Sobota, 25.01.2025, Imieniny: Felicja, Rafal, Tymoteusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii AKTUALNOŚCI

„Gaz rozweselający”, czyli jak nie odczuwać bólu podczas porodu

01.12.2011, 07:00:42 Rozmiar tekstu: A A A
„Gaz rozweselający”, czyli jak nie odczuwać bólu podczas porodu
fot. Kamila Jabłonowska

Od miesiąca w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym istnieje możliwość korzystania podczas porodu z „gazu rozweselającego”. Do tej pory zdecydowało się na to prawie 30 kobiet.

Entonox, czyli tzw. „gaz rozweselający”, to mieszanka gazów zawierająca podtlenek azotu i tlen. Jak zapewnia położna Ewa Cylkowska to bezpieczny i skuteczny środek przeciwbólowy, który zapewnia uśmierzenie bólu i uspokojenie z zachowaniem świadomości przy krótkotrwałych zabiegach. - Działa to na zasadzie wyciszenia, uśmierzenia czynności skurczowej – tłumaczy. - Ona troszeczkę otumania i skurcz troszeczkę jest niwelowany. Czynność skurczowa zostaje, ale pacjentki nie odczuwają go już tak mocno i muszę przyznać, że chwalą sobie ten gaz.

Podczas porodu pacjentka sama decyduje kiedy i jaką dawkę gazu dostanie, bo to ona otrzymuje jednorazową maskę, przez którą wdycha entonox. - Zastosowanie jest bardzo proste – zapewnia Ewa Cylkowska. - Pacjentka sama sobie dozuje lek w odpowiednim dla niej momencie. Lek bardzo szybko się wchłania i jest szybko wydalany z organizmu poprzez oddychanie. Nie ma więc obawy, że pacjentka mogłaby go przedawkować.

Mechanizm działania entonoxu nie jest jeszcze w pełni znany. Uważa się jednak, że efekt przeciwbólowy jest wynikiem działania podtlenku azotu, który powoduje wydzielanie endorfiny i serotoniny.

Zaletą gazu jest jego szybkie działanie i prawie natychmiastowe złagodzenie bólu. Po zażyciu gazu pacjentka pozostaje przytomna i świadoma, dzięki czemu bez przeszkód może współpracować z położną. Należy jednak pamiętać, że lek jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania, i że mogą pojawić się efekty uboczne w postaci zawrotów głowy, euforii, lekkich nudności, które mają ustąpić od razu po odstawieniu gazu. - Na chwilę obecną nie spotkałyśmy się z żadnymi efektami ubocznymi ani u matek, ani u dzieci – podkreśla Ewa Cylkowska.

Jak zapewnia położna zainteresowanie elblążanek skorzystaniem z gazu coraz bardziej rośnie. - Z „gazu rozweselającego” skorzystało około 30 pacjentek. Mniej więcej tyle pacjentek zużywa jedną butlę gazu. Obecnie czekamy na nową dostawę leku.

Skorzystać z „gazu rozweselającego” może każda pacjentka, u której nie będą występować przeciwwskazania medyczne, tj. niewydolność serca, wzmożone ciśnienie wewnątrzczaszkowe, astma oskrzelowa lub ciężka rozedma.

Choć lek jest bezpłatny, a wizja „rodzenia na wesoło” kusząca, to trudno jest sobie wyobrazić, jak w obliczu bólu można bez problemu kontrolować dawkowanie leku.

Niestety obecnie w Szpitalu nie ma ani jednej pacjentki, która zdecydowała się skorzystać z „gazu rozweselającego”, ale obiecujemy, że w przyszłym tygodniu, gdy już do dyspozycji będzie nowa butla gazu, zapytamy świeżo upieczone mamy o wrażenia i samopoczucie po porodzie pod wpływem gazu.

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%80.0 %20.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 2 )


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +4
    ~ 123
    Czwartek, 01.12

    Mechanizm działania entonoxu nie jest jeszcze w pełni znany. TO w takim razie czy ten gaz nie szkodzi dziecku??

  2. 2
    0
    ~ ;p;p;p
    Czwartek, 01.12

    a to heca

  3. 3
    +2
    ~ Homzik
    Czwartek, 01.12

    W knajpach powinni to wprowadzić. Szło by lepiej niż wódka i browary :)

  4. 4
    +5
    ~ Bogusia
    Czwartek, 01.12

    Też tak się zastanawiam..jeśli działanie nie jest znane,to dlaczego ten gaz rozweselający stosuje się w ogóle...i to jeszcze na porodówce???dla mnie to co najmniej dziwne...

  5. 5
    0
    ~ gsdg
    Czwartek, 01.12

    To przed porodem powinni jeszcze dawać jointa do zajarania

  6. 6
    +3
    ~ marriuszz
    Czwartek, 01.12

    "Mechanizm działania entonoxu nie jest jeszcze w pełni znany" Jak można podawać pacjentom nieprzebadany lek?

  7. 7
    +1
    ~ @@@@
    Czwartek, 01.12

    TO MOŻE MORFINĘ TEŻ CO? a mnie mama urodziła normalni i nie żałowała

  8. 8
    0
    ~ jatoja
    Czwartek, 01.12

    nie jest znany pewnie jak wszystko co. wszystkie lekarstwa maja jakies skutki uboczne, ktore wychodza nawet po latach. tak na prawde czy ten lek jest w pelni zdrowy dowiemy sie pewnie za kilkadziesiac lat. ale pomysl ciekawy. czekam na relacje pacjentek ;)

  9. 9
    0
    ~ ......
    Piątek, 02.12

    w USA ten gaz jest na porodówkach od dawna jest również podawany dzieciom w gabinetach dentystycznych ale tym które najbardziej sie boją a nie zapobiegawczo

  10. 10
    --1
    ~ mamuska
    Piątek, 02.12

    pierdoły piszą Gaz jest stosowany od bardzo dawna ,oczywiscie nie w naszym kraju, bo tu trzeba naturalnie sie pomęczyć Zasada brzmi: chciałaś mieć dziecko to teraz cierp (to ta łagodniejsza wersja) W ostatnim artykule na ten temat pisano ze kobiety w wojewódzkim maja wybór: znieczulenie albo gaz Gówno prawda!!! Byłam, rodziłam wiem A teraz skończył im się gaz, wiec pecha ma, której czas nadszedł POWODZENIA kobitki

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2025 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2855360507965