Kino Światowid zaprasza na "Zaduszki filmowe". Tym razem sięgniemy do klasyki horroru . W programie znajdzie się kultowy film Murnaua "Nosferatu - symfonia grozy" z muzyką elektro-akustyczna na żywo stworzoną przez duet Emiter/Żuławy. Projekcja już 28 października o godz. 20:00.
"Nosferatu - symfonia grozy, to wyjątkowe dzieło w historii kina światowego. Film powstał w 1922 roku i do dzisiaj uchodzi za jednen z najlepszych horrorów z okresu kina niemego, ale także do grona najciekawszych przykładów filmowego ekspresjonizmu. Bohaterem jest młody agent nieruchomości, który zostaje wysłany przez swojego pracodawcę do Karpat, aby sfinalizować transakcje sprzedaży posiadłości z hrabią Orlokiem. Ostatnią noc przez przybyciem do zamku, spędza w gospodzie, gdzie znajduje książkę zatytułowaną Księga wampirów. Mieszkańcy ze strachu odradzają mu dalszą podróż. Na własnej skórze przekonał się o słusznym powodzie ich lęku - został ugryziony i od tego momentu rozpoczyna się jego dochodzenie.
Dzieło Murnaua powróci w rekonstruowanej wersji i opatrzone współczesną interpretacją muzyczną przygotowaną przez duet Emiter/Żuławy.
O artystach:
Emiter BIO Marcin Dymiter aka emiter porusza się w kręgu elektroniki, field recordingu i muzyki improwizowanej. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska, muzykę do filmów, spektakli teatralnych, wystaw i przestrzeni publicznych. Jest autorem projektu Field Notes, map dźwiękowych i edukacyjnego cyklu muzycznego Tracklista. Prowadzi warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Gra w projektach: niski szum, ZEMITER, TRYS SAULES, MAPA oraz innych efemerycznych formacjach Współpracował z artystami wizualnymi i tancerzami: Joanną Rajkowską, Anną Baumgart, Anną Witkowską, Risą Takitą, Magdaleną Franczak, Karoliną Głusiec. Jako niezależny kurator związany z festiwalami Wydźwięki/Resonances (Galeria El, Elbląg), Parkowanie (Gdańsk), mikro_makro (Słupsk, Flensburg), Kronika dźwiękowa (Sopot, teatr Boto), Transvizualia: city sound (Gdańsk-Gdynia) i Control Room (Gdańsk). Jest pomysłodawcą i kuratorem – wspólnie z Marcinem Barskim – projektu „Polish Soundscapes”, pierwszej polskiej wystawy prezentującej zjawisko field recordingu, oraz współtwórcą Instytutu Pejzażu Dźwiękowego. Autor muzyki do filmów: "Beksińscy. Album wideofoniczny" Marcina Borchardta, "Proste rzeczy" Grzegorza Zaricznego.
Maciej Olewniczak - kurator wystaw interdyscyplinarnych, pracownik Centrum Sztuki Galeria EL od 2001 roku. Artysta, producent muzyki elektronicznej, kreator kultury, realizator dźwięku. Realizuje programy warsztatów i wydarzeń muzycznych/dźwiękowych oraz organizuje wystawy problemowe z zakresu sztuk wizualnych. Od 2014 pomysłodawca, kurator międzynarodowego festiwalu sztuki dźwiękowej WYDŹWIĘKI/RESONACES. Kurator działań Baltic Sounds Good w ramach programu Południowy Bałtyk - ART LINE - flagowego projektu kulturalnego Unii Europejskiej w 2013 roku. Posiada wieloletnie doświadczenie w organizacji festiwali, warsztatów w nagłaśnianiu i realizacji imprez muzycznych. Laureat stypendium kulturalnego Prezydenta Miasta Elbląga w 2019, 2021 i 2022. Twórca projektu Żuławy grającego muzykę IDM, elektronikę z domieszką ambientu. Żuławy eksplorują sonosferę za pomocą syntezatorów i małych instrumentów akustycznych.
Reżyseria: F.W. Murnau
Produkcja: Niemcy
Obsada: Max Schreck, Alexander Granach, Gustav von Wangenheim, Greta Schröder, Georg H. Schnell, Ruth Landshoff, John Gottowt, Gustav Botz, Max Nemetz
Czas: 94 min
Konkurs:
eśli chcesz wygrać jedną z dwóch podwójnych wejściówek wyślij nam swoje zgłoszenie na adres konkurs@info.elblag.pl podając swoje imię, nazwisko. W tytule wpisz "Zaduszki". Zgłoszenia przyjmujemy do 27.10.2022, do godziny 12:00. Zwycięzca o wygranej zostanie powiadomiony drogą telefoniczną 27.10., po godz. 12.00. O zwycięstwie decyduje kolejność zgłoszeń.