Czwartek, 2.05.2024, Imieniny: Anatol, Zygmunt, Anastazy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Zamiast ogródka archeologicznego - interaktywny plac z fontanną

26.07.2013, 09:21:06 Rozmiar tekstu: A A A
Zamiast ogródka archeologicznego - interaktywny plac z fontanną
fot. Monika Skowrońska

W lutym br., dzięki oszczędnościom poprzetargowym w konkursie na rewitalizację miejskich zabytków, Elbląg otrzymał unijne wsparcie w wysokości ponad 3,7 mln zł, które w całości wykorzystane zostanie na poprawę estetyki placu przed Katedrą p.w. Św. Mikołaja w obrębie ulic Mostowej, Wodnej i Rybackiej. Dzięki rewitalizacji nastąpi także udostępnienie dolnego poziomu tarasu hełmu wieńczącego wieżę katedry oraz wykonane prac remontowych elewacji wieży.

Trzy lata temu, w trakcie rozpoczynającego się zadania inwestycyjnego, jakim było „Zagospodarowanie terenu pomiędzy ul. Rybacką, Mostową i Wodną z elementami ogrodu archeologicznego na Starym Mieście w Elblągu”, Magistrat zadecydował, że w tym miejscu powstanie właśnie mini ogród archeologiczny z trwałą odkrywką fundamentów jednej z kamienic. Jednak od dłuższego czasu wiadomo, że ogródek - z chronioną szklanym dachem odkrywką archeologiczną kamienicy – w tym miejscu nie powstanie, a ograniczony kamiennymi słupkami i klinkierowym murkiem, pusty plac z kostki brukowej funkcjonuje w takim kształcie do dziś.

Jednak w związku z unijnym dofinansowaniem, które Elbląg otrzymał na rewitalizację wieży Katedry św. Mikołaja i placu przed kościołem zasadne staje się pytanie, co powstanie w tym miejscu. I czy na placu pozostanie także "ogródek archeologiczny"? - Projekt rewitalizacji zawiera zagospodarowaniu placu publicznego przed Katedrą p.w. Św. Mikołaja w Elblągu w obrębie ulic Mostowa - Wodna - Rybacka, udostępnieniu dolnego poziomu tarasu hełmu wieńczącego wieżę katedry jako punktu widokowego oraz wykonanie prac konserwatorsko-remontowych zewnętrznych elewacji wieży Katedry - wymienia Monika Borzdyńska, kierująca pracami Biura Prasowego UM w Elblągu.

Zamiast ogródka - interaktywny plac


Nieco inny zakres robót przedstawia się jednak w odniesieniu do prac na placu przed katedrą - Nastąpi więc wykonanie nawierzchni placu, wraz z dokończeniem już wykonanego fragmentu, a także przyłączy: wody i kanalizacji sanitarnej - mówi Monika Borzdyńska. - Na placu stanie również fontanna posadzkowa a dodatkowo przewiduje się również wykonanie forum rekreacyjno-edukacyjnego.

Ta ma być przestrzenią skierowaną do dzieci i młodzieży, stanowiąca integralną część placu publicznego, zachęcającą do wspólnej zabawy, także edukacyjnej - Funkcjonowanie fontanny przewiduje się w sezonie wiosenno-letnim, od maja do września - mówi Monika Borzdyńska. - Ponadto w obrębie placu planuje się także wykonanie tablicy interaktywnej, wyposażonej w minimum pięć programów tematycznych, opracowanych w uzgodnieniu z Inwestorem i podłączonej do Miejskiej Sieci Szerokopasmowej oraz monitoringu, który zostanie umieszczony na wieży Katedry, przy wykorzystaniu nowej instalacji teleinformatycznej, czyli światłowodu, także włączonej do Miejskiej Sieci Szerokopasmowej - wymienia.

Plac publiczny, który powstanie w ramach powyższej inwestycji posiadać będzie powierzchnię 4880.64 m2, z czego jeszcze do wykonania pozostało 2682.57 m2, bowiem przed katedrą zrealizowano nawierzchnię utwardzoną o powierzchni 2198.07 m2.

Jeszcze na początku roku, po uzyskaniu dofinansowania na zadanie, Magistrat planował ogłosić konkurs, np. dla młodych projektantów, na zagospodarowanie placu. O tym jednak miały w ostateczności zadecydować nowe władze Elbląga. Dziś wiemy, że takowego nie będzie - Miasto zrezygnowało z konkursu - mówi Monika Borzdyńska. - Potencjalny oferent będzie musiał przedstawić dwie koncepcje zagospodarowania placu i na tej podstawie miasto dokona wyboru.

