Młodzież gimnazjum dokonuje właśnie wyboru kierunku dalszego kształcenia. Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług we współpracy z Centrum Kształcenia Praktycznego w Elblągu proponuje naukę w zawodzie technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
Odnawialne źródła energii to przyszłość energetyki. Coraz więcej inwestycji związanych z OZE sprawia, że zawód technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej jest zawodem o pewnej przyszłości. Już dzisiaj specjaliści są bardzo poszukiwani na rynku pracy.
Eksperci szacują, że w ciągu najbliższych 10 lat powstanie ok. 70 tyś. nowych miejsc pracy związanych z energetyką odnawialną. Do montażu, eksploatacji i serwisowania urządzeń i instalacji, w pierwszej kolejności poszukiwani będą właśnie technicy w tych specjalnościach.
Kształcenie w tym zawodzie pozwala uzyskać umiejętności niezbędne do organizowania i wykonywania prac związanych z montażem oraz konserwacją i naprawą instalacji urządzeń do pozyskiwania energii odnawialnej, poznać najnowsze osiągnięcia techniczne związane z tą energią oraz uwarunkowania prawne w tym obszarze.
Absolwenci będą przygotowani do wykonywania zadań nie tylko w zakresie pozyskiwania energii odnawialnej ale także wsparci elementami prawa w dziedzinie budownictwa, energetyki, ekologii i gospodarki wodno-ściekowej.
Perspektywy
Już dzisiaj technik OZE ma szerokie perspektywy zatrudnienia i zarobków. Może pracować w firmie wykonującej instalacje grzewcze, w firmie produkującej, sprzedającej, obsługującej i serwisującej instalacje.
Jak zostać Technikiem OZE?
Zawód Technika OZE można zdobyć w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu. Jest to droga, jaką z pewnością będą zainteresowani absolwenci gimnazjum.
Zajęcia praktyczne odbywać się będą w Centrum Kształcenia Praktycznego, które niebawem powiększy się o nowy budynek z kolejną pracownią energii odnawialnej wyposażoną w najnowocześniejsze urządzenia i systemy OZE.
Pokrewny zawód związany z ekologicznymi formami pozyskiwania energii to dekarz. Nauczany jest także w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług. Należy on do jednego z lepiej płatnych i gwarantujących zatrudnienie na rynku.
Dekarz to zawód, w którym zasadniczym zadaniem jest krycie dachów, ich konserwacja i naprawa, montaż urządzeń służących do odprowadzania wody z ich powierzchni, a także montaż okien dachowych i systemów do pozyskiwania energii odnawialnej.
Uczniowie uczą się między innymi montażu urządzeń związanych z energetyką odnawialną, a także zagadnień z pracami na wysokościach. Dodatkowo klasa ta jest objęta patronatem przez firmę „Fakro” w ramach którego organizuje się szereg dodatkowych szkoleń, praktyk zawodowych oraz wycieczek do swojej fabryki w Nowym Sączu.