Centrum Zarządzania Siecią Miejską w Elblągu to duża inwestycja, którą od kilku lat prowadzi Miasto. Projekt dofinansowany z funduszy unijnych pozwoli zapewnić powszechny, szybki i bezpieczny dostęp do Internetu, a wybudowane w ramach realizacji projektu CZSM pozwoli efektywnie administrować siecią szerokopasmową.
Projekt „Budowa Centrum Zarządzania Siecią Miejską w Elblągu” jest kontynuacją działań podjętych przez władze samorządowe w ramach inwestycji „Budowa miejskiej sieci szerokopasmowej w Elblągu”, której realizacja zakończyła się na koniec 2010 r. Projekt ten jest dofinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Poziom dofinansowania wynosi tu 70%. i zamyka się w kwocie ponad 2,8 mln zł
Teoretycznie już od końca IV kwartału 2012 roku Elbląg powinien cieszyć się ze sprawnie działającego Centrum. Jednak prace przy projekcie wciąż się przedłużały; długo trwały przygotowywania i ustalanie terminów przetargów i wybór Inżyniera Projektu. Ten ostatni wspólnie z miastem wziął udział w przygotowaniu przetargu na realizację inwestycji i wyłonienie wykonawcy Centrum Zarządzania Siecią Miejską.
Realizacją zadania całościowo zajęło się Przedsiębiorstwo Budowlano – Montażowe „Elzambud". Umowa z firmą została podpisana pod koniec czerwca 2013 roku i od tego czasu formalnie ruszyły prace w budynku CZSM, który swoją siedzibę znajdzie przy ul. Orzeszkowej 2. Co do tej pory wykonano? - Zakończono I etap realizacji projektu polegający na wykonaniu robót budowlanych, które obejmowały: przebudowę pomieszczeń dla Centrum Zarządzania Siecią Miejską, wykonanie nowych instalacji: teletechnicznej, klimatyzacji, wentylacji, c.o., elektrycznej, a ponadto system gaszenia gazem, system klimatyzacji precyzyjnej, monitoring - wylicza Łukasz Mierzejewski z Biura prasowego UM w Elblągu.
Aktualnie trwa realizacja II etapu projektu i wiąże się ona z wyposażeniem Centrum. Zadanie to obejmuję dostawę, montaż oraz instalację terminali wspomagających zarządzanie siecią miejską wraz z rozbudowaniem systemu telekomunikacyjnego budynku Centrum.
Głównym celem przedsięwzięcia jest zwiększenie dostępu użytkowników Miejskiej Sieci Szerokopasmowej „Elman”, m.in. uczniów i nauczycieli do sieci szerokopasmowej, co pozwoli lepiej wykorzystywać techniki informatyczne. Realizacja projektu, pozwoli także zapewnić powszechny, szybki i bezpieczny dostęp do Internetu, rozwinąć e–usługi (edukacja, bezpieczeństwo, praca, handel), zmniejszyć koszty funkcjonowania administracji publicznej, zwiększyć jej efektywność oraz ułatwić dostęp do informacji dla ludności i przedsiębiorców.
Zakończenie rzeczowe realizacji projektu planowane jest na dzień 31.03.2014 r.
"nauczycieli do sieci szerokopasmowej, co pozwoli lepiej wykorzystywać techniki informatyczne" - pracującym na 10 letnim sprzęcie uczniom potrzebne jest zarządzanie Elmanem
szkoda ,że nie wykorzystano naturalnego miejsca do takiej dzialalności ,czyli biurowca po Telekomunikacji przy ul. Polnej .
Dlaczego Elman jest w upadłości?
Miasto czyli my wydaliśmy juś ponad 48 mln PLN (czyli 2 BASENY!!) na sieć która tak naprawdę jest tylko i wyłącznie siecią spinającą wszystkie JST tj. UM i ich filie, jednostki oświatowe oraz budynki będące w zarządzaniu Spółek komunalnych aby na dzień dzisiejszy "zaoszczędzić " na opłatach związanych z telefonią stacjonarną oraz dostępu do Internetu (szkoda, że nie dla spółek komunalnych - wówczas spółki te mogłyby zmniejszyć opłaty za świadczone przez nich usługi dla mieszkańców E-ga) . Nie będę się rozpisywał że ta inwestycja uwzględniając dzisiejsze "oszczędności" zwróci się dopiero w XXII a może dopiero w XXIII wieku.