Piątek, 26.04.2024, Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Elbląg w pomorskim? Czy referendum będzie ważne? (opinia nadesłana)

22.08.2014, 11:35:59 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg w pomorskim? Czy referendum będzie ważne? (opinia nadesłana)
fot. archiwum redakcji

W zeszłym roku w Elblągu (województwo warmińsko-mazurskie) mieszkańcom udało się odwołać w referendum Prezydenta Miasta Grzegorza Nowaczyka oraz Radę Miejską. Aktualnie Elblążanie ponownie sięgają po instytucje referendum. Tym razem chcą wypowiedzieć się co do potrzeby istnienia straży miejskiej oraz na temat odłączenia miasta do województwa warmińsko-mazurskiego i przyłączenia go do województwa pomorskiego.

Szczególne emocje budzi ostatnia z wymienionych spraw. Mimo, że w Elblągu trwa wymiana argumentów „za” lub „przeciw” zmianie województwa może się okazać, że referendum w tej sprawie będzie nieważne. Problem dotyczy tego, czy taka sprawa może być w ogóle przedmiotem referendum lokalnego. Analiza przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym dostarcza przekonania, że inicjatorzy referendum mogli zbyt pochopnie zdecydować się na przeprowadzenie referendum. Czy to oznacza, że określona pod koniec lat 90-tych przynależność Elbląga do Warmii i Mazur nie może już zostać zmieniona? A może inicjatorzy chcąc zrealizować swój plan powinni wykorzystać inne instrumenty?

Przynależność gmin do województw określa ustawa

Mowa tu oczywiście o ustawie z dnia 24 lipca 1998 r. o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa. W załączniku do tego aktu prawnego wymienione są wszystkie województwa wraz z przyporządkowanymi do siebie gminami. Oczywiście w aktualnym stanie prawnym Miasto Elbląg włączone jest w skład województwa warmińsko-mazurskiego. Co w przypadku gdyby mieszkańcy Elbląga opowiedzieli się za odłączeniem od województwa ze stolicą w Olsztynie? Otóż wtedy rozstrzygnięcie referendum byłoby sprzeczne z prawem, ponieważ decyzja mieszkańców łamałaby zapis ustawy. Zaistnienie przesłanki sprzeczności rozstrzygnięcia referendalnego z prawem ma swoje konsekwencje. Zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 ustawy o referendum lokalnym jedną z podstawowych przesłanek podjęcia przez radę gminy (miasta) uchwały o przeprowadzeniu referendum jest to, że nie prowadzi ono do rozstrzygnięć sprzecznych z prawem.

Zmiana województwa a przedmiot referendum

Przedmiot referendum lokalnego w ogólny sposób został określony w konstytucji. Ustawa o referendum lokalnym precyzuje to zagadnienie. W art. 2 tej ustawy czytamy, że oprócz odwołania organów gminy oraz samoopodatkowania w referendum gminnym można głosować co do sposobu rozstrzygania sprawy dotyczącej tej wspólnoty, mieszczącej się w zakresie zadań i kompetencji organów gminy oraz w innych istotnych sprawach, dotyczących społecznych, gospodarczych lub kulturowych więzi łączących tę wspólnotę. Przynależność do określonego województwa nie mieści się w pierwszej ze wskazanych grup. Wynika to z tego, że kwestia zmiany województwa nie należny do zadań i kompetencji ani Prezydenta Miasta Elbląga ani Rady Miejskiej w Elblągu. Zgodnie z treścią 5a ustawy z dnia o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa to Rada Ministrów, w drodze rozporządzeń, dokonuje zmian granic województw.

A może zmiana województwa mieści się w innych istotnych sprawach, dotyczących społecznych, gospodarczych lub kulturowych więzi łączących tę wspólnotę? Tu też trzeba odpowiedzieć negatywnie. Zmiana województwa jest z całą pewnością istotną sprawą. Dotyczy też społecznych, gospodarczych lub kulturowych więzi. Więzi te muszą jednak łączyć tę wspólnotę. Zmiana przez Elbląg województwa warmińsko-mazurskiego na województwo pomorskie dotyczy nie tylko więzi łączących mieszkańców tego miasta. Tak naprawdę dotyczy więzi łączących wszystkich mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego jak i pomorskiego, ponieważ powoduje zmiany wpływające na te podmioty. Z uwagi, że ustawodawca przewidział oprócz referendum gminnego również referenda na pozostałych dwóch szczeblach jednostek samorządowych (powiaty i województwa) jeśli już miałoby zostać przeprowadzone referendum w sprawie zmiany województwa przez Elbląg to powinno być to referendum wojewódzkie przeprowadzone zarównani na Warmii i Mazurach jak i na Pomorzu.

Położenie Elbląga oraz sytuacje, w których można zmieniać granice województw

Z racjonalnego punktu widzenia organizacji referendum w Elblągu nie sprzyja nawet geografia. Miasto Elbląg nie graniczy bezpośrednio z województwem pomorskim. Z województwem ze stolicą w Gdańsku graniczy za to powiat elbląski. Z perspektywy prawnej te dwa podmioty są w pełni autonomiczne i niezależne od siebie. Co w przypadku gdyby mieszkańcy Miasta Elbląga chcieli przyłączenia do Pomorza a mieszkańcy powiatu elbląskiego pozostania w strukturach województwa warmińsko-mazurskiego? Czy Miasto Elbląg byłoby wtedy enklawą województwa pomorskiego wewnątrz Warmii i Mazur?

