Piątek, 10.01.2025, Imieniny: Danuta, Jan, Wilhelm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

DNA Miasta - Elbląg

09.05.2012, 15:00:52 Rozmiar tekstu: A A A
DNA Miasta - Elbląg

W sobotę, 19 maja w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się elbląska edycja „DNA Miasta”. Jego celem jest rozpoczęcie dyskusji nad miejską polityką kulturalną i projektami rozwoju elbląskiej kultury.

Projekt tworzą ludzie związani z kwartalnikiem „Res Publika Nowa” oraz  badacze zajmujący się na co dzień analizą naukową, studenci i doktoranci socjologii, politologii, Międzywydziałowych Interdyscyplinarnych Studiów Humanistycznych, jak również animatorzy kultury.

„DNA Miasta” prowadzony jest od 2009 r. Jego ideą jest działanie na rzecz tworzenia dobrych miejskich polityk kulturalnych. Promowana jest kultura budowana w dialogu, oparta na interakcji mieszkańców, twórców i władz miejskich. Poszukiwane są odpowiedzi na pytania dotyczące tożsamości miasta – jego kodu DNA.

Elbląska odsłona programu „DNA Miasta” to jednodniowa debata i warsztaty dla miejskich twórców i animatorów kultury oraz władz miasta. Ma to być pierwszy krok w budowaniu nowej polityki kulturalnej miasta i poprzedzać miejski kongres kultury. Inicjatorem organizacji elbląskiej edycji programu „DNA Miasta” jest Leszek Sarnowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Miejskiego w Elblągu.

JAK BĘDZIE PRZEBIEGAŁA PRACA?

- otwarta dyskusja, rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa 90 minut - wezmą w niej udział Grzegorz Nowaczyk, prezydent Elbląga, Paweł Kulasiewicz ze Stowarzyszenia Elbląg Europa, Leszek Sarnowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Miejskiego w Elblągu, Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku oraz Karol Zamojski z Pracowni Kultury Współczesnej w Bydgoszczy.
Moderatorem będzie Artur Celiński, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika „Res Publica Nowa”.

Debata ma służyć wspólnemu poszukiwaniu odpowiedzi na pytania dotyczące tego, w jaki sposób możemy definiować miejską politykę kulturalną? Opierając się na doświadczeniach elbląskich oraz Bydgoszczy i Gdańska rozmowa będzie dotyczyła roli miasta i form współpracy z publicznymi i niepublicznymi instytucjami kultury - czy miasto ma animować kulturę czy nią zarządzać? Jaka jest rola miejskich instytucji kultury?

- warsztaty w małych, 15 osobowych grupach – dwie półtoragodzinne sesje
Uczestnicy zostaną podzieleni na cztery grupy, z których każda będzie pracować nad innym obszarem tematycznym (Grupa 1. Ludzie i kreacja, Grupa 2. Tożsamość i wizerunek, Grupa 3. Zarządzanie kulturą, Grupa 4. Miejsca i przestrzeń publiczna)

I sesja – diagnoza aktualnej sytuacji we właściwym dla danej grupy obszarze tematycznym.
II sesja - praca nad propozycjami i pomysłami uczestników.

UWAGA! WAŻNE!– każda osoba zainteresowana udziałem w warsztatach musi zgłosić swój udział do 17 maja i wybrać interesującą ją grupę. Wcześniejsza rejestracja jest wymagana ze względu na limit osób umożliwiający konstruktywną pracę w grupach. Osoby niezarejestrowane będą mogły uczestniczyć w warsztatach tylko w przypadku, gdy liczebność grupy nie przekroczy 15 osób.

Na zakończenie zaplanowano godzinne podsumowanie wspólnej pracy i czas na komentarze zaproszonych gości – głos zabiorą przedstawiciele władz miasta oraz mediów.

CO SIĘ STANIE Z WYNIKAMI PRAC?

Elbląska edycja programu „DNA Miasta” to pierwszy krok na drodze do stworzenia nowej polityki kulturalnej miasta. Efekty będą podstawą do ustalenia programu Elbląskiego Kongresu Kultury planowanego na wrzesień 2012 r.

KONTAKT

dnamiasta@res.publica.pl.
Więcej informacji na temat elbląskiej edycji programu „DNA Miasta” można znaleźć na stronie www.dnamiasta.pl.


Anna Kleina, Rzecznik Prasowy Prezydenta

Oceń tekst:

Ocen: 4

%0.0 %100.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 1 )


Komentarze do artykułu (7)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +4
    ~ Urban
    Środa, 09.05

    To miasto to dno :)

  2. 2
    +15
    ~ ...
    Środa, 09.05

    sposób prowadzenia debat i konsultacji przez PO możemy zgłębić studiując podwyższenie wieku emerytalnego żartobliwie zwane "reformą emerytalną"

  3. 3
    +5
    ~ dood
    Środa, 09.05

    Fajne!

  4. 4
    +9
    ~ CDN
    Środa, 09.05

    Niespełna półtora roku po przejęciu kopalni Silesia przez czeskiego inwestora zakład rozpoczął wydobycie węgla. Łączna wielkość nakładów w kopalni przekroczyła pół mld zł, a zatrudnienie zostało podwojone. Do końca 2013 r. pracę znajdzie tu jeszcze ponad 600 osób.

  5. 5
    +13
    ~ DNO ELBLĄGA ...
    Środa, 09.05

    ...zobaczyie wychodząc do centrum miasta:)Miuasto zryte , jak po bojowisko PO kopalni odkrywkowej. Tu ma być STREFA KIBICA?Chyba nachlanego, który bedzie smacznie chrapał w jednym z wykopanych dołów . Nowaczyk jak duze dziecko, likwiduje piaskownice dla dzieci , a sam dorwał sie do łopatki i przekopał całe miasto :) trzeba tego Jasia Fasolę dosłownie wynieść z urzędu.Panie Penkalski odzwij sie , pomozesz , pan panie posle ?

  6. 6
    +5
    ~ kolejny omnibus?
    Środa, 09.05

    Mam pytanie "...Paweł Kulasiewicz ze Stowarzyszenia Elbląg Europa..." co to pryma aprilis???

  7. 7
    0
    ~ anonim
    Czwartek, 10.05

    może najpierw pan dyrektor by się poedukował????

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1656601428986