Spore zmiany czekają kierowców i pieszych po zakończeniu przebudowy ulicy Grota Roweckiego. Oprócz budowy nowych odcinków ulic i małego ronda oraz nowej trakcji tramwajowej, już wiadomo, m.in. że znacząco skurczy się powierzchnia Placu Konstytucji, pod którym według planów powstać ma parking podziemny. Niewykluczone także, że konieczne będzie przesunięcie Pomnika Odrodzenia.
Dziś na konferencji prasowej Prezydenta Elbląga w szczegółach zaprezentowany został cały projekt przebudowy ul. Grota Roweckiego. Jego wykonawcą jest elbląska firma „Prowed usługi projektowe”.
Inwestycja polega na budowie ronda, które połączy ulice Nitschmanna, Grobla Św. Jerzego i 3 Maja, a także przebudowie skrzyżowań ul. Grota Roweckiego – Traugutta i Traugutta - Kosynierów Gdyńskich. Zmodernizowane mają być chodniki, ścieżki rowerowe oraz przystanki tramwajowe i autobusowe. Koszt inwestycji szacuje się na 19 mln złotych, z czego 13 mln zł pochodzić będzie z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007 - 2013.
Założenia projektu omawiał na konferencji inż. Wiesław Siemiątkowski z Prowedu. Jedną z najważniejszych zmian będzie budowa małego czterowylotowego ronda (nieco mniejszego niż te znajdujące się przy ul. Nowowiejskiej/Górnośląskiej) w miejscu gdzie obecnie rozwidlają się tory tramwajowe przy Placu Konstytucji. Rondo połączy ul. Nitschmanna z nowo planowanymi drogami: od strony Sądu Okręgowego, od strony dawnego kina Syrena oraz ulicy biegnącej do skrzyżowania ulic Grota Roweckiego – Traugutta. Dzięki temu ul. Nitschmanna zyska bezpośrednie połączenie z ulicą Grota Roweckiego.
Po przebudowie trakcja tramwajowa prowadzić będzie z ul. 3 maja do nowego ronda, gdzie rozwidlać się będzie w dwu kierunkach: w stronę ul. 1 maja oraz w stronę ul. Grota Roweckiego. Na ul. Grota Roweckiego dojdzie do kolejnego rozwidlenia trakcji, która skieruje się w stronę ul. 12 lutego i Grobla Św. Jerzego.
- Tory tramwajowe znikną z kolei z odcinka prowadzącego tuż przy dawnym kinie Syrena. W tym miejscu powstanie uliczka bez przejazdu, na której planowana jest budowa nowych miejsc parkingowych – mówi inż. Wiesław Siemiątkowski.
Zaparkować samochód będzie można również przy Sądzie Okręgowym oraz na parkingu podziemnym na 400 miejsc, który ma powstać pod powierzchnią obecnego Placu Konstytucji. Parking miałby mieć 2 poziomy i łączyłby się tunelami z budynkiem galerii handlowej oraz przyszłym parkingiem podziemnym przy budynku sądu. Budowę dodatkowych miejsc parkingowych planuje się również tuż przy Szkole Muzycznej.
Obecny Plac Konstytucji zostanie przecięty przez wspomniany już łącznik ul. Nitschmanna z Grota Roweckiego. Przez to znacząco zmniejszy się powierzchnia Placu.
- Możliwe jest również nieznaczne przesunięcie Pomniku Odrodzenia, który nieco koiduje z zaprojektowaną drogą – mówi inż. Wiesław Siemiątkowski.
W ramach inwestycji przewidziano też przebudowę skrzyżowania ulic Gen. Grota Roweckiego - R. Traugutta z trójwylotowego na czterowylotowe oraz przebudowę skrzyżowania Traugutta - Kosynierów Gdyńskich.
- Na skrzyżowaniu ulic Grota Roweckiego - Traugutta zbudowana zostanie sygnalizacja świetlna, która ma poprawić bezpieczeństwo zwłaszcza idących i wracających ze szkoły muzycznej uczniów – informuje Wiesław Siemiątkowski. - Po przebudowie na ul. Kosynierów Gdyńskich wprowadzony zostanie ruch dwukierunkowy. Ze skrzyżowania tej ulicy z ul. Traugutta zniknie także narożny budynek mieszkalny, który miasto zamierza rozebrać.
