Koncert „Opowiem Ci o wolności” z piosenkami Jacka Kaczmarskiego, gra miejska śladami stanu wojennego oraz uroczystość wręczenia Panu Lechowi Wałęsie tytułu Honorowego Obywatela Elbląga połączona z wernisażem wystawy „Stan wojenny w Elblągu", to wydarzenia które upamiętnią 30. rocznicę tego wydarzenia. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem.
KONCERT „OPOWIEM CI O WOLNOŚCI”
Teatr im. A. Sewruka, 12 grudnia 2011 r. o godz. 18.00
Już teraz zapraszamy na wyjątkowy koncert upamiętniający 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W Teatrze im. A. Sewruka 12 grudnia 2011 r. o godz. 18.00 będzie miało miejsce niecodzienne przedsięwzięcie. Na scenie zobaczymy i usłyszymy młodych elblążan, którzy wykonają piosenki m.in. Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Marka Grechuty. Zaprezentują się: Anna Książkiewicz, Monika Kwiatkowska, Aleksandra Piątek, Joanna Żondłowska, Piotr Goryszewski, Tomasz Hoffmann, Paweł Koszyński, Piotr Olejnik, Tomasz Steńczyk, KWAS, DJ ZEL oraz zespół „ Szalone”. Wokalistom towarzyszyć będzie Elbląska Orkiestra Kameralna oraz zespół muzyczny w składzie: Waldemar Franczyk – perkusja; Krzysztof Krakowski – waltornia, instrumenty klawiszowe; Bartosz Krzywda – instrumenty klawiszowe; Grzegorz Nadolny – gitara basowa, kontrabas; Michał Saidowski – gitara; Szymon Zuehlke – saksofony. Autorem nowych aranżacji jest Bartek Krzywda, zaś reżyserem koncertu Mirosław Siedler. Interesującym elementem koncertu z pewnością będzie prezentacja filmów ze wspomnieniami elblążan, opowiadających o stanie wojennym.
Bilety na koncert można kupić w kasie Teatru im. A. Sewruka w cenie 20 zł.
Pozostałe wydarzenia związane z 30. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego:
13 grudnia 2011 r.
14.00 - 17.00 – „Śladami stanu wojennego” - gra miejska dla młodzieży
Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Departament Kultury Urzędu Miejskiego, Radio EL, Centrum Sztuki Galeria EL
17.00 - 17.30 - inscenizacja manifestacji z okresu stanu wojennego
Pomnik Ofiar Grudnia 1970 roku
16 grudnia 2011 r.
17.00 - uroczystość wręczenia Panu Lechowi Wałęsie tytułu Honorowego Obywatela Elbląga, otwarcie wystawy „Stan wojenny w Elblągu”, rozstrzygnięcie konkursu historycznego „Patriotyzm codzienności – życie codzienne mieszkańców Elbląga w stanie wojennym”
Ratusz Staromiejski
od 17.12.2011 do 31.01.12
"Stan wojenny w Elblągu" - wystawa
Ratusz Staromiejski
Wstęp wolny
Organizator:
Grzegorz Nowaczyk Prezydent Elbląga
Współorganizatorzy:
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Biblioteka Elbląska im. C. Norwida, Centrum Sztuki Galeria EL, Elbląska Orkiestra Kameralna, Teatr im. A. Sewruka, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, Stowarzyszenie Elbląg Europa, Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” w Elblągu, Młodzieżowy Dom Kultury, Archiwum Państwowe w Elblągu z/s. w Malborku
Partnerzy i Sponsorzy:
PZU Życie SA, OPEGIEKA Elbląg
Patroni honorowi:
Lech Wałęsa
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Jacek Protas Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku
Fundacja Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności
Jednym z patronów medialnych obchodów jest Elbląski Dziennik Internetowy info.elblag.pl
tyle patronów i jeszcze bilety po 20 zł ?? wstyd
najpierw mialy byc darmowe wejsciowki na ten koncert
A ja się pytam gdzie się podziali ci którzy wprowadzali ten stan wojenny i potem tłukli ludzi na ulicach przecież nie wyparowali ani się nie wyprowadzili do ZSRR?
Osoby ,które były bite wyciągane z domu potem przechodziły tzw. "ścieżkę zdrowia" do tej pory nie otrzymały żadnego zadośćuczynienia a mają trwałe uszczerbki zdrowia.A osoby które przebywały w Arłamowie, Iławie , Kwidzyniu nie były bite , maltretowane dostały odszkodowania. Pytam -dlaczego tak jest?
Sieroty po socjalizmie biadolą z kruchty kościelnej o patriotyzmie i innych dyrdymałach a nikt nie zwraca uwagi na codzienny kształt naszych dni i tumaństwo, które nas otacza ze wszech stron w postaci bzdurnego i martwego prawa jak i gospodarczego realu, który ma tyle wspólnego z logiką, ekonomią i logistyka, co ja z Kapitałem Marksa.
~ Elg. Pytasz się, gdzie są ci co pałowali? Oni są bardzo blisko ciebie, mimo że wydaje ci się, że są daleko. Żyją spokojnie i dostatnio. Bowiem główni pałownicy ze stanu wojennego w E-gu, zwłaszcza spod Pomnika Ofiar Grudnia '1970 - nie byli weryfikowani w 1990 r.!! - A, o zgrozo! - ubrali się szybko w szaty reformatorów milicjo-policji i już wkrótce szybciutko pluli na tych, którzy dawali im za pałowanie premie i awanse. Zobacz sobie kim byli tzw. policyno-milicyjni maherzy związków zawodowych na Królewieckiej i na Legionów, a później na Tysiąclecia po 1990 r. Ciekawe wnioski wyciągniesz. To byli ci sami, którzy m.in. na ówczesnych Manattanach łapali i ograbiali biednych sowietów z kaliningradskiej obłasti, łaszczyli się na ruską wódę, nadmuchiwane materace, wędki, papierosy, czy alkohol. Dzisiaj żyją spokojnie, ochraniają nawet mienie post-komuchów, którzy się uwłaszczyli i myślą jakby tu załapać się na kombatanctwo? Myślą... chociaż to okurat przychodzi im z bólem i znacznym oporem nielicznych szarych komórek....
WALCZYLI O WOLNĄ POLSKĘ ,A TERAZ SPRZEDALI DO UE,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
świętują na trupie ojczyzny