń bohaterów za szczęściem. Indiańskie rytuały, nietypowe formy uwodzenia, szalone pomysły erotyczne. Wszystko z ogromnym poczuciem humoru.
Zapraszamy na szaloną tragikomedię przeznaczoną wyłącznie dla widzów dorosłych.
Petr Zelenka (ur. 21 sierpnia 1967 w Pradze) - czeski reżyser i scenarzysta. Oboje rodzice związani z filmem. We wczesnej młodości Zelenka występował jako basista i tekściarz punkowej grupy V noci. W 1991 ukończył scenopisarstwo w Praskiej Szkole Filmowej. Już jego pierwszy film – „Guzikowcy” - odniósł międzynarodowy sukces.
W filmach opisuje współczesne mu pokolenie i jego fascynacje w formie smutnych i melancholijnych komedii. Wśród swoich filmowych mistrzów wymienia Pedra Almodóvara i Woody'ego Allena. Bohaterowie Zelenki to najczęściej ludzie bierni, słabi, poddający się nurtowi życia, nie mający żadnego pomysłu na związki emocjonalne z innymi ludźmi.
Większość dotychczasowych dzieł Zelenki jest w Polsce znana. Jedna z jego najnowszych sztuk, „Oczyszczenie” (premiera odbyła się 27 października 2007), została napisana specjalnie dla Starego Teatru w Krakowie.
Katarzyna Deszcz jest absolwentką Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, skończyła także prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1982 r. założyła w Krakowie wraz z mężem Andrzejem Sadowskim grupę teatralną "Mandala" (19 spektakli eksperymentalnych w 34 krajach).
Ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie reżyserskie. Znana jest z przedstawień w teatrach krakowskich: Słowackiego, Grotesce, Ludowym, Starym i innych na terenie całej Polski. Reżyseruje także poza granicami kraju np. w Wielkiej Brytanii, Japonii. Od wielu lat jest związana artystycznie z londyńskim Scarlet Theatre.
Na scenach polskich wyreżyserował m.in. „Uzdrowiciela” wg B. Friela, „Na zachód od Shannon” wg Mc Donagha, „Wieczór trzech króli” wg Szekspira (spektakl został nagrodzony na Festiwalu Szekspirowskim w Gdyni), „Królową piękności z Leenane” M. Mc Dongaha, „Opowieści Gargantuiczne” A. Sadowskiego wg Rabelais'go, „Pamięć wody” S. Stephenson.
W latach 2003-2006 była dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Na tutejszej scenie wyreżyserowała „Pannę Julię” A. Strindberga, „Iwonę, księżniczkę Burgunda” W. Gombrowicza oraz „Opowieści Gargantuiczne” Sadowskiego.
Od 1999 r. jest wykładowcą na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Po raz pierwszy w Elblągu Katarzyna Deszcz w roli reżysera.
Przekład: Krystyny Krauze
Realizatorzy:
Reżyseria: Katarzyna Deszcz
Scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak
Opracowanie muzyczne: Dariusz Łapkowski
Realizacja świateł: Kazimierz Kowalski
Asystent reżysera: Tomasz Czajka
Inspicjent/sufler: Dorota Pietrusińska
Obsada:
Piotr - Marcin Tomasik
Matka - Irena Adamiak
Ojciec - Lesław Ostaszkiewicz
Sylwia - Małgorzata Rydzyńska
Jerzy/Żołnierz z Czeczeni - Artur Hauke
Alicja - Anna Suchowiecka
Mucha - Leszek Andrzej Czerwiński
Anna - Teresa Suchodolska
Alesz - Wojciech Rydzio
Jana - Marta Masłowska
Manekin (Ewa) - Małgorzata Jakubiec-Hauke
Szef/Mężczyzna z publiczności - Tomasz Czajka
Opowieści o zwyczajnym szaleństwie - 21 stycznia 2012, PREMIERA - godz. 19:00
Opowieści o zwyczajnym szaleństwie - 22 stycznia 2012, godz. 17:00
Opowieści o zwyczajnym szaleństwie - 27-28 stycznia, godz. 19:00
Opowieści o zwyczajnym szaleństwie - 29 stycznia, godz. 17:00
Tomasz Walczak, rzecznik prasowy Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu
Trochę mało tych informacji. Jakieś krótkie streszczenie, obsada ?
Obsada dopisana już po moim wpisie. Nie chciałbym, żeby wyszło na to, że nie umiem czytać.
Na pewno odwołają tak jak wszystkie większe ,atrakcyjne imprezy w tym zas...nym (sam wykropkowałem o zaraz cenzor by to zrobił ) buyraczanym polu Elbląg.