Ratownik wodny to praca, w której kluczowe są nie tylko konkretna wiedza, sprawność fizyczna, czy znajomość technik pływackich. Równie ważny jest także odpowiedni sprzęt, od którego w wielu sytuacjach może zależeć zdrowie oraz życie ludzi. Jakie wyzwania stoją przed ratownikami na pływalniach oraz kąpieliskach i co pozwala im na efektywne wykonywanie ich pracy?
Pływalnie a kąpieliska.
Choć dla wielu osób terminy te mogą wydawać się synonimami, w rzeczywistości odnoszą się do dwóch różnych miejsc. Określenie „pływalnia” oznacza obiekty kryte lub odkryte, z wodą przepływową, o trwałym brzegu i dnie, dodatkowo wyposażone w udogodnienia takie jak urządzenia sanitarne, szatnie oraz natryski. Kąpieliskami z kolei nazywamy wyznaczone uchwałą rady gminy, wydzielone i oznakowane fragmenty wód powierzchniowych, jednocześnie nie stanowiące basenów pływackich i uzdrowiskowych. Kąpieliska nie mogą być zbiornikami sztucznymi ani podlegać oczyszczaniu i być wykorzystywane do celów terapeutycznych.
Jednakże, bez względu na rodzaj obszaru wodnego, użytkownicy zarówno pływalni, jak i kąpielisk narażeni są na szereg niebezpieczeństw. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wypadku, korzystając z pływalni i kąpielisk, należy zapoznać się z panującymi na nim zasadami i stosować się do nich oraz brać pod uwagę swoje umiejętności pływackie, a w przypadku przestrzeni otwartej – również panujące warunki atmosferyczne. W zachowaniu bezpieczeństwa pomaga także obecny przy basenie lub kąpielisku ratownik.
Kto może zostać ratownikiem?
Według panujących przepisów, ratownikiem wodnym może zostać osoba, która posiada wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa (tytuł ratownika uzyskany po ukończeniu odpowiednich kursów) i technik pływackich, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i zatrudniona lub pełniąca służbę w Państwowym Ratownictwie Medycznym lub związanych z nim jednostkami. Jej stan zdrowia musi pozwalać jej na udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Ważne są także posiadanie niezbędnego do wykonywania ratownictwa wodnego sprzętu specjalistycznego, a także środków transportu oraz łączności.
Wyposażenie ratowników wodnych.
Wśród podstawowego wyposażenia obecnego na obszarach wodnych znajdują się sprzęty ułatwiające organizację, sygnalizację oraz odpowiednie oznakowanie kąpieliska, czyli między innymi:
- wieża ratownicza w odpowiednim rozmiarze – mała basenowo-kąpieliskowa oraz duża plażowo-kąpieliskowa,
- flagi sygnalizacyjne (o wymiarach 100x70cm) czerwona i biała, służące do informowania o możliwości korzystania z kąpieliska lub o jej braku
- flaga i banderka WOPR
Oprócz tego wyposażenie obejmować powinno sprzęt medyczny, leki oraz artykuły sanitarne, które składają się na zestaw ratownictwa medycznego WOPR R1 i dla ułatwienia dostępności umieszczane są w specjalnej, łatwej do przeniesienia torbie. Musi być ona odpowiednio oznakowana, dostosowana do transportu w ręku, na ramieniu i na plecach oraz posiadać niezależne przegrody na elementy zestawu. Przykładowe zasobniki medyczne dla ratowników znajdą Państwo TUTAJ.
Co wchodzi w skład wyposażenia torby WOPR R1?
Bez względu na to, czy mamy do czynienia z pływalnią, czy kąpieliskiem, zestaw ratownictwa wodnego, który znajdziemy w torbie R1 WOPR pozostaje niezmieniony. Pozwala on na podjęcie skutecznej akcji ratowniczej i obejmuje trzy główne kategorie:
1. Leki
2. Środki opatrunkowe
3. Sprzęt do resuscytacji krążeniowo-oddechowej
W pierwszej z kategorii znajdziemy środki przeznaczone do dezynfekcji (w tym m.in. do dezynfekcji rąk), a także spray na oparzenia. Z kolei środki opatrunkowe składające się na wyposażenie torby R1 WOPR to przede wszystkim zestaw opatrunków gazowych oraz opaski elastyczne i dziane w różnych rozmiarach. Pozostały asortyment jaki można znaleźć w torbie to:
- Siatki opatrunkowe
- Opatrunki hydrożelowe schładzające (2 sztuki)
- Przylepiec i plaster z opatrunkiem
- Chusta trójkątna (2 sztuki)
- Opatrunek na głowę (3 sztuki)
- Szyny usztywniające w różnych rozmiarach
- Kołnierz ortopedyczny dla dzieci oraz dla dorosłych
- Koc termiczny (2 sztuki)
- Środki ochrony indywidualnej – maseczki ochronne (6 sztuk) oraz rękawiczki jednorazowe (12 sztuk)
- Nożyczki zakrzywione
- Worek czerwony na odpady medyczne (2 sztuki)
- Nosze ratunkowe
Jeśli chodzi zaś o sprzęt do RKO, jest on wykorzystywany do zabezpieczenia lub przywrócenia drożności dróg oddechowych, a także do tlenoterapii. W składzie znajdziemy:
- Ssak ręczny umożliwiający odsysanie wydzielin z jamy ustnej
- Maseczka do sztucznego oddychania
- Rurki ustno-gardłowe dostosowane do dzieci oraz dorosłych
- Maski twarzowe oraz tlenowe dla dzieci i dorosłych
- Worek samorozprężalny do resuscytacji
- Rezerwuar i reduktor tlenowy
- Butla tlenowa
- Wąsy tlenowe
Zestaw WOPR R1 może okazać się szczególnie ważny w przypadku udzielania pomocy osobom, u których wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia, ostra niewydolność oddechowa, atak astmy, zawał mięśnia sercowego, zatrucia, wstrząsy czy urazy czaszkowo-mózgowe lub wielonarządowe.
U tego typu pacjentów niezmiernie ważne jest przeciwdziałanie niewydolności oddechowej oraz zapewnienie sprawnej wymiany gazowej w płucach poprzez utrzymanie drożności dróg oddechowych. Profesjonalnie przygotowany zestaw mogą Państwo znaleźć na stronie https://remiza24.pl/torba-wopr-r1-p-175.html. Takie zabezpieczenie pozwala na sprawne przeprowadzenie akcji ratunkowej, a tym samym zapobiega dalszemu pogorszeniu stanu zdrowia osoby poszkodowanej.
Warto ponadto pamiętać, że w pierwszej kolejności bezpieczeństwo osób przebywających na obszarach wodnych zależy od nich samych. Jednakże zdarzają się takie przypadki, kiedy pomimo zachowania wszelkich środków ostrożności dojdzie do zagrożenia zdrowia i życia. W takiej sytuacji zdrowie i życie poszkodowanego zależy często nie tylko od szybkiej reakcji i umiejętności ratownika, ale także od sprzętu medycznego, jakim dysponuje. Warto zadbać, aby był on jak najwyższej jakości, co nie tylko usprawni przeprowadzaną akcję ratunkową, ale także podniesie komfort i jakość pracy ratownika wodnego.