Wieża katedry będzie udostępniona zwiedzającym

Projekt, oprócz zagospodarowania placu, zawiera także remont punktu widokowego Katedry św. Mikołaja - Wykonana zostanie tu naprawa schodów betonowych i stalowych wieży, oczyszczenie cegieł i spoin ścian wewnętrznych wieży, naprawa tynków i malowanie ścian wewnętrznych wieży, wykonanie balustrad i pochwytów uzupełniających, wykonanie zabezpieczeń ochronnych istniejących urządzeń i schodów - wymienia Monika Borzdyńska. - Ponadto pojawi się nowe oświetlenie podstawowe i awaryjne, wykona się także remont instalacji odwadniającej zadaszenie wieży, montaż czterech lunet i tablic informacyjnych na tarasie widokowym.

Prace czekają także wieżę katedry - Zostaną wykonane badania i ekspertyzy elewacji wieży, a także wzmocnienie strukturalne jej elewacji - tłumaczy rzeczniczka Jerzego Wilka. - Szczeliny w ścianach wieży zostaną usunięte, a cegły oczyszczone. Przeprowadzi się również dezynfekcję murów, uzupełnienie ubytków cegieł, konserwacja tynków, cokołów, gzymsów i elementów metalowych wieży.

Końcowym etapem rewitalizacji będzie już tylko wykonanie dokumentacji opisowej i fotograficznej przeprowadzonych prac.

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 8

%100.0 %0.0


Galeria / ogródek archeologiczny przed Katedrą św. Mikołaja ( zdjęć 16 )
Dodano: 2013-07-26 | fot. Monika Skowrońska
0

Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +7
    ~ Elblążanka
    Piątek, 26.07

    Jestem jak najbardziej za! W Elbągu nie ma jeszcze fontanny interaktywnej

  2. 2
    --5
    ~ Janos
    Piątek, 26.07

    I tak ciekawą inicjatywę diabli wzięli.

  3. 3
    +6
    ~ Dzikus
    Piątek, 26.07

    W końcu coś się dzieje.Fontanna, nabrzeże, wieża widokowa - może to przyciągnie więcej turystów i mieszkańcy będą mieli kolejne ciekawe miejsce do wspólnych spacerów i odpoczynku.

  4. 4
    +1
    ~ słob
    Piątek, 26.07

    interaktywny plac? a dlaczego nie "mobilno-aktywno-interaktywny mega plac"? nazwa zdecydowanie bardziej krzykliwa i wskazująca na potencjał intelektualny autora koncepcji zagospodarowania tego nazwyczajniejszego w świecie PLACU

  5. 5
    +7
    ~ Oddaj fontanne i elekroniczny zegar dworcowy
    Piątek, 26.07

    A gdzie sie podziała,kto z urzedasów ukradł i u kogo w ogrodzie stoi...fontanna,która miała stac na Placu Dworcowym? Czy pan prezydent ma takie informacje?

  6. 6
    +3
    ~ Gow
    Piątek, 26.07

    Tam powinien być jakiś parking lub wyznaczone dodatkowe miejsca parkingowe. Wiem, że na starówkę powinno się przychodzić pieszo, ale proszę to powiedzieć wierzącym przyjeżdżającym co niedziele i święta, rozjeżdżającym trawę na tym placu oraz parkującym również w niedozwolonych miejscach. Straż miejska oraz policja jakoś wtedy nie raczy interweniować i wlepiać im mandaty (co innego w dni powszednie) mimo zgłaszania tego faktu. Kaczyński i TVP również wczoraj łamali prawo parkując na chodniku i nic. Co to za święte krowy!

  7. 7
    +3
    ~ obcy
    Piątek, 26.07

    Gdzie jest wtedy policja??? Aż się prosi o wystawienie mandaty za zniszczenie trawnika i parkowanie w niedozwolonym miejscu !!!!! Tańszym kosztem byłoby zrobienie ogrodzenia niż parkingu dla niedzielnych kierowców !!!!!

  8. 8
    +4
    ~ yacholex
    Piątek, 26.07

    Szkoda, że tylko dolny taras, chociaż to i tak 68 m. Przy dobrej pogodzie widać Malbork, Mierzeję. Podobno z górnego tarasu (80 m) można dostrzec most w Tczewie i Zatokę Gdańską. Miałem okazje być na górnym poziomie, ale w nocy. Po światłach można było dostrzec latarnię morską, wydawała się tak blisko a to przecież ok. 25 km.

  9. 9
    +5
    ~ Boom
    Piątek, 26.07

    Chyba komus znowu odyebauo. Czy wybudowanie kamienic jest poza zasiegiem umyslowym?

  10. 10
    +1
    ~ załamany całkowicie
    Piątek, 26.07

    znowu chca niszcyzć owoce pracy pana prezydenta Sloniny, ten park to jego chyba autorski projekt, na całym świecie nie ma takiego drugiego parku, jego nowatorstwo można porównywać co najwyżej z kontrapasem prowadzącym rowerzystów wprost pod koła samochodów , nalezy chronić takie cudeńka bo sa to owoce ludzkiego intelektu, sa znamiek czasu i mówią bardzo dużo o ludziach zamieszkujących miasto, jego władzach, nie wolno niszczyć tego dorobku, ten park, kontrapas i Modrzewina muszą zostać objete nadzorem konserwatorskim

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.93285703659058