Środa, 25.12.2024, Imieniny: Boze Narodzenie - Eugenia, Piotr
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii POLITYKA

Radni chcą obniżenia stawek za wywóz śmieci

26.08.2013, 11:39:31 Rozmiar tekstu: A A A
Radni chcą obniżenia stawek za wywóz śmieci
fot. archiwum redakcji

Sławomir Malinowski, Adam Basiukiewicz i Marek Burkhardt skierowali do Rady Miasta czwarty już w tej kadencji projekt uchwały. Po projektach dotyczących terminu opłat za wywóz śmieci, obniżenia stawek za ich wywóz oraz regulaminu wywozu śmieci, tym razem dotyczy zaktualizowania Lokalnego Programu Rewitalizacji Elbląga na lata 2014-2020.

To ważna dla przyszłości naszego miasta sprawa – podkreśla Sławomir Malinowski - Dotychczas obowiązujący Program Rewitalizacji Elbląga na lata 2007-2013 wymaga pilnej aktualizacji. Związane jest to z nowym rozdaniem środków z funduszy europejskich,  przyznane Polsce na lata 2014-2020. Aktualizacja tego programu otworzy miastu, a także potencjalnym beneficjentom odpowiedzialnym za poprawę standardu zamieszkiwania możliwości ubiegania  się o środki z funduszy europejskich będące bezzwrotnym źródłem finansowania podejmowanych przez nich działań. Mogą one dotyczyć m.in. rewitalizacji zasobów, wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań m.in. w pozyskiwaniu energii odnawialnej i racjonalizacji zużycia energii konwencjonalnej, informatyzacji, poprawy estetyki osiedli chociażby poprzez modernizacje/remonty dróg i chodników wewnętrznych, odbudowę terenów zielonych, budowę nowych placów zabaw.

Jako zadanie priorytetowe do rewitalizacji winny być wskazane szczególnie tereny i obszary w otoczeniu budynków mieszkaniowych w tym m.in. Wspólnot Mieszkaniowych. Obszary te położone są głównie na terenach będących w zarządzie Miasta. W aktualizowanym Programie mogą zostać zrealizowane w pełnym zakresie oczekiwania mieszkańców wspólnot mieszkaniowych w zakresie zagospodarowania otoczenia budynków, przy stosunkowo niskim udziale finansowym. Aktualna kondycja finansowa Wspólnot ze względu na prowadzenie działań remontowych (docieplenia ścian budynków, remonty dachów, wymiana stolarki) w oparciu o kredyty nie pozwala na dalsze wzmożenie i podejmowanie tego typu działań rewitalizacyjnych przez zarządców nieruchomości i zarządy spółdzielni.

Podstawowym dokumentem  do aplikowania  środków unijnych jest wpisywanie się z projektami w Lokalny Program Rewitalizacji Elbląga. Oznacza to, że wsparcie dla mieszkańców Wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych, zasobów komunalnych może zostać jedynie udzielone w ramach programów operacyjnych dla danego Miasta.

Przygotowanie się do przyjęcia nowego Programu rewitalizacji na lata 2014-2020 – dodaje Sławomir Malinowski - winno odbyć się po debatach z przedstawicielami świata nauki, organizacji pozarządowych i środowisk branżowych, jak również projekt programu winien zostać skonsultowany z mieszkańcami Elbląga. Zasadnym jest również podjęcie szerokich działań promocyjnych i szkoleniowych z udziałem przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie dla potencjalnych beneficjentów z różnych środowisk z terenu Elbląga, gdyż ostatecznie reguły konkursowe zasady finansowania projektów określane są przez tą Instytucję.

Dla uchwalenia zaktualizowanego Lokalnego Programu Rewitalizacji Elbląga wymagane jest uchwalenie Strategii Miasta Elbląga na lata kolejne, w oparciu uchwaloną Strategią województwa oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia, Mazury na lata 2014-2020.

 


informacja nadesłana

Oceń tekst:

Ocen: 6

%83.3 %16.7


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +1
    ~ Marudy pytajne !
    Poniedziałek, 26.08

    Mocno Kabaretowe są wnioski tychże Panów. Już ten pierwszy / z naiwnymi pytaniami w sprawie Basenu/ był ,mówiąc oględnie , anachroniczny.

  2. 2
    --1
    ~ AborygenMiejscowy AM
    Poniedziałek, 26.08

    Panowie radni - litości i odrobinę wiedzy. Ja wiem, że nie każdy ją we wszystkich dziedzinach posiada ale czas by ku temu aby skorzystać z wiedzy fachowców. Elbląg potrzebuje uregulowania stosunków prawnych i własnościowych zasobu komunalnego jak i rozsądnego i urbanistycznego gospodarowania tym mieniem. Znakomita większość terenów (90%)wokół budynków mieszkalnych należących do wspólnot mieszkaniowych jest własnością miasta i tu tkwi podstawowy problem braku pola manewru w jakiejkolwiek logistyce. Wiele lat temu zadecydowano, że budynki mieszkalne maja być wydzielane po obrysie co jest totalną bzdurą i zaprzeczeniem prawa zarówno budowlanego jak i prawa władania nieruchomością budowlaną.

