Oddział Okulistyczny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu jest największym ośrodkiem w Polsce północnej i drugim w kraju, pod względem ilości wszczepianych mikroinplantów przeciwjaskrowych. Od 2009 roku, czyli od momentu rozpoczęcia tego typu zabiegów w Elblągu, wykonano ich tu już ponad sto. Do tej pory w naszym mieście operowano pacjentów z wielu miast północnej części kraju, od Słupska przez Bydgoszcz, Szczytno po Ciechanów. W Elblągu na tego typu operację czeka się stosunkowo krótko, bo zaledwie 3-4 tygodnie.
Jaskra to choroba oka, w której dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego oraz komórek zwojowych siatkówki, powodujących ograniczenia pola widzenia, pogorszenia wzroku, a nawet jego utratę. Doskonałą metodą pomocy pacjentom chorującym na jaskrę, jest operacja wszczepienia mikroinplantów przeciwjaskrowych. To wyjątkowo precyzyjny zabieg mikrochirurgiczny.
Jest to operacja mikroinwazyjna, polegająca na wszczepieniu specjalnego implantu, który odprowadza nadmiar płynu z jednej części oka do drugiej, obniżając w ten sposób ciśnienie w oku. Ciśnienie jest bowiem głównym czynnikiem powodującym destrukcję w jaskrze. Operacja ma na celu obniżenie ciśnienia w oku do tego poziomu, aby pacjent przez całe życie zachował widzenie
- tłumaczy lek. med. Janusz Adamski, ordynator Oddziału Okulistycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.
Jedną z pacjentek, która niedawno z powodzeniem przeszła taki właśnie zabieg w elbląskim szpitalu jest Katarzyna Kreft, pielęgniarka z Gdańska, u której jaskrę zdiagnozowano w 2006 r.
Od czasu operacji czuję się rewelacyjnie. Nie stosuję już żadnych leków. Polecam wszystkim taki zabieg. Proszę się go nie obawiać. Ważne by wcześniej pomyśleć o profilaktyce
- podkreśla Katarzyna Kreft.
Jaskra jest chorobą, która początkowo przebiega bezobjawowo. - W 99% nie daje ona żadnych objawów, co oznacza, że większość z nas chodzi i nie wie, że ma jaskrę. Wtedy, kiedy pacjent zauważy zmiany w polu widzenia jest już za pięć dwunasta. Jedyną szansą ochrony jest regularna profilaktyka, czyli pomiar ciśnienia w oku oraz badanie obrazowe dna oka - mówi ordynator Janusz Adamski.
Naukowcy wyróżnili grupę czynników ryzyka, które mogą sprzyjać zachorowaniu. Należą do nich m.in. występowanie jaskry w rodzinie, wiek powyżej 40 lat, choroby układu sercowo - naczyniowego, choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca), migrena, bóle głowy czy wysokie wady wzroku.
Warto pamiętać, że jaskra jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną. Nieleczona prowadzi do utraty wzroku.
Naszym celem jako lekarzy, jest spowolnienie tego procesu. Tłumaczę pacjentom, że różna postać jaskry jest porównywalna do rozpędzonego składu pociągu towarowego. Chcielibyśmy, aby po włączeniu hamulców pociąg się cofnął. Nie ma takich hamulców, aby zatrzymać go nawet w miejscu. On siłą rozpędu jeszcze się toczy
- zaznacza ordynator Okulistyki Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.
Wielki szacun dla elbląskich okulistów, tak powinno być zawsze i w całej Polsce.
....ta na pewno a mój ojciec czekał ponad dwa lata?
Tak v 1 bo wiadomo Kto jest dyrektorem szpitala ?? Co nie umniejsza w żadnym stopniu ich zasług, zwłaszcza na dobrą opinię całego szpitala.
Napiszcie lepiej, jak długo czeka się na kolonoskopię.
dr Adamski to jedyny okulista w Elblągu z prawdziwego zdarzenia i super jako człowiek!
Do "ochiach" . Wyjatkowo kolonoskopii nie przeprowadza sie na Oddziale Okulistycznym w Elblagu ?!
Dr. Adamski? Śmieszy -a jesteś . Znajoma się zgłosiła do niego z ciśnieniem w gałce ocznej 41. A Adamski odpowiedział, jej , ze "symuluje by dostać zwolnienie ". Ot taki z niego specjalist co nie rozpoznał jaskry/. Dostrał porządne zjeby i jest teraz potulny jak baranek.
6 lat=100 zabiegów....to 16 rocznie????To co się dzieje w tych gorszych placówkach ???
Czy ten artykuł jest sponsorowany ? , wystarczy sprawdzić w rejestracji jak długie są kolejki ( do 2 lat)
Ale jaja😱😂