Wczoraj, 3 lutego w Ratuszu Staromiejskim odbyła się konferencja, na której zaprezentowano produkty projektu KAJAK. Współtwórcy mają nadzieję na promocję regionu, przyciągnięcie turystów oraz wspieranie lokalnej gospodarki.
Honorowy patronat nad spotkaniem objął Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga. – Chcę pogratulować lokalnym grupom działania za doskonałe podejście do tematu. Materiały, które promują turystykę lokalną mogą w najbliższym czasie napędzać naszą gospodarkę.
Projekt KAJAK, czyli Kajakowa Aktywność Jako Atrakcja Kraju został zrealizowany przez dwie lokalne grupy : Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalną Grupę Działania w Elblągu oraz Lokalną Grupę Działania Ziemia Lubawska w Kurzętniku. Został on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Obszarów Wiejskich i budżetu państwa.
Projekt został wymyślony już dwa lata temu. Chcieliśmy zrobić to wspólnie z jakimś stowarzyszeniem. Próbowaliśmy go oprzeć na szlaku R1 – Międzynarodowy Szlak Rowerowy, niestety organizacje z Gdańska nie chciały brać w tym udziału. Bardzo dobrze się złożyło, że dogadaliśmy się z Ziemią Lubawską i zorganizowaliśmy cały projekt. Zrealizowaliśmy wszystko to co chcieliśmy, a dodatkowo opracowaliśmy strategię
– mówił Marian Tomaszewski, koordynator projektu KAJAK.
Podczas konferencji zaprezentowane zostały produkty projektu : film oraz przewodnik „Od Wisły do Wisły”, aplikacja mobilna KAJAK oraz strategia tworzenia i promocji produktu turystycznego w oparciu o cieki i zbiorniki wodne LGD Ziemi Lubawskiej i LGD Kanał Elbląski.
Głównym celem jest popularyzacja terenu. Film ma promować szlaki wodne od Nogatu poprzez Kanał Jagielloński, Elbląg, jezioro Jeziorak, rzeka Drwęca aż do Torunia. Obejmujemy cały region od północy do południa. Przewodnik opisuje i pokazuje najciekawsze miejsca związane z historią regionu, przyrodą i krajoznawstwem. Można znaleźć w nim opisy rzek, szczegółowe mapy oraz miejsca oferujące nocleg i wyżywienie. Aplikacja mobilna po zeskanowaniu kodu pozwala turyście na zapoznaniu się z miejscem i zabytkami. Jest ona połączona z GPS-em co pozwala określić miejsce, w którym aktualnie się znajdujemy
– poinformował nas Marian Tomaszewski.
Projekt powstał przede wszystkim z myślą o turystach, aby przyciągnąć ludzi spoza regionu. Według koordynatora projektu, skorzystają na tym również mieszkańcy Elbląga. - Mamy nadzieję, że dzięki temu przedsięwzięciu powstaną wypożyczalnie kajaków czy wypożyczalnie rowerów przy szlakach. To jest potencjał, który może napędzić naszą gospodarkę.
Produkty projektu KAJAK są bezpłatne. Można je otrzymać w oddziałach wydawcy (Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania w Elblągu oraz Lokalna Grupa Działania Ziemia Lubawska w Kurzętniku) oraz PTTK.
"Tu wszystko chore, przełajdaczone, Spaprane do cna, wyjałowione, Przegniłe drzewca, spróchniałe belki, Dawno stąd zniknął rozsądek wszelki. Tu co dzień goni skandal aferę, Prymityw zwykły ściga się z zerem, Kocioł garnkowi wytyka błędy, Jakieś uwagi ma ćwok do mendy. Zbawcy, mesjasze, pijane głąby I zaczadzone kasiorą trąby, Prostaki zwykłe i postrzelone, Głupki normalne i nieskończone. Bo takie państwo mamy tu, sorry, Miechy łajdactwa, grand pełne wory, Żadnego nigdzie światełka nie ma, Jest za to wszędzie totalna ściema. Dziś już nie wierzy tu nikt nikomu! Ale jesteśmy w swym własnym domu, Gdzie wszędzie kpina i popelina! I nic nie zmienisz! To taka gmina!"
Super określenie. Od bodajże roku pełnię pewną zaszczytną jak dla mnie funkcję w...zupełnie nieistotne. Dlatego, że mam nieprzychylne zdanie co do działań, decyzji i osób wykonujących powierzone im zadania jestem wrogiem panującego systemu tzn tumiwisizmu, wszech obecnego kretynizmu, nieuctwa i debilizmu wtórnego. Nadmienię tylko, że moje zdanie nie zostało w żaden sposób mi narzucone, ale wynika wyłącznie z moich obserwacji i logicznego myślenia. Mam wrażenie, że faktycznie wszędzie kpina i popelina, bo to taka gmina!