  3. 3
    +4
    ~ nie kabareciarz
    Poniedziałek, 26.08

    no, powinni nic nie robić. Byłoby najlepiej. A pytań koleś nie zadają. Naucz si ę czytać ze zrozumieniem. I szanuj takich facetów, którym się jeszcze coś chce. Nie kumasz bazy, to się nie odzywaj.

  4. 4
    +1
    ~ luka
    Poniedziałek, 26.08

    do Aborygena. Masz rację, ale czy doczytałeś, że tak w łaśnie jest w tekście:ako zadanie priorytetowe do rewitalizacji winny być wskazane szczególnie tereny i obszary w otoczeniu budynków mieszkaniowych w tym m.in. Wspólnot Mieszkaniowych. Obszary te położone są głównie na terenach będących w zarządzie Miasta." Koniec cytatu. Więc o co kaman? Może trochę wolniej z tą krytyką.

  5. 5
    --1
    ~ muszkieter
    Poniedziałek, 26.08

    Aborygen, Aborygen, lepiej stuknij się w czółko zanim zaczniesz pieprzyć głupoty. Najpierw piszesz ze faceci nie wiedzą o obrysie wokół budynków Wspólnot Mieszkaniowych, a w tekście stoi to jak byk. Poza tym nie zrozumiałeś o co chodzi. A chodzi o to by beneficjentów pieniędzy unijnych było więcej niż tylko miasto. W tym spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty, które także mając pieniadze mogłyby zając się upiększeniem swego otoczenia. Więc litości kolego, zanim zaczniesz wypisywać co ci ślina na język przyniesie. Wcześniej pomyśł. No kompromitacja Aborygen, kompromitacja...

  6. 6
    0
    ~ rodzice pytają
    Poniedziałek, 26.08

    Radni zajmujcie się tym by wszystkie dzieci kończące szkołę musiały umieć pływać a nie duperelami się zajmujecie.PORA by na musa zmuszać do pływania ,sportu jest rok 2013 i dosyc tragedii z tonącymi dziećmi.KIEDY budowa drugiej krytej pływalni.Co z kąpieliskiem i aquaparkiem cisza w tym temacie.

  7. 7
    0
    ~ AborygenMiejscowy
    Poniedziałek, 26.08

    Do tych czytających miedzy wierszami. Byk to może i stoi, przede wszystkim w dotychczasowej działalności miasta po stronie majątku komunalnego i gospodarowania nim przez lata. Co do sprawy - nadal widzę jedynie infantylne podejście do tematu. A gdzie urbaniści, planiści, geodeci i inżynierowie - zabrakło ich w otoczeniu radnych. Zaklinacie towarzysze nadal rzeczywistość popełniając kardynalne błędy. Real sam mówi za siebie - nie trzeba być mędrcem, wystarczy być tylko pilnym obserwatorem tego kabaretu.

  8. 8
    +2
    ~ wiewiora
    Poniedziałek, 26.08

    Czytam i czytam przecierając oczy ze zdumienia. Najpierw jakiś podpisujący się marudy pytajne nie wie co to są pytania i dywaguje (patrz słownik wyrazów obcych) o rzeczach o których nie ma zielonego pojęcia, a potem drugi aborygenem się nazywający pluje żółcią bo nie nauczył się czytać ze zrozumieniem. Gdy mu inni wytykają błędy i głupotę idzie w zaparte. To na tym ma polegać komentowanie? Mówi o jakimś realu, chyba swoim, po prochach. Biedny ten Elbląg mając taką internetową inteligencję. A ty aborygen zmień lepiej nicka bo obrażasz rdzennych mieszkańców Australii. Wyszedłbyś na mężczyznę gdybyś potrafił przyznać się do błędu. Każdemu one się zdarzają, ale tobie nie. I dlatego wyszedłeś na troki od kalesonów. Szkoda z tobą gadac.

  9. 9
    +2
    ~ ola
    Poniedziałek, 26.08

    Dla mnie ta podwyzka za smieci jest okropna - czynsz mi wzrosl o okolo 50 zlotych :(

  10. 10
    --1
    ~ AborygenMiejscowy
    Poniedziałek, 26.08

    Szanowna pani w zagadnieniach o których mowa siedzę parę dziesiątków lat i nie widzę żadne uchybienia po stronie swego wywodu, który jest zgodny z prawdą, czego nie można powiedzieć o tych, którzy nic na temat nie powiedzieli lub napisali a wciskają mi dziecko w brzuch. Totalny bajzel w gospodarce przestrzennej i urbanistyce doprowadził to miasto do kompletnej degrengolady. Gadać paniusi nie musisz - fakty i spostrzeżenia same mówią za siebie. Bulba....

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2960638999939