Środa, 8.01.2025, Imieniny: Seweryn, Mscislaw, Teofil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POZNAJ ELBLĄG

Poznaj elbląskie formy przestrzenne. Co wita na Starówce? (odc. 18)

18.07.2019, 11:50:00 Rozmiar tekstu: A A A
Poznaj elbląskie formy przestrzenne. Co wita na Starówce? (odc. 18)
Fot. Ryszard Biel

Wrocław słynie z krasnali rozmieszczonych po całym mieście. Łódź posiada brązowe figury bajkowych bohaterów z filmów i seriali ze Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for m.in. Misia Uszatka, Plastusia. A co wyróżnia nasze miasto? Elbląg posiada około 50 form przestrzennych. Niewiele miast może się pochwalić tak dużą kolekcją sztuki współczesnej na swych ulicach. W naszym cyklu przedstawimy, co o formach przestrzennych sądzą mieszkańcy naszego miasta?

Kolejna forma przestrzenna znajduje się na skwerze pomiędzy ul. Rycerską i ul. Przymurze, na wysokości ul. Kowalskiej. Rzeźba Henryka Stażewskiego o wysokości 4,5 m, została stworzona podczas I Biennale Form Przestrzennych. Forma ta znajduję się tuż przy jednym z głównych wejść na starówkę.

Forma ta przypomina mi ścianę wspinaczkową. Wydaje mi się, że żeby usytuowane są w dobrych miejscach, tuż obok przystanków, ruchliwych ulic. Ciężko jest ich nie zauważyć, wiele z nich ma dość spore rozmiary. Jak dla mnie są one czymś innym, być może dla kogoś są one bardziej interesujące. Dużo jest form przestrzennych w naszym mieście i dobrze, że są, wypełniają puste miejsca

-mówiła Dominika.

Na tle wznoszącej się pionowo ściany rzeźby umieszczone zostały, na podtrzymujących je prętach, asteroidalne kwadraty o wklęsłych bokach stworzone z cienkich płyt. Układ jaki tworzą, jak czytamy w przewodniku z 2015 r.- daje wrażenie zimnego, matematycznego porządku, przy przedpołudniowym oświetleniu grający również zaskakującymi efektami światłocieniowymi. Rzeźbę przystosowano do oglądu frontalnego, od strony Placu Słowiańskiego, dzięki czemu rzeźba ta wkomponowywała się w widok katedry. Dziś taki ogląd jest już niemożliwy ze względu na odbudowanie przy ul. Kowalskiej kamienic staromiejski, które zasłaniają katedrę.

Rzeźba ta kojarzy mi się z żaglem statku. Formy przestrzenne w naszym mieście są na pewno jakimś urozmaiceniem. Taki już urok Elbląga, że mamy takie rzeźby. W większości kojarzę, w jakich częściach miasta są one położone, wokół mojego domu jest ich naprawdę sporo i codziennie obok nich przechodzę i mijam ich znaczną część. W szkole mieliśmy projekt poszukiwania form przestrzennych w naszym mieście. Mieliśmy zwracać też uwagę na tabliczki, a w większości ich nie było widać, albo były zagrzebane w ziemi i nie dało się ich rozczytać. Przez brak tabliczek nie można się dowiedzieć, czyje jest to dzieło i co ma przedstawiać. Formy przestrzenne to część historii naszego miasta i warto wiedzieć o nich coś więcej, warto też, żeby były widoczne. Dzięki lekcjom na temat tych rzeźb dowiadujemy się wielu interesujących rzeczy, historii jak one powstawały, z jakich materiałów zostały stworzone

-mówiła Wiktoria, uczennica pobliskiej szkoły.

Dla wielu Elblążan wszystkie formy przestrzenne stanowią pewien symbol. Niektórzy elblążanie mają szczególny sentyment do rzeźb ze względu na miejsce i okres, w jakim powstały.

Formy przestrzenne kojarzą mi się z dzieciństwem w komunie. Kiedyś było to jakaś atrakcja, nie raz bawiły się przy nich dzieci. Najbardziej przypomina mi się ta w parku Kajki, ponieważ często przez nią skakałam. A ta rzeźba kojarzy mi się z jakąś grą planszową, gdzie są pewne pola do przejścia. Formy przestrzenne są symbolem przemysłu ciężkiego, jaki się tu odbywał. Nie wszystkie formy muszą się podobać i nie wszystkie tez muszą coś znaczyć, ale jest to pewnego rodzaju wyróżnieniem dla Elbląga, być może i jego wizytówką

-mówiła pani Monika.

Formy przestrzenne pochodzą z lat 60. i 70. Chyba przez lata się już do nich przyzwyczaiłam, bo na początku mnie interesowały, byłam ich ciekawa. Były one związane z Zamechem i miały wyrażać ten rodzaj produkcji, który prezentował ówczesny Zamech. Wiele z nich zauważam na terenie naszego miasta, ale nie zastanawiam się nad nimi. Choć bez wątpienia stanowią one pewną historię tego miasta i do czegoś się odnoszą. Ta konkretna rzeźba kojarzy mi się z żaglówką, ale też z wieloma małymi żaglami

-mówiła pani Małgorzata.

A co na temat tej rzeźby sądzą nasi czytelnicy ?
 

 

Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot. Ryszard Biel


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +2
    ~ er ce
    Czwartek, 18.07

    Formy należało by malować tak żeby się nie rozmywały w przestrzeni.

  2. 2
    +3
    ~ babcia
    Czwartek, 18.07

    Dla mnie ciekawsza od tej formy przestrzennej jest widniejaca po prawej stronie tytułowego zdjęcia niekończąca się budowa pana P. szpecąca od lat starowkę przy biernej postawie Urzedu Miasta .

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.79465293884277