Pomijając przytoczone powyżej argumenty pozostaje jeszcze jedna kwestia. Zgodnie z treścią art. 5a ustawy o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa, Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, dokonuje zmian granic województw związanych z tworzeniem, łączeniem, dzieleniem lub znoszeniem powiatów. Aktualnie żadna z tych okoliczności nie występuje i trudno sobie wyobrazić aby w stosunku do Miasta Elbląga miała kiedykolwiek zastosowanie.

Co o zmianie województwa przez Elbląg mówi rząd

Na naszą prośbę w sprawie elbląskiego referendum wypowiedziało się Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. W stanowisku rzecznika prasowego MAiC Artura Koziołka potwierdzono wszystkie wątpliwości co do racjonalności przeprowadzenia tego referendum, na które wskazaliśmy. Jednocześnie rzecznik prasowy MAiC wskazał, że na dzień dzisiejszy w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji nie prowadzi się działań dotyczących generalnych korekt w zasadniczym podziale terytorialnym państwa.

Czy Elbląg jest „skazany” na województwo warmińsko-mazurskie?

Oczywiście, że nie. Problem polega na tym, że próbuje się osiągnąć cel za pomocą instrumentu, który tego nie gwarantuje. Najważniejszą w sprawie przynależności Elbląga do jednego z sąsiadujących województw jest kwestia przywołana na samym początku. W polskim systemie prawa przynależność gmin do województw została określona ustawą. Mając na uwadze, że w sytuacji Elbląga nie może mieć zastosowania przepis o zmianie granic województw przez Radę Ministrów, przyłączenie tego miasta do Pomorza zrealizowane może być jedynie przez zmianę ustawy o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa. Jeśli mieszkańcy Elbląga są zdeterminowani to powinni działać na rzecz nowelizacji przywołanej ustawy i włączenia swojego miasta (wraz z ościennymi gminami) do Pomorza. Po pierwsze powinni znaleźć podmiot, który może zainicjować proces legislacyjny. Zgodnie z obowiązującą konstytucją może to być grupa posłów, Senat, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Rada Ministrów lub grupa co najmniej 100.000 obywateli. Jeśli ten etap zostanie pomyślnie zakończony to wtedy do zaproponowanej zmiany trzeba będzie przekonać wystarczającą większość posłów i senatorów. W zasadzie mieszkańcy Elbląga, przykładem innych branż, które promują wprowadzenie określonych zmian w prawie, powinni lobbować za zmianą granic województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby taką rolę pełnili parlamentarzyści z tego miasta.

Co dalej?

Podsumowując wskazane okoliczności należy stwierdzić, że referendum lokalne nie jest instrumentem właściwym w sprawie zmiany województwa przez Elbląg. Wydaje się, że gdy inicjatorom referendum uda się zebrać wystarczającą liczbę podpisów wspierających inicjatywę to i tak Rada Miejska w Elblągu może podjąć uchwałę o odrzuceniu wniosku mieszkańców z uwagi na omówioną wcześniej przesłankę rozstrzygnięcia sprzecznego z prawem. Rada nie będzie też mogła zdecydować o ewentualnym przeprowadzeniu referendum jedynie w przedmiocie rozwiązania straży miejskiej. Zgodnie z ustawą referendalną organ stanowiący jest związany treścią wniosku o przeprowadzenie referendum i nie może wprowadzać do niego żadnych zmian. Rada Miejska oczywiście może również, nie zważając na poważne wątpliwości prawne, podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum. Wtedy analizowaną kwestią ostatecznie zająć się może sąd decydując o ważności referendum. Gdyby na tym etapie okazało się, że referendum jest nieważne miasto straciłoby znaczną kwotę pieniędzy związaną z organizacją głosowania.

Może się również zdarzyć tak, że Rada Miejska zgodzi się na referendum a żaden sąd nie będzie się zajmował sprawą. Co wtedy gdy referendum okaże się ważne i większość mieszkańców opowie się za zmianą województwa? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w ustawie referendalnej. Zgodnie z art. 65 tego aktu prawnego jeżeli referendum zakończy się wynikiem rozstrzygającym w sprawie poddanej pod referendum, właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego niezwłocznie podejmie czynności w celu jej realizacji. Co to oznacza? Otóż Prezydent Elbląga i Rada Miejska powinni podjąć działania zmierzające do zmiany granic województw. Jak to osiągną? I tu wracamy na początek. I tak będzie potrzebna zmiana ustawy o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa. Tym samym przeprowadzenie referendum z racji na znaczne koszty może się nie opłacać. Taniej przecież przystąpić do lobbowania na rzecz zmian w przepisach prawa, wcześniej poznając stanowisko mieszkańców Elbląga jak również gmin ościennych np. w drodze konsultacji społecznych.

