Posłanki Platformy Obywatelskiej zorganizowały dziś konferencje prasową , by przedstawić program „Polska Seniora” - Polscy seniorzy zasługują na szacunek oraz godne, zdrowe i aktywne życie – mówiła Elżbieta Gelert.
W spotkaniu z dziennikarzami wzięły udział posłanki: Elżbieta Gelert, Krystyna Szumilas i Mirosława Nykiel. - Chcemy rozwiązywać sprawy seniorów. Nie robimy działań marketingowych. Zajmujemy się konkretnymi problemami seniorów – przekonywała Krystyna Szumilas.
Polityka senioralna proponowana przez Platformę Obywatelską ma bazować na trzech filarach: godne życie, zdrowe życie, aktywne życie. - Przede wszystkim w oparciu o Uniwersytety Trzeciego Wieku, bo to miejsca, w których zbierają się seniorzy, którzy chcą wziąć sprawy w swoje ręce – mówiła Krystyna Szumilas. - Program dla seniorów był realizowany przez koalicję PO-PSL. Powstała Komisja Senioralna w Parlamencie, Departament w Ministerstwie Polityki Społecznej zajmujący się sprawami seniorów. Efektem tych działań był program Wigor, w ramach którego powstawały Domy Seniorów przede wszystkim w małych miejscowościach.
Tym razem PO proponuje zaprzestanie pobierania podatku PIT od emerytury. Szacunkowo ma to kosztować 3 miliardy złotych.
Jeżeli senior nie ma pieniędzy, to trudno mówić o godnym życiu. Proponujemy w naszym programie emerytury bez podatku dla tych seniorów, którzy całe życie płacili podatki do budżetu państwa. W momencie, kiedy przechodzą na emeryturę powinni mieć ulgę
– zaznaczyła Krystyna Szumilas.
Kolejną propozycją jest zwolnienie z płacenia składek jako zachęta do dłuższej pracy. - Chodzi o pracowników, którzy osiągnęli wiek emerytalny, a na emeryturę nie przeszli. Chodzi o zwolnienie ze składek rentowej, emerytalnej, oprócz NFZ – dodała Krystyna Szumilas. - Państwo przejęłoby na siebie obowiązek opłacania składek do wysokości średniej składki.
W programie zawarte są też ulgi dla osób opiekujących się niepełnosprawnymi seniorami. - Mówimy tu o urlopie wytchnieniom, tzn. sfinansowanie opieki nad niesamodzielnym seniorem podczas urlopu opiekuna. (…) Myślimy o dwóch tygodniach w roku (…) W tym czasie seniorem miałoby obowiązek zająć się państwo. Proponujemy też tzw. czek opiekuńczy. Otrzymywałyby go osoby aktywne zawodowo opiekujące się niepełnosprawnym seniorem. Mogłyby za niego wykupić usługi opieki nad seniorami – zaznaczyła Krystyna Szumilas.
Nie są znane jeszcze szczegóły dotyczące tego ile dokładnie wynosiłby tzw. urlop wytchnieniowy oraz ile i jak często osoby otrzymywałyby czeki opiekuńcze. - Chcemy to konsultować z ludźmi – dodała Krystyna Szumilas.
Pod hasłem „Aktywne życie” kryją się takie propozycje jak wsparcie Rad Seniora (na każdym szczeblu samorządu i z własnym niezależnym budżetem), senioralny budżet obywatelski, krajowa karta seniora (uprawniająca do szeregu ulg i zniżek), karnet aktywizacyjny (ułatwiający uczestnictwo w życiu społecznym i kulturalnym).
Proponujemy także Biura Seniora w każdym powiecie. Seniorzy mają dużo problemów. Jako parlamentarzyści prowadzimy własne biura i najczęstszą grupą społeczną, która odwiedza nasze biura to są seniorzy. Jest ogromna potrzeba biur, w których senior zostanie kompleksowo obsłużony. Jest także propozycja całodobowego telefonu zaufania dla seniorów. Bardzo często senior nie może wyjść z domu
– podkreślała Mirosława Nykiel.
Jakie koszty związane są z wprowadzeniem w życie tych pomysłów? - Nasze propozycje konsultujemy. W wyniku konsultacji policzymy koszty. Na dzień dzisiejszy mamy policzone koszty związane ze zmianami emerytalnymi. One wynosiłyby ok. 3 miliardów złotych. Pozostałe koszt będą liczone po konsultacjach z samorządami i samymi seniorami. Całkowity koszt zostanie podany przy przyjęciu całego programu – mówiła Mirosława Nykiel.
Temat „Zdrowego Życia' poruszyła Elżbieta Gelert. - Średnia życia nam się wydłuża. W tej chwili u kobiet jest to 82 lat, u mężczyzn 78. Chcielibyśmy, by jakość zdrowia była przy tym dobra. Proponujemy geriatrię w każdym województwie, a także bezpłatne szczepienia na grypę. Największe ryzyko zachorowania na grypę jest do 6 roku życia i u osób powyżej 65 roku życia – zaznaczyła posłanka PO.
Dodatkowo wymieniono także zestaw zniżek na leki, rozwój telemedycyny oraz ciągłą, ustawiczną rehabilitację.
Ale jaja co te stare kwoki opowiadają ,że będzie emerytura bez podatku .PIS nato odpowiada rozdawnictwo bez pokrycia , to są słowa opozycji totalnej , Przed wyborami ma być debata czy seniorom dać co roku jednorazowy dodatek , a może co miesiąc 10,000zł.
SZUKAJĄ JELENI. JA PAMIĘTAM TYLE BAJEK ŻE ANDERSEN JEST CIENKI DO WAS.
Nie za wcześnie na wyścigi, a ja wole podniesienie progu do 40stu tysięcy, likwidacji Senatu i zredukowanie ilości posłów do co najmniej 200. A i najważniejsze, obniżka za ciepło z 85 zł za gj na 65 zł. proszę zweryfikować koszta, pan prezydent ma wszystkie materiały. Dla emerytów będą to większe korzyści niż zwolnienie z podatków.
Dobra, przypomnijcie mi tylko, kto zajumał pieniądze na moją emeryturę z OFE, podwyższył VAT i kazał pracować do 67 roku zycia. Szanowne Panie raczą sobie żartować...
No i to są konkrety, szczególnie istotne jest - niepobieranie podatku PIT od seniorów. Od razu by emeryci odczuli większą wypłatę z ZUS.
Paszli won!!!
O widac ze na emerytury sie juz szykuja ,pewnie dla SB zamiast zmiejszyc to chca zwiekszyc zeby nie placili podatku,ale sobie robia jaja z ludzi
Dlaczego takie mądrości nie były wprowadzane gdy. P. O rządzilo. Oczywiście pamiętamy podwyższony wiek emerytalny. Chwila i wypad.
następni oszuści=koncert życzeń się rozpoczął
Zdelegalizować Platformę Obywatelską