14 lutego 1942 roku Wódz Naczelny gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w ARMIĘ KRAJOWĄ. Decyzja była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie. Korzenie AK sięgają zawiązanej w nocy z 26 na 27 września 1939 roku konspiracyjnej organizacji Służba Zwycięstwu Polski, która stała się zalążkiem rozbudowanego potem Państwa Podziemnego.
Fenomen ARMII KRAJOWEJ zdumiewa do dziś. To największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko okupowanej podczas II wojny światowej Europy. Żołnierze AK, wierni Polsce, na ołtarzu Jej wolności składali ofiarę swojego zdrowia i życia, walcząc z Niemcami i Sowietami. To Oni, tak jak żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, tocząc bitwy, organizując tysiące akcji dywersyjnych i sabotażowych, przyczynili się do skrócenia wojny i zwycięstwa sił alianckich.
- mówi dr Paweł Warot, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.
W tym roku obchodzimy 80 rocznicę tego wydarzenia. Zapraszamy przedszkola, szkoły podstawowe, średnie oraz drużyny harcerskie do wzięcia udziału w konkursie pn. „AK 80. Największa podziemna Armia Europy", którego celem jest kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży, kultywowanie pamięci o żołnierzach Armii Krajowej oraz propagowanie historii oręża i etosu żołnierza polskiego.
Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie im. gen. Bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Gdańsku oraz 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej.
Konkurs skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych, średnich oraz drużyn harcerskich. Młodsi uczestnicy za zadanie mają wykonanie projektu Pomnika Żołnierzy Armii Krajowej w dowolnej technice, natomiast uczniowie klas VII – VIII oraz szkół średnich – pracę multimedialną w formie infografiki bądź wideoklipu upamiętniającego żołnierzy AK (max 1 slajd/120s.).
Skany prac i podpisanych dokumentów należy wysłać do 20 lutego 2022 r. na adres: prace.ak80@o2.pl
Oryginały na adres: 43 Batalion Lekkiej Piechoty Al. Wojska Polskiego 7, 14-500 Braniewo (liczy się data stempla pocztowego). Więcej szczegółów dotyczących konkursu w Regulaminie. Wyniki zostaną ogłoszone do 28 lutego 2022 r.
Konkurs został objęty Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, Patronatem Honorowym Ministra Obrony Narodowej, Ministra Edukacji i Nauki, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Programu „Niepodległa". Patronem medialnym wydarzenia jest TVP Historia.
ppor. Anna Szczepańska
Przewodnicząca Zespołu ds. Kombatantów 4.
Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Warto, by młodzi poznali tą organizację z każdej strony a nie tylko polukrowanej. Na papierze i w wydatkowanych dolarach i funtach, to największa. Efekt? Na Wołyniu pusto, w Warszawie dzieci AK brak. Duży niewiele znaczy. Ta armia wsławiła się po przejściu frontu . To jest tak jak z dzisiejszymi członkami kk - jest ich 99,9% społeczeństwa ale efekt dla tego społeczeństwa ujemny na każdym polu. Taki imć Onufry Zagłoba XXw.. W poprzednich latach gloryfikowano "wyklętych" patriotów. Teraz to.
dzieciom mozna wmowic wszystko a rzeczywistosc jest juz mniej kolorowa zapytajcie tych ktorzy jeszcze zyja i pamietaja a dowiecie sie ciekawych rzeczy nie jest tajemnica ze czesc tej najwiekszej armi zwiala razem z hitlerowcami za zachod