Siedem lat temu Polską wstrząsnęła informacja o ciałach pięciorga noworodków znalezionych w plastikowych beczkach. Kim była ich matka? Co czuła? Jak okrutnie los się z nią obszedł, że popełniła taki czyn i to niejednokrotnie? Próby retrospekcji jej przeżyć podjęła się Karolina Lichocińska, młoda adeptka aktorstwa z grupy teatralnej Alter Ego. Tak zrodził się monodram pt. „Beczka”.
Spektakl „Beczka” powstał w ramach Studia Wybuchów Twórczych PaniKa. Studio jest efektem trzyletniej współpracy artystycznej Pani K (Karoliny Lichocińskiej) i Pana W (Tomasza Walczaka). Ona jako wolny elektron klasy humanistyczno - teatralnej, on jako pedagog teatru. Po trzech latach współpracy zdecydowali się na monodram, który przez ostatnie dwa lata nosili w zamyśle.
Potencjału, pasji i dojrzałości większej niż rówieśnikom, Karolinie Lichocińskiej nie można odmówić. Wszystko wskazuje na to, że napiszemy o niej jeszcze nie raz. Lecz czy, zaledwie dziewiętnastoletnia, dziewczyna poradzi sobie z tak trudną formą jaką jest monodram? I z jeszcze z trudniejszym tematem? O tym elblążanie, prawdopodobnie, będą mogli przekonać się jesienią. A premiera "Beczki" odbędzie się, nie w Elblągu, a w Warszawie na rozpoczynających się dziś (25 czerwca) „Zdarzeniach Teatralnych w Dorożkarnii” - festiwalu, którego celem jest konfrontacja dorobku teatrów młodzieżowych działających w mniejszych ośrodkach w Polsce.
O Zdarzeniach w Dorożkarnii
„Zdarzenia Teatralne w Dorożkarnii” są organizowane przez Ośrodek Działań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży „Dorożkarnia” - jedną z najbardziej aktywnych warszawskich instytucji promujących dziecięcą i młodzieżową twórczość amatorską. Główną część Festiwalu stanowi Ogólnopolski Przegląd Teatrów Amatorskich, czyli prezentacje sceniczne wszystkich zaproszonych grup. Program uzupełnią warsztaty aktorskie mające na celu podniesienie umiejętności uczestników oraz dyskusje dotyczące warsztatu teatralnego, a w szczególności takich tematów jak: reżyseria, scenografia, scenariusz. Warsztaty organizowane są dla uczestników Zderzeń Teatralnych. Zderzenia nie mają formy konkursu. Przyznawana jest jedna nagroda - Grand Prix.
Festiwal trwać będzie w dniach od 25 do 28 czerwca br. Organizatorzy zaprosili 18 spektakli z całej Polski, m.in. z: Raciborza, Kościana, Kalisza, Tarnowa. Gryfina, Zabrza, Elbląga, Kędzierzyna Koźla. Ponadto, poza prezentacjami przedstawień, rozmów z radą artystyczną omawiającą każdy spektakl, odbędą się także warsztaty teatralne, które w tym roku prowadzić będą: Beata Fudale, Marcin Boskak i Dariusz Skibiński. Organizatorzy zaplanowali także wspólne wyjście do Teatru Dramatycznego na spektakl "Wymazywnie" w reżyserii Krystiana Lupy, w znakomitej obsadzie, m.in.: Jolanta Fraszyńska, Maja Komorowska, Władysław Kowalski, Adam Ferency, Piotr Skiba.
"Beczka"
autor scenariusza: Karolina Lichocińska, Tomasz Walczak
scenografia i reżyseria: Tomasz Walczak
opracowanie muzyczne: Karolina Lichocińska
wykonawca: Karolina Lichocińska
Z chęcią bym to obejrzał.
na offie chyba było... pech ;p
Ona chodziła do klasy humanistycznej, a nie humanistyczno - teatralnej.
pięknie pięknie!!