Już jutro (15 lipca)o godz. 20.00 na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno -Historycznego zaprezentowany zostanie spektakl "Jak Piekarczyk chwat Elbląg uratował" w reżyserii Mirosława Siedlera. Wstęp jest bezpłatny. Warto przyjść, bo będzie to ostatnia szansa na zobaczenie tej sztuki.
Data wystawienia tego spektaklu nie jest przypadkowa. „Jak Piekarczyk chwat Elbląg uratował" zostanie zaprezentowany dla uczczenia tego jednego z najważniejszych zwycięstw w historii Polski, 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. Przypomnijmy, Bitwa pod Grunwaldem z 1410 roku była jedną z największych bitew średniowiecza i zakończyła się totalnym sukcesem i chwałą oręża polskiego.
Kilka słów o „Piekarczyku”
Nie ma chyba w Polsce miasta, miasteczka czy wioski, które nie miałyby własnego podania, bajki lub też legendy. Elbląg może również poszczycić się wieloma legendami dotyczącymi miasta i jego okolic. W czasie wojen polsko-krzyżackich oddział Krzyżaków ukrył się w pobliżu murów i zamierzał podstępem zdobyć miasto. Zamiar ten udaremnił Piekarczyk - czeladnik miejskiego piekarza, który widząc zbliżających się napastników, silnym uderzeniem łopaty do wyciągania bochnów chleba z pieca, przeciął sznury przytrzymujące kratę wejściową do bramy. W ten oto sposób uratował całe miasto. Męstwo Piekarczyka uczczono piosenką, a łopatę, którą przeciął liny, zawieszono we wnętrzu bramy. Jej cząstki wisiały tam jeszcze przez ponad 250 lat. Również na znak zwycięstwa w bramie wyrzeźbiono znak łopaty, a każdy 8 marca - aż do 1772 roku, obchodzono w Elblągu jako święto miejskie.
Autor Janusz Komorowski i aktorzy Teatru im. Aleksandra Sewruka w spektaklu "Jak Piekarczyk chwat Elbląg uratował" w reż. Mirosława Siedlera, prezentują fragmenty tej i innych legend elbląskich. Sceniczna baśń zawiera wątki legend "O piekarczyku", "O niecnym Burmistrzu", "O męstwie elblążanek", "O próbie wody", "O Kilianie". Bogata inscenizacja, wspaniała oprawa muzyczna autorstwa Ryszarda Rynkowskiego - przenoszą widza w bajkowy świat legend. Duża ilość wykonawców, muzyka, kostiumy, scenografia, choreografia i reżyseria to elementy nadając tej realizacji bogatą formę sceniczną zawierającą rozwiązania techniczne stosowane w operze. Jest to barwne widowisko z pięknymi piosenkami i scenami batalistycznymi, ze scenografią zrealizowaną z ogromnym rozmachem, z Brama Targową w tle.
Jak Piekarczyk chwat Elbląg uratował - 15 lipca - godz. 20:00