W Elblągu odbył się I Ogólnopolski Kongres Środowisk Patriotycznych. - To pierwsza tego typu inicjatywa, której celem jest wymiana doświadczeń oraz integracja środowisk patriotycznych działających zarówno w kraju, jak i poza jego granicami – mówiła Anna Szczepańska, prezes Stowarzyszenia im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, organizatora Kongresu.
I Ogólnopolski Kongres Środowisk Patriotycznych trwał trzy dni (4-6.10.). - Było to spotkanie członków organizacji, instytucji państwa polskiego oraz osób prywatnych, które zajmują się szeroko pojętą tematyką patriotyczną – zaznaczyła Anna Szczepańska. - Wydają publikacje historyczne, wspierają kombatantów, prowadzą prelekcje, stawiają pomniki, angażują się w akcje mające na celu propagowanie polskiej historii i jej odkłamywanie.
Słowo „ogólnopolski" nie było w tym przypadku na wyrost. Do Elbląga przyjechali patrioci ze m.in. Szczecina, Warszawy, Wrocławia, Wadowic, Łodzi, Łochowa, Częstochowy, Braniewa, Mielca, Krakowa, Gdańska, Lublina oraz wielu innych miast i miejscowości. W Kongresie wzięła także udział młodzież z klas mundurowych oraz szkoły podstawowe. Pierwsze tego typu spotkanie w tak szerokim gronie dało okazję do omówienia najbardziej palących i istotnych dla działalności patriotycznej tematów
– podkreśliła Anna Szczepańska.
Podczas uroczystego otwarcia Kongresu Anna Szczepańska odczytała list, który do uczestników skierował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. - Biało-czerwona to jeden z najcudowniejszych symboli Rzeczypospolitej, jednoczy nas we wspólnotę, jest świadkiem dziejów ojczystych, tożsamości narodowej. Nasi przodkowie spoglądali na nią z szacunkiem i miłością, gdy przelewali krew w walce o własne, niepodległe państwo. To ona towarzyszyła nam, kiedy służyliśmy Rzeczypospolitej swoją pracą, nauką, twórczością oraz trudem wychowywania młodych pokoleń w wierności Bogu i Ojczyźnie. Niech i dziś widok flagi państwowej umacnia patriotyzm, solidarność i wzajemny szacunek, łączące nas Polaków. Niech staje się natchnieniem do budowania silnej, bezpiecznej, nowoczesnej i gotowej na wyzwania przyszłości Rzeczypospolitej Polskiej. Niech będzie inspiracją dla państwa w podejmowaniu działalności patriotycznej i społecznej oraz źródłem satysfakcji czerpanej z pracy na rzecz wolności narodu i suwerenności państwa – napisał Prezydent RP.
W wydarzeniu wziął udział m.in. prof. Włodzimierz Bernacki, wiceminister Edukacji i Nauki.
Te środowiska funkcjonują na co dzień, współuczestniczą w budowaniu tego, co z perspektywy MEN jest najważniejsze, czyli z jednej strony tożsamości, przynależności do narodu wspólnoty narodowej, której początki giną w mrokach historii, z drugiej strony budowania poczucia przynależności i wspólnotowości, a wreszcie po trzecie tego, co wiążemy z powinnościami obywatelskimi, tych, którzy są członkami narodu. Chcemy, aby nas Polaków łączył nie tylko język, ale łączyło coś więcej, to, co nazywamy patriotyzmem
– stwierdził Włodzimierz Bernacki.
Głos zabrał także Minister Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. - W czasach postępującej globalizacji patriotyzm i umiłowanie Ojczyzny mogą wydawać się czymś anachronicznym, nie przystającym do dzisiejszego świata. Odrodzenie ruchu strzeleckiego i sokolego, powstające żywiołowo grupy rekonstrukcyjne i organizacje pielęgnujące pamięć o dziejach minionych, a także Państwa obecność na Kongresie są świadectwem, że owe pojęcia nie są dla Polaków jedynie pustymi niewiele wartami słowami. Tę wielkość i dumę z przeszłości pielęgnujmy w sobie. Umacniajmy tego ducha polskość, albowiem wydarzenia za naszą wschodnią granicą pokazują, że po raz kolejny może pojawić się ktoś, kto zakwestionuje nasze prawo do wolności i narodowej tożsamości. Dziękuję Państwu za prowadzona działalność edukacyjną, pielęgnowanie tradycji i upowszechnianie postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia Polaków. To dzięki Wam zawsze znajdzie się ktoś, kto pokłoni się prochom bohaterów, a cmentarze i bezimienne mogiły rozświetlane są morzami światełek. Państwa wieloletnie starania sprawiają, że możemy z ufnością spoglądać w przyszłość – mówił Jan Józef Kasprzyk.
Podczas pierwszego dnia Kongresu można było zobaczyć monodram Przemysława Tejkowskiego „Melduje Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki". - Monodram jest sceniczną dokumentacją życia i działalności Witolda Pileckiego od dobrowolnego pojmania w Warszawie, działalności w Auschwitz, po śmierć w 1948 roku – wyjaśniała Anna Szczepańska. - Scenariusz został oparty na pamiętnikach rotmistrza, jego listach oraz protokołach z przesłuchań przed komunistycznym sądem. Wyjątkowy koncert zagrał także Paweł Piekarczyk, a w sobotę część artystyczną uświetnił wzruszający występ grupy DZIECIĘCA FERAJNA i SOUL Sanok pod egidą Norberta Smoły Smolińskiego.
Dziękując Organizatorom za możliwość uczestniczenia w procesie powołania do życia i zrealizowania I Ogólnopolskiego Kongresu Patriotycznego w Elblągu, w dniach 4-6.11.2022 r. chciałem pogratulować za impuls i ogromny nakład pracy, włożonej w zorganizowanie tego eventu, pani Annie Szczepańskiej, Prezes Stowarzyszenia im. gen. Bolesław Nieczuja-Ostrowskiego. Bez osobistego zaangażowania Pani Prezes wydarzenie nie odbyłoby się. W obecnej, mocno zatomizowanej społeczności, nie jest to łatwe zadanie. Mam jednak nadzieję, że to spotkanie i kolejne, które nastąpią, pozwolą na scalenie i połączenie sił organizacji pozarządowych oraz osób chcących pracować w oddolnej pracy na rzecz patriotyzmu i przywracania pamięci o naszych bohaterach. To bardzo cennie spędzony czas, wymiana doświadczeń ale i podejmowanie wspólnych inicjatyw. Dzięki temu mamy szansę policzyć się na nowo oraz zanieść przesłanie i włączyć do pracy młodych ludzi, którzy chętnie uczestniczą w ciekawych projektach. W czasie trwania Kongresu już zrodziły się pewne inspiracje. Odbieram całość bardzo pozytywnie, chętnie włączę się w kolejne działania
- Romuald Rzeszutek, Prezes Fundacji Non Notus oraz inicjator budowy największego w Polsce Pomnika Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych w Mielcu.
Podczas Kongresu zaprezentowano m.in. film w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego pt. „Kwatera Ł" przedstawiający prace na warszawskiej „Łączce" i emocje jakie towarzyszyły ekipie prof. Szwagrzyka podczas poszukiwań szczątków naszych Bohaterów, z komentarzem Romualda Rzeszutka, a także film dokumentalny „WiN. Ostatnia Nadzieja." w reż. Sławomira Górskiego.
- Dokument ukazuje losy oficerów IV Zarządu Głównego „Wolność i Niezawisłość" na tle faktów historycznych. Wykorzystano w nim poruszające relacje świadków, autentyczne nagrania członków IV Zarządu Głównego WiN i grypsy więzienne skazanych, w tym Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług". Po projekcji na scenie stanął ppor. Franciszek Batory – brat, zamordowanego 1 marca 1951 r. w więzieniu na Rakowieckiej, Józefa Batorego ps. "Argus", członka IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", który opowiedział o swoich doświadczeniach . Na zakończenie dodał: „To mój obowiązek, aby przekazywać kolejnym pokoleniom - jak było"- opowiadała Anna Szczepańska.
W Pamięci młodych artystów zostanie już na zawsze spotkanie z Panem Franciszkiem Batorym ostatnim świadkiem procesu IV Zarządu WiN. Pan Franciszek stał się dla nich żywą legendą, która obrazowo opisała swoje traumatyczne przeżycia, w oczach młodych artystów pojawiły się łzy ,po wzruszającym i poruszającym spotkaniu dzieciaki oklaskami na stojąco i okrzykiem część i chwała bohaterom, podziękowały za wspaniałą lekcję historii. Uroczyste spotkanie zwieńczyła wspólna pamiątkowa fotografia .Tego samego dnia Ferajna wieczorem zaśpiewała Patriotyczny bardzo wzruszający koncert dla uczestników kongresu. Otrzymała w zamian oklaski na stojąco . Dla ferajny Kongres w Elblągu to żywa lekcja historii tworząca możliwość oddania chłodu wszystkim polskim bohaterom przez utwory muzyczne. Edukacja muzyczna i artystyczna jest doskonałym przykładem jak można pracować z dzisiejszą młodzieżą. A koncert Dziecięcej Ferajny jest doskonałym przykładem
– przyznał Rafał Staniszewski, koordynator zespołu Dziecięca Ferajna.
- Takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie". Kongres w Elblągu to bardzo ważny, wspólny krok w kierunku edukacji młodzieży. Takich inicjatyw powinno być więcej. Ferajna czeka na kolejne takie wydarzenia. Do zobaczenia za rok – dodał Jan Zamojski.
Jak zapewniała Anna Szczepańska, wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali specjalnie przygotowany katalog, ukazujący współpracę organizacji pozarządowych, instytucji państwa polskiego oraz wszystkich ludzi, którym na sercu leży dobro naszej Ojczyzny. Wydane zostały także okolicznościowe wpinki.
Podczas wydarzenia wręczone zostały odznaczenia państwowe oraz pamiątkowe ryngrafy dla osób, które z poświeceniem od lat krzewią patriotyzm wśród młodego pokolenia Polaków i swoją postawą każdego dnia wskazują kierunek działania dla wszystkich szczerze miłujących Ojczyznę.
Dzięki wsparciu Fundacji PKO Bank BP oraz Warmińsko-Mazurskiego Okręgu Żołnierzy Armii Krajowej, pani Ludwice Mendelskiej, sanitariuszce Powstania Warszawskiego wręczyliśmy elektryczny wózek, dzięki któremu samodzielnie będzie mogła poruszać się po mieście i załatwiać najpilniejsze sprawy. Co ważne – nie będzie zdana na innych, sama w każdej chwili będzie mogła „wyjść" z domu. To kolejny przykład tego, że hasło #RazemMożemyWięcej działa. Dzięki współpracy środowiska i Fundacji mogliśmy sprawić naszej Bohaterce tak wspaniały prezent. Działając wspólnie na rzecz naszej Ojczyzny i Bohaterów, oddając hołd pokoleniom Polaków, dzięki którym żyjemy w Wolnej i Niepodległej Polsce, stajemy się częścią sztafety pokoleń, wytyczając szlak, którym powinno podążać młode pokolenie
– dodała Anna Szczepańska.
.
Na zakończenie Kongresu, przedstawiciele instytucji, organizacji pozarządowych oraz osoby prywatne podpisały wspólnie przygotowaną rezolucję, która zwieńczyła trzydniowe panele i rozmowy. - Dokument jest deklaracją dalszej, wytrwałej pracy na rzecz Rzeczypospolitej Polskiej, wzajemnego wsparcia oraz przedstawienia spostrzeżeń i wniosków podczas kolejnej edycji Kongresu - mówiła Anna Szczepańska.
Kolejna edycja wydarzenia odbędzie się za rok.
Główny organizator wydarzenia:
Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, legendarnego Dowódcy 106 Dywizji Piechoty Armii Krajowej.
Współorganizatorami wydarzenia jest Fundacja Pokolenie Walecznych,
4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.
Partner kongresu
Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość oraz Fundacja Non Notus.
Partner strategiczny
Polska Fundacja Narodowa oraz Fundacja PKO BP.
Patronaty:
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak – Patronat Honorowy
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Patronat Honorowy
Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – Patronat Honorowy
Wiceminister Aktywów Państwowych – Andrzej Śliwka – Patronat Honorowy
Wiceminister Edukacji i Nauki – Włodzimierz Bernacki – Patronat Honorowy
Wojewoda Warmińsko-Mazurski – Artur Chojecki – Patronat Honorowy
Patronat Honorowy Prezydenta Elbląga
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL – Patronat Honorowy
Muzeum Armii Krajowej – Patronat Honorowy
Fundacja Łączka – Patronat Honorowy
Komitet Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Mielcu
Poland Daily 24
Monte Cassino - Z Ziemi Polskiej do Włoskiej
Patron medialny: info.elblag.pl
nastepni do klapa rąsie bużka gożdzik nic nie robia a sie tylko odznaczaja
Chociaż jak wiadomo Elbląg to Elbląg, ale tak dziwnego wydarzenia jeszcze tu nie było.
Przyglądając się większościowemu składowi patronatu tej imprezy to, za patriotów w dzisiejszych czasach uważani są chyba ci, którzy popierają beznadziejny nierząd Bezprawia i Niesprawiedliwości ?
na temat pani Szczepańskiej wiem zbyt wiele ale ona ma parcie na szkło i do koryta totalne
Sram na wszystkich patriotów, narodowców, katolików i oczywiście na samego Boga naszego, Pana Jezusa i matkę boską, sram im na klaty i twarze, amciu amciu, jedzcie to