Miasto jest w trakcie przygotowania przetargu na wykonawcę tej inwestycji. Ma on zostać ogłoszony już na początku marca. Jeśli procedura przebiegnie przez problemów, to drogowcy rozpoczną pierwsze prace jeszcze na wiosnę.
Zarząd Dróg Urzędu Miejskiego uspokaja, że inwestycja nie będzie się wiązała z wielkimi utrudnieniami.
- Dopiero na rok 2010 planowana jest przebudowa torowiska. Wówczas przewidziane jest zamknięcie ruchu dla tramwajów w kierunku pętli na Saperów i Druskiej – mówi Krystyna Dziurdź, naczelnik Zarząd Dróg UM.
Prace w tym roku prowadzone będą głównie przy skrzyżowaniu ul. Traugutta - Kosynierów Gdyńskich i Traugutta - Grota Roweckiego. Cała inwestycja ma się zakończyć do końca listopada 2010 r.
Projekty przebudowy ul. Grota Roweckiego można obejrzeć w artykule "Wiosną ruszą prace przy budowie kolejnego ronda".
Widok od strony ul. 3 Maja
a kryzys juz za rogiem!!!!!!!!
Fajnie teraz niech Redakcja się dowie kto i kiedy ma wybudowac ten parking podziemny pod Placem Konstytucji? Skoro ma byc on połaczony podziemnym tunelem z przyszłym podziemnym parkingiem koło Sądu + tunelem z planowaną Galeria Handlową to te inwestycje powinny byc zsynchronizowane poniewaz te tunele będa przebiegac pod ulicami!;)
a gdzie ta galeria handlowa ma byc kolo dawnego kina syrena?
Czy ta inwestycja jest tez zwizana z przebudowa ulicy 12 Lutego??
Fajnie tylko szkoda tych wszystkich drzew ogladalem program na discovery o firmie co przesadza całe takie wielkie drzewa fajnie jakby u nas to wykorzystano ale pewnie jak to w Polsce bywa najłatwiej bedzie je wyciąć i po sprawie
ziomal ma racje ze powinny byc zsynchronizowane tylko pytanie zasadnicze dlaczego jszcze nic nie trabia w naszych mediach o tej galerii i nadal nie wiadomo kto bedzie inwestorem.
Od dawna mówiło się że obok kina syrena ma stanąć galeria handlowa :). A parking podziemny powstaje właśnie z myślą o parkingu dla klientów galerii. Nie magę się doczekać aż w końcu zbudują nam jakąś galerię handlową
Mowic to mowia juz od 10 lat ale zeby podali do publicznej wiadomosci kto bedsie inwestorem tej galerii i kiedy chce zaczac budowe tak jak jest przypadku galerii na Nowowiejskiej gdzie znamy inwestora i przypiszczalny termin rozpoczecia prac czyli na Marzec tego roku
W kontekście tej wyjątkowo ważnej przebudowy w centrum miasta, my mieszkańcy zaklętego Zatorza , wspólnie z radnymi naszego okregu /mamy nadzieje, że poprą nasz wniosek / blagamy o litość i przepraszamy, że żyjemy, ale do normalnego życia potrzebujemy normalnego dostępu do naszych mieszkań. Obiecał nam prezydent miasta / tak słyszeliśmy / ,że w krótkim czasie zbuduje się wiadukt nad torami lub tunel pod torami kolejowymi w ulicy Malborskiej. Jeżeli o nas wladza już zapomniała, to grzecznie sie przypominamy. Mamy również nadzieję, że Zatorza postulaty wesprą urzędnicy z dzielnicy.
Pomnik Odrodzenia. Jakiego? Kogo? Kto się "odrodził", a kto sczezł? Ten Pomnik "odrodzenia" - wybudowany za szczytowej potęgi E. Gierka - 1975 - należy przy tej okazji po prostu skierować do Kozłówki (skansen pomników PRL-u, gdzie m.in. jest kilkunastu "leninów"), albo przetopić na złom!