Kandydaturę Andrzej Śliwki na urząd Prezydenta Elbląga poparł Zarząd Regionu Elbląskiego NSZZ Solidarność. - Chciałbym, żebyśmy wrócili do normalności, by w Elblągu nie dochodziło to takich sytuacji, o których słyszymy w przestrzeni medialnej o Urzędzie Miasta czy spółkach. Prezydent miasta nie jest królem miasta. Ma zarządzać, słuchać mieszkańców i wsłuchiwać się w ich głos, ale także ma rozmawiać z partnerami społecznymi takimi jak Solidarność i innymi – mówił Andrzej Śliwka.
Podczas wczorajszej (11.03.) konferencji prasowej w siedzibie Solidarności, Andrzej Śliwka podpisał umowę programową. - Kandydat w wyborach na Prezydenta Miasta Elbląga Andrzej Śliwka oświadcza, że w przypadku wygrania wyborów i objęcia urzędu Prezydenta Miasta Elbląga, będzie realizował swój program przedstawiony w trakcie kampanii wyborczej, opierający się na czterech filarach: Rozwoju, Rodzinie, Bezpieczeństwie i Dialogu – czytamy w umowie.
Prezydent miasta nie jest królem miasta. Ma zarządzać, słuchać mieszkańców i wsłuchiwać się w ich głos, ale także ma rozmawiać z partnerami społecznymi takimi jak Solidarność i innymi związkami. Tak będę poczytywał swoją rolę jako prezydenta, który będzie prezydentem dialogu, który będzie się wsłuchiwał w głos wszystkich mieszkańców niezależnie od barw politycznych, a jego decyzje, na przykład o nagrodach dla urzędników, nie były uznaniowe, ale wynikały z jasnych i czytelnych kryteriów. To porozumienie jest moim zobowiązaniem
– podkreśłił Andrzej Śliwka.
W umowie czytamy: „Kandydat w wyborach na Prezydenta Miasta Elbląga Andrzej Śliwka deklaruje, że będzie prowadził politykę zmierzającą do: wprowadzenia regulacji mających na celu niemożność wypowiedzenia umowy o pracę Pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 5 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego, nie likwidowania spółek miejskich oraz utrzymania statusów pracodawcy. Jeżeli w wyniku restrukturyzacji nastąpi przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, nowy pracodawca zawrze z udziałem Organizacji Związkowych porozumienie, o którym mowa w art. 261 Ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, w którym zaakceptowane zostaną przez nowego pracodawcę, wszelkie warunki zatrudnienia przejmowanych pracowników występujące w ich stosunkach pracy w dacie przejścia”.
Dodatkowo Andrzej Śliwka zobowiązał się do wprowadzenia w jednostkach i spółkach miejskich wewnątrzzakładowych źródeł prawa pracy opartych o prawo układowe, zapewnienia w jednostkach i spółkach miejskich Pracownikom grupowego ubezpieczenia zdrowotnego, którego zakres będzie uzgadniany z Organizacjami Związkowymi.
Kandydat w wyborach na Prezydenta Miasta Elbląga Andrzej Śliwka deklaruje, że będzie prowadził politykę zmierzającą do wprowadzenia w jednostkach i spółkach miejskich zasady corocznego negocjowania porozumienia płacowego dotyczącego wzrostu wynagrodzeń Pracowników, nie wliczając wzrostu wynagrodzeń wynikającego ze wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę, nie mniejszego niż 5 % wynagrodzenia zasadniczego, którego ostateczna wysokość będzie uzgadniana z Organizacjami Związkowymi, wyeliminowania stosowania śmieciowych umów o pracę oraz patologicznego samozatrudnienia, a także tworzenia stabilnych miejsc pracy chroniących pracowników przed ubóstwem, wzmocnienia dialogu społecznego, który w ostatnim czasie został mocno ograniczony
– zawarto w umowie.
W związku z sytuacją pracowniczą, która dzieje się w mieście, Urzędzie Miejskim, instytucjach podległych panu prezydentowi, postanowiliśmy poszukać porozumienia przed wyborami, by modelować pewne rozwiązania na przyszłość. Mamy prawomocny wyrok, że w Urzędzie Miejskim w Elblągu, dotyczący nierównego traktowania pracowników, w tym jedną z pracownic. Mamy problemy w spółkach, wielu jednostkach samorządowych, przedszkolach, żłobkach, więc chcielibyśmy, by sprawy pracownicze były dostrzegane przez władze samorządowe, by pracownicy byli traktowani podmiotowo i w dialogu
– mówił Zbigniew Koban, przewodniczący Zarządu Regionu Elbląskiego NSZZ Solidarność.
A jak ma się do statutu "tej" solidarności?? "Związek w swojej działalności statutowej jest niezależny od pracodawców, administracji państwowej, samorządu terytorialnego, organizacji politycznych oraz innych organizacji."
też chce powrotu normalności tzn bez pisu-czyli pis do lamusa
Solidarność była z Polakami a nie z PiSem.Dajcie spokój.
I brawo! tak trzeba, popierać Tego Najlepszego. Głosujmy wszyscy na pana Śliwkę.
dostaję 7pln za komentarz przeciwko PIS. Informacje jak zacząć można znaleźć na stronie SokZBuraka. Płacicie wy wszyscy z dotacji na partię PO. Mam podwójne obywatelstwo.
To straszne .Tak nisko nie można było upaść Solidarność to nie polityka .Zacznijcie zajmować się tym co jest zapisane w statucie związku .Szkoda mi tych zwykłych związkowców są narzędziami w waszych rękach.
Przez 8 lat mieliśmy "normalność". Jak tak miałoby wyglądać w Elblągu po wyborach, to ja podziękuję
Solidarności już nie ma. Solidarność dzisiaj to bojówki pisowskie.
ŚLIWKA, nie pomaga swoim a chce rządzić u nas. Po 8 latach jego rządów - ICC Sery, jeden z największych pracodawców w powiecie, zwolni około 70 pracowników
Śliwka nie pomaga swoim a chce rządzić u nas. Po 8 latach jego rządów - ICC Sery, jeden z największych pracodawców w powiecie, zwolni około 70 pracowników. Może tym Solidarność się zainteresuje?