Życie może przynieść jeszcze inne rozwiązania, które spowodują, że przedstawione wątpliwości nie będą analizowane. Po pierwsze inicjatorowi może się nie udać zebrać wystarczającej liczby podpisów gwarantującej przekazanie wniosku w sprawie przeprowadzenia referendum Radzie Miejskiej. Po drugie nawet gdy referendum się odbędzie może nie być ważne z powodu niskiej frekwencji (poniżej 30%). I po trzecie nawet jeżeli referendum będzie ważne mieszkańcy mogą się wypowiedzieć za pozostaniem Elbląga w strukturach województwa warmińsko-mazurskiego.

 


Tomasz Zakrzewski
referendumlokalne.pl

Oceń tekst:

Ocen: 25

%80.0 %20.0


Komentarze do artykułu (21)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +30
    ~ urnochód
    Piątek, 22.08

    No i po karierze Falkiewicza i Wilka?! Trzeba znać prawo , a nie grać na emocjach wyborców! Drugi raz taki numer nie przejdzie bo ludzie nie dadzą się wkręcić w chore scenariusze garstki wywrotowców i nieudaczników politycznych.

  2. 2
    +32
    ~ Abw
    Piątek, 22.08

    " Obywatelski Elbląg" to satelicki komitet Wilka i Pisu mający odbierać głosy EKO i KNP, żeby nie weszły do rady. Na pewno celowo tak skonstruowali ten wniosek, aby się polansować na referendum, ale żeby było ono bezprawne i nie zaszkodziło Wilkowi i SM.

  3. 3
    +30
    ~ powiec
    Piątek, 22.08

    Przepraszam tzn. że Falkiewicz i Wilk nie znają prawa czy też po prostu chcieli oszukać elblążan i pod pretekstem referendum zrobić sobie kampanię wyborczą?

  4. 4
    +12
    ~ jeszcze_tu
    Piątek, 22.08

    Stanie gościu na mównicy i nawija : referendum za przyjęciem teraz może konsultacje, to znowu może Straż Miejska a może nie a może kopać czy nie kopać. Ludzie lecą do urn bo odkryli bohatera. Dajcie spokój tym tematom bo mnie mdli jak o nich pomyślę. Zróbcie coś by te miasto ocalało. Jak można głosować na ludzi którzy obniżają czynsze, bilety, podatki nie przedstawiając żadnej propozycji skąd na to wszystko wziąć pieniądze? A potem to nie moja wina, to poprzednicy. To nie poprzednicy wygłaszają populistyczne hasła, to nie poprzednicy obniżają opłaty, to nie poprzednicy mają mieć pomysł na rozwój.

  5. 5
    +13
    ~ BEZ ŚCIEM proszę
    Piątek, 22.08

    Jestem podobnego zdania, że mozna lobbować o korektę Ustawy o podziale administracyjno-terytorialnym kraju z korzyścią dla Elbląga. Tak jak po wojnie stworzono 17te województwo koszalińskie, tak i teraz jest potrzeba utworzenia środkowopomorskiego dla ziem: koszalińskiej i słupskiej. A wtedy mozna pomysleć o przyłączeniu powiatów nadzalewowych, związanych z gospodarką morską do Pomorza. W takiej opcji mozliwe jest (teoretycznie) województwo Pomorskie gdańsko-elbląskie na wzór kujawsko-pomorskiego lub Lubuskiego. Ale takie rzeczy trzeba robić umiejętnie i cierpliwie. Potrzebni sa też do tego zdeterminowani ludzie, a nie tacy jak np. Witold G-Dz., który sprzedał Elbląg aby zostać baronem SLD w warmiińsko-mazurskim (czytaj: olsztyńskim), a Olsztyn i tak go wystawił

  6. 6
    --5
    ~ Elbląg do Pomorza
    Piątek, 22.08

    Rząd RP złamał i nadal łamie prawo.Poprzednie referendum było ważne prawie wszyscy Elblążanie powiedzieli NIE z olsztynem i co nadal nie ma zmiany województwa.Obecnie chcemy ponownego referendum to kłody pod nogi ,wymówki.KRÓTKO -PRECZ Z olsztynem i bagnami!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nie będzie konsensusu UTWORZYC tak jak kiedyś było z Gdańskiem -WOLE MIASTO ELBLĄG - przynależne do Pomorza.

  7. 7
    +14
    ~ wiza
    Piątek, 22.08

    PiS i jego "satelity" uważają, że referenda to wymarzony i jedyny atut w zdobywaniu władzy. Ale już ten "zabieg" w Elblagu nie ma szans, tym bardziej, iż jest nie konstytucyjny.

  8. 8
    --14
    ~ Jan Ka
    Piątek, 22.08

    No to się autor pomądrzył. A i temat wiecznie żywy.

  9. 9
    --12
    ~ Olo
    Piątek, 22.08

    A może coś więcej o autorze, bo to tekst w stylu nie bo nie.

  10. 10
    +14
    ~ jawor
    Piątek, 22.08

    W końcu merytoryczny artykuł. Może prezydent poczyta to się czegoś nauczy. Lepiej późno niż wcale

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.19646692276