„Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic...". Ponad 140 żołnierek i żołnierzy dobrowolnej służby wojskowej wypowiedziało dziś (11 sierpnia) słowa roty i złożyło przysięgę wojskową. Po raz pierwszy taka uroczystość odbyła się w się 3. batalionie czołgów, który na razie gościnnie stacjonuje w jednostce przy ul. Łęczyckiej.
Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych aktów jednoczących żołnierzy wokół racji stanu państwa i narodu polskiego, jaką jest niepodległość Ojczyzny. Żołnierze, przysięga, którą złożyliście na sztandar 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej jest ważnym aktem waszej identyfikacji ze służbą wojskową, jej celami i zadaniami, dlatego też pamiętajcie, że rota przysięgi to akt ślubowania będący wyrazem waszego patriotyzmu wobec Ojczyzny i narodu polskiego. Od tej chwili niech każdy z was zapisuje jak najpiękniej kartę swojej dalszej służby, pełnijcie ją godnie, nie żałując wysiłku. Chrońcie godność munduru żołnierza polskiego i bądźcie niezłomnie wierni złożonej przysiędze. (...) Dziękuję wam, że jesteście, za waszą wzorowość, poświęcenie i pełną zaangażowania służbę, zwłaszcza w tym niespokojnym czasie, gdy za naszą wschodnią granicą trwa regularna wojna
- mówił płk Sławomir Lidwa, dowódca 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej.
Uroczyste zaprzysiężenie nowych żołnierzy odbyło się dziś (11 sierpnia) na terenie jednostki przy ul. Łęczyckiej, gdzie od niedawna gościnnie stacjonuje 3. batalion czołgów (nowy pododdział 9. BBKP). Wojskową przysięgę złożyło 144 ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
Przysięga wojskowa to wyjątkowy moment w życiu każdego żołnierza. Wypowiedzenie tych kilku uroczystych słów roty otwiera kolejny rozdział w naszym życiu. Stajemy się członkami elitarnej społeczności, jaką są żołnierze Wojska Polskiego. Kiedy wypowiadaliśmy fragment "w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić" czuliśmy, jak wielka odpowiedzialność na nas spoczywa, szczególnie w kontekście wydarzeń za naszą wschodnią granicą. Wiemy, że tylko ciężką pracą będziemy mogli się przygotować do tego, aby w godzinie próby spełnić obietnice i pokładane w nas nadzieje
- powiedział szeregowy Konrad Janus.
Udział w uroczystości wzięli dowódcy, przedstawiciele innych służb mundurowych oraz samorządowcy. Podczas tego ważnego wydarzenia żołnierzom towarzyszyli bliscy, rodziny i przyjaciele.
- Dla mnie udział w szkoleniu to był sprawdzian, czy dam sobie radę, ale także przygoda życia. Mam nadzieję, że to, czego się tu nauczyliśmy, nie przyda nam się w przyszłości, ale jeśli będzie musiało się przydać, to skorzystamy z tej wiedzy. Nie będziemy uciekać. Będziemy wiedzieli, jak bronić Ojczyzny, swoich domów - podkreśliła szer. Angelika Imianowska.
Sam jestem żołnierzem rezerwy i jestem bardzo dumny z żony. Czasami było ciężko, ale przetrwaliśmy. Teraz duma mnie rozpiera
- dodał Krzysztof Imianowski, mąż szer. Angeliki.
Dla większości nowych żołnierzy to dopiero początek życia w mundurze. - 90 proc. z tych żołnierzy zdecydowała się służyć dalej w wojsku. Ponad połowa z nich będzie służyła w 9. Brygadzie Kawalerii Pancernej, zarówno w Elblągu w 3. batalionie, jak i w pozostałych pododdziałach 9. Brygady. Reszta w innych jednostkach w całej Polsce - dodał por. Kondrat Dzięgielewski, dowódca kompanii szkolnej dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
Przypomnijmy. 3. batalion czołgów to pododdział 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Obecnie gościnnie stacjonuje w siedzibie 16. Pułku Logistycznego przy ul. Łęczyckiej w Elblągu. Docelowym miejscem stacjonowania pododdziału będą nowe koszary, które powstaną przy ul. Dąbrowskiego.
No i brawo! Wszak Zawodowych Żołnierzy nie mamy za wielu i do tego są coraz starsi i bardziej dbający o rodziny. Dlatego powtórzę swój dawny postulat, by przywrócić dawną Zasadniczą Służbę Wojskową, którą wonczas kierowali żołnierze zawodowi, odpowiednio przeszkoleni. W onym czasie mieliśmy ok 300 tys. żołnierzy którzy w okresie dwóch lat byli w pełni gotowi do obrony Ojczyzny, a w rezerwie nie zapominali nabytych umiejętności, czego dowodziły regularne ćwiczenia rezerwy. Były też Wojska OTK, które dbały o budowę dróg, czy innych obiektów, zdobywając w służbie zawód cywilny. Będę miał przeciwników wśród leniwej młodzieży, kombinujących na celebrytę bardziej, niż na służbę Ojczyźnie. No cóż: "trudno świetne".
W Elblągu są budynki wojskowe puste bo kiedyś PO,PSL,SLD zlikwidowało wojsko w Elblągu. Kiedy zmieni sie ten stan i wojsko powróci do jednostek w Elblągu.
Wet-a może ty się zaciągniesz pisowski trollu będziesz miał mniej czasu na tworzenie ty j wypocin
władze braniewskie na podium a elbląskie ?
Kolejne mięso armatnie gotowe. Niestety ówcześni antypolscy politycy wyślą Was na śmierć w imię obrony banderyzmu. PiS miało być polską partią a jest jak PO - antypolską.
Na OST FRON gotowi do wymarszu. Chwalebnie polegniemy za wiecznotrwałe idee Stepana Bandery i Dmytro Doncowa
Batalion braniewskich czołgów w Elblągu a czołgi na ukrainie.
Marek Kondrat wreszcie przybyl do Elbląga. Szukałem kiedy Kondrat ma imieniny, ale nie znalazłem. Może ktoś pomoże?