Piątek, 3.05.2024, Imieniny: Maria, Nina, Aleksander
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLICJA

Ciekawe znalezisko Służby Celnej

05.03.2012, 14:42:28 Rozmiar tekstu: A A A
Ciekawe znalezisko Służby Celnej

Na niezwykłe znalezisko natrafili celnicy z Gronowa. Jeden z podróżnych próbował wywieźć z kraju trofea myśliwskie chronionych gatunków zwierząt – w tym wypchanego myszołowa.  

W miniony weekend celnicy z Gronowa przeprowadzili kontrolę samochodu osobowego, którym Rosjanin Vladimir L.. wracał z Polski do Obwodu Kaliningradzkiego. Celniczka sprawdzająca bagażnik pojazdu stwierdziła, że zapakowano w nim m.in. rogi jelenia, skórę dzika, rogi jelonków oraz wypchanego ptaka. Pojazd został skierowany do kontroli szczegółowej, w trakcie której funkcjonariusze dokładnie zbadali każdy przedmiot. Okazało się, że przewożone trofea są chronione Konwencją Waszyngtońską (wprowadza ona zakaz handlu zagrożonymi okazami roślin i zwierząt). Np. wypchany ptak to okaz chronionego myszołowa zwyczajnego  (łac. Buteo Buteo).

Vladimir L. przyznał się do złamania przepisów o ochronie przyrody. Celnicy, po konsultacji z prokuratorem, zaproponowali mu dobrowolne poddanie się karze - 5 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Rosjanin decyzję zaakceptował. Znalezione trofea zatrzymano.

Żółwie stepowe, poroże antylopy, muszle, koralowce, skóra niedźwiedzia – to tylko kilka przykładów CITES czyli gatunków chronionych Konwencją Waszyngtońską jakie zatrzymali celnicy z Warmii i Mazur w ciągu kilku ostatnich lat.

Mimo, że do rozpoczęcia wakacji zostało kilka miesięcy warto pamiętać, iż pamiątki z dalekich podróży, takie jak np. egzotyczne rośliny, muszle, koralowce czy zwierzęta, także te wypchane są pod ścisłą ochroną i ich przywóz jest zabroniony, lub też wymaga specjalnych zezwoleń.   Jak wskazuje powyższy przykład kary za złamanie tych przepisów są naprawdę surowe.

Wykaz chronionych gatunków oraz inne szczegółowe informacje dotyczące Konwencji Waszyngtońskiej można znaleźć na stronie www.sluzbacelna.gov.pl w zakładce Informacje dla podróżnych.

Anna Hatała-Wanat, Biuro Prasowe Izba Celna w Olsztynie

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +2
    ~ obserwator
    Poniedziałek, 05.03

    zeby nie SG to celnik by nawet nie wiedział co jedzie w tym aucie bo nie ruszył by sie nawet z budki. A teraz wieki wynik maja jak ktos im pokazal to maja !!!

  2. 2
    +1
    ~ komentator
    Wtorek, 06.03

    Jak rozumiem celnicy odkryli nowy gatunek chroniony ,, jelonka". Ciekawe, bardzo ciekawe!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.